Choď na obsah Choď na menu
 


Andrej Štiavnický

Andrej Štiavnický

Obrázok

Andrej Štiavnický sa už skoro tridsať rokov venuje štúdiu historických dokumentov o Alžbete Bátoryovej. Výsledkom jeho dlhoročnej práce je úspešná pentalógia o živote tejto kontroverznej osobnosti našich dejín a jej nasledovníčky Anny Rosiny Listhiusovej.

Pred knihami o Alžbete Bátoryovej ste napísali dve iné. O čom boli a čím ste sa v tej dobe zaoberali?
Prvá kniha Milovať bez lásky a sexu? vyšla v roku 1996 a obsahovala 111 otázok biskupovi Rudolfovi Balážovi, ktoré sa týkali sexu a morálky. Bolo to vysielané aj v rádiu a kniha mala vynikajúci ohlas. Ďalšia sa volala Európan na križovatke dejín a života (1998) a išlo o filozofické otázky o zmysle života. Tieto knihy boli mojimi prvotinami, no už v tom období som sa venoval historickému výskumu.

Kedy vás očarila história Čachtického hradu a život Alžbety Bátoryovej?
Štúdiu historických dokumentov sa venujem už 28 rokov. Je to náročné a obsiahle štúdium, každý, kto si prečíta moje knihy, pochopí to. Špecializujem sa na obdobie 16. a 17. storočia a život Alžbety Bátoryovej ma veľmi zaujal. Ako osemročný chlapec som si prečítal Čachtickú pani od Joža Nižňanského a chcel som sa dozvedieť, aká je pravda o tejto historickej postave. Zaujímalo ma, či sa skutočne kúpala v krvi a či vraždila mladé dievčatá. To bol prvotný impulz a neskôr aj záujem môjho srdca. Počas štúdia som sa dostal k materiálom doktora Kočiša, ktorý je v tomto smere mojím veľkým vzorom. Je to celoživotné štúdium a stále sa venujem tejto téme, lebo sa zdá, že je nevyčerpateľná.

Život Alžbety Bátoryovej študujete už dlhé roky. Čo pre vás táto postava, ako súčasť slovenskej histórie, znamená?
Vzhľadom na to, že ide o veľmi negatívnu osobu a vzhľadom k rozsahu jej trestnej činnosti, preniká oveľa vyššie, ako hovoria historici. V dvadsiatom storočí ju spôsobom mučenia prevýšil len Hitler s koncentračnými tábormi a Stalin s gulagmi. Nikto iný pred týmito diktátormi a vrahmi miliónov ľudí nedokázal urobiť s ľudskou dôstojnosťou to, čo urobila Alžbeta Bátoryová.
Je jednoznačne zdokumentované, že ponižovala ľudí a vraždila nevinné dievčatá. Samozrejme, že dnes prevláda trend, že sa ničoho takého nedopustila, ide však len o nezmyselné politické objednávky. Na tom trvám.

Aký je váš názor na nový film Juraja Jakubiska Bathory?
Všetci, ktorí trošku rozumejú histórii, sú maximálne sklamaní, tak ako aj ja, pretože film je o všetkom inom, len nie o Alžbete Bátoryovej. Nech si však každý urobí vlastný názor. Podľa mňa je v tomto filme veľmi slabo zobrazená. Práve naopak. Vieme, že za 23 rokov skutočne zavraždila veľké množstvo dievčat, no aj napriek tomu je vykreslená ako žena, ktorá pomáhala a liečila. Jej život však bol na úplne inej rovine. Palatín Thurzo, ktorý chránil majetok Bátoryovcov, majestát, česť a dôstojnosť svojho panovníka Mateja II., je v snímke predstavený ako šialenec, ktorý ide po Bátoryovej majetku. Je to nezmyselné, historické súvislosti prevrátili úplne na ruby, zdehonestovali históriu ako takú. Je tam veľa fikcie a film považujem len za pohľad slovenského režiséra na určitú časť dejín. Myslím si, že Jakubisko neprekročil svoj tieň.

Na čom momentálne pracujete a čo pripravujete pre svojich čitateľov?
- V súčasnosti pracujem na rozsiahlej historickej práci, ktorej sa venujem už tri roky. Dúfam, že sa mi ju podarí vydať teraz na jeseň a prezradím o nej len to, že sa bude volať Kliatba Alžbety Bátoryovej. Podrobnosti zverejňovať netreba, keď kniha vyjde, každý si ju môže prečítať. Dúfam, že čitateľov uspokojím aj prekvapím a že pochopia niektoré nové historické súvislosti o Alžbete Bátoryovej, ktoré nadväzujú na obdobie Bielej hory a tridsaťročnej vojny.

zdroj zvverejneného rozhovoru: internet

Tvorba:

IKAR

Obrázok Alžbeta Bathory vo väzení a na slobode

Ako žila Čachtická pani, keď sa po vydarenom únose ocitla znovu vo väzení? V tomto románe budeme sledovať jej ďalšie roky po vynútenom návrate z Füzéru. Okrem pohnutých osudov “krvavej panej” autor v knižke spracoval aj dramatickú životnú cestu Anny Rosiny Listiusovej z Tematína. Obe uväznené ženy snujú plány na útek...

 

 

Obrázok V podzemí čachtického hradu

Román o Alžbete Báthoryovej, čachtickej panej, ktorá dlhé roky páchala ohavné zločiny. Napriek týmto skutočnostiam sa nikdy neocitla pred riadnym súdom, tak ako si to vyžadovali vtedajšie zákony. Podľa výroku palatína Juraja Turza, bola odsúdená na doživotný žalár, zatiaľ čo jej pomocníci boli popravení. Vypočúvania svedkov trvali takmer rok a za ten čas Turzo uzavrel s príbuznými A. Báthoryovej dohodu, podľa ktorej majetok neprepadol kráľovskej korune, ale bol rozdelený medzi jej troch potomkov…

 

Obrázok Čachtická pani pred najvyšším súdom

Román Čachtická pani pred najvyšším súdom je zavŕšením historickej trilógie, tematicky nadväzujúcej na čitateľsky úspešné romány V podzemí Čachtického hradu (2001) a Alžbeta Bátoriová vo väzení a na slobode (2002). Zachytáva posledné mesiace pohnutej životnej drámy Alžbety Bátoriovej od zimy 1613 až po 21. august 1614, keď o druhej hodine po polnoci odišla na druhý svet – žiaľ, bez spravodlivého trestu za svoje donebavolajúce zločiny. Čachtická pani sa nikdy nezodpovedala za krviprelievanie páchané na nevinných obetiach, dievčat zavraždených jej vlastnou rukou bolo vyše tisíc. Posledné mesiace života Alžbety Bátoriovej, zachytené na pozadí historicky precízne spracovaného a pôsobivého obrazu doby sú plné nečakaných zvratov, zauzlení, ba neraz až mysteriózneho napätia.

Obrázok V tieni smrti Alžbety Bathoryovej

Pre tých, ktorí radi siahnu po dobrom historickom románe a chcú sa prostredníctvom originálnych dokumentov vrátiť o niekoľko storočí späť do našej dramatickej minulosti sme pripravili nový historický projekt z pera Andreja Štiavnického. Otvára v ňom pred nami panorámu pohnutého obdobia od r. 1615 do 1637. Na pozadí obdobia tridsaťročnej vojny približuje vzrušujúce osudy „šintavskej bosorky Anny Rosiny Listiusovej, sedmohradského kniežaťa Gabriela Betlena , vojvodu Albrechta z Valdštejna i cisára Ferdinanda II.

 

Obrázok Zbohom Alžbeta Bathory

V najnovšom historickom románe sleduje spisovateľ Andrej Štiavnický osudy dvoch žien – zbožnej, čistej Žofie Bošňákovej a spupnej, vášnivej Anny Rosiny Listiusovej. Z úzadia, z temných tiesňav zasahuje do ich rozdielnych, protikladných životov duch krutej Alžbety Bátoriovej. Kým Anna Rosina, nenávidená šintavská bosorka, pokračuje v stopách poslednej vládkyne Čachtického hradu, Žofia Bošňáková sa usiluje obetavou pomocou aspoň trochu zmierniť utrpenie chudobných. Autor v románe vykresľuje málo známe obdobie života Žofie Bošňákovej, keď sa ako 17-ročná vydala za Michala Šeréniho na Svetlovský hrad, kde žila do manželovej predčasnej smrti. Nasleduje opis niekoľkých rokov života tejto nezvyčajnej ženy v Šuranoch a až v tretej časti sa autor venuje udalostiam po svadbe s Františkom Vešelénim. Pri opise osudu poživačnej Anny Rosiny Listiusovej sa v tomto románe autor sústreďuje na okolnosti jej úniku z dosahu spravodlivosti vďaka jej vplyvu na mocných milencov.

Obrázok Kliatba Alžbety Bathory

Dej najnovšieho románu Andreja Štiavnického sa sústreďuje na Alžbetino prisluhovanie satanovi. Jedného dňa zmizne z ruky nebohej čachtickej panej náramok, v ktorom sa ukrýva tajomná, nečistá sila...

 

 

 

                                                                                                                            Jana

 

Náhľad fotografií zo zložky Andrej Štiavnický

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Postřeh

(Dako (draw1@seznam.cz), 6. 10. 2013 18:09)

Sobota. Vyšplhal jsem na hrad. Hrad vyzdoben komerčním billboardem, meloucím něco o rekonstrukci a 2 bannery o tom, že chlup pustila EU. Kus plotu a směšná kladka, jako na staveništi záchodků za městem. Jelikož jsem vážil cestu z daleka, 15 metrový pokus o plot jsem obešel. Po chvilce jsem byl odhalen chlápkem ve směšných cuklích, mávajícím klíčem od pokusu o plot, s kadencí mluvy nejrychlejšího samopalu. Pan Štiavnický. A tak jsem nafasoval průvodce, ze kterého mi po 10 minutách šlo rozstřelit hlavu. Asi chytrý a věci znalý, ale ta kadence! Řeč (monolog) byla o ženských, přesněji jenom o jedné. Co šlo vyštrachat asi ví, ale projev hodný exhibionistického chlápka zvonícího u dveří a nutícího vám jiného dodavatele elektřiny nebo nejlepší hrnec na světě. Na přetřes přišla kniha, na rozdíl od Nižňanského pravdivá a od Jakubiska chytrá. Taky pracná. Snad i cenná, ale nejcennější je v ní vlastnoruční podpis a věnování autora. Kdybych sbíral autogramy, asi by to šlo vyměnit třeba za 2 Churchilly i s Hemingwaiem dohromady. Sbírám jenom zážítky a pan s nejcennějším podpisem na světě zážitek je. Taky mě pobavila vybudovaná architektura stavební firmy, vnášející do nově opravené zdi původně bez oken jakýsi svůj podpis v podobě něčeho, podobajícího se zazděnému oknu (nebo co). Kdyby Bětuška žila do dnes, k jejímu odsouzení by určitě nedošlo, protože by si holka sama a dobrovolně hodila mašličku. Na konec moje skromné hodnocení? Jelikož to bylo vše užasné a nad mé očekávání, vřele doporučuji.

hrubé osočovanie

(knihovnica, 4. 8. 2013 10:05)

vážení navštevníci stránky romantika, žiadam vás o korektné názory na tvorbu autora, vyhnite sa, prosím, hrubému osočovaniu, znevažovaniu i dehonestácie názoru iných. Každý má právo na svoj názor, jednému sa páči to, inému zas ono, aj o tom je rôznorodosť kníh. ak sa znížite na nekultúrnu úroveň hrubého osočovania, vaše komentáre budú vymazané a prístup pridávať ďalšie zablokovaný. ďakujem za pochopenie

:D:D

(Rebriček, 3. 11. 2009 18:16)

to coOoO je za blud ze batoricka kuje plany na utek ci boze to kde ste taku hovadinu nasli ?? no ja pochybujem o tych vasich studiach ale je zaujimave .........vy ste uviedli nemenované a archívne ústvavy odkial pochádzaju zdroje informacii Štiavnického ale preco ho v tych ustavoch nepoznaju dokonca ani pod jeho vlastnym menom??? pekne nass oblbujete :D pán Štiavnický...........pre NATALIU...tak ked sa riadis dejinami podla štiavnickeho tak to potom o dejinach vies velky prd...

Publicista ??????????

(Bathory, 2. 11. 2009 18:32)

každý kto si prečíta moje knihy pochopí to???? preboha čo ste vy robili celých 28 rokov ako vy môžete powedať že je dokázané že bola negatívna postava dejín ako je možné že ju prirovávate k Hitlerovi pekne povedané nemusím Štiavnického ved nieje ani historik ježišii áno jakubisko mal veľa veci vo filme fiktívnych ale v porovnaní s vami....a ja sa nedržím jakubiskovej teórie a le teórie profesorky a HISTORIČKY T.Lenngyelovej toto je historik ako môžte tvrdiť že Thurzo chránil majetok Batoriovcov ....blbósť a riadna to len dodáva toho že neviete nič....čítala som jeho knihy :D od kedy boli Čachtice a Beckov slobodné kráľovské mestá ?? vaše knihy ?? suuperr sci-fi literatúra podobáte sa na Karla Maya :D

??????

(Radka, 7. 11. 2009 0:27)

jaky historik furt sak on nie je ziaden historik co furt s tym mate do parkyy sak to je len obycajny amater,,,,,,,,,,ktory precital knihu od Niznanskeho a par somariniek ta uz studoval historiu hejj ?? no ale fejst trapny tento clanok...

zamyslite sa nad sebou pán Štiavnický........

(Gabriela, 19. 3. 2012 10:12)

Tento víkend som bola na čachtickom hrade aj s rodinou.....videla som tam aj pána Štiavnického, no na radu mojich priateľov som sa mu snažila vyhnúť.....vraj je ako sup a každému s radosťou rozpráva o tom aká bola Báthory diablica......no nedalo mi to a pristavila som sa opodiaľ, keď skupine mladých ľudí niečo ohnivo vysvetľoval.......

Moji známi mali pravdu....bolo to trápne...ten človek je tak uviaznutý v nenávisti, že sa to dá slovami ťažko opísať.....ked som počúvala jeho nenávistné reči voči Báthory a Jakubiskovi, tak som mala pocit, že posadnutým je on a nie tí dvaja, čo ich tam očierňoval....bolo mi z neho smiešne a ľúto zároveň.....je to v podstate chudák, ktorý sa na hrade realizuje, lebo nikde inde by ho asi nepustili hovoriť takúto znôšku blbostí a nenávisti.....

No v poriadku, pokým to je jeho názor...však na vlastný názor má právo každý...aj on....no nasilu presviedčať okoloidúcich na hrade a otravovať ich svojimi nenávistnými rečami, ktoré sa postupne z minúty na minútu vyostrujú a prechádzajú až do výrazu šialenca je už skutočne niečo, čo by sa nemalo diať......

Jeho neochota pozrieť sa na Báthory z viacerých uhlov a jeho jednostranná interpretácia tzv. pravdy o Báthory je viac na škodu, než na úžitok.....

V dejinách je známych veľa prekrútení a Báthory bola príliš krásna, príliš bohatá a príliš múdra....bola postrachom Turza a nielen jeho....mala veľkú moc a tú bolo treba pokoriť.....nakoniec deje sa to bežne...aj v súčasnosti...tak prečo by sa nemohlo udiať aj v minulosti....dejiny sa vždy upravujú tak, aby vyhovovali hlavne katom...nie obžalovaným...a Tuzo bol jedným z katov..o tom niet pochýb.....

Držím mu palce, aby raz jeho niekto neodsúdil za jeho knihy a jeho očierňovanie Báthory a Jakubiska.....evidentne totiž nenávisť koluje v jeho žilách...a je známe, že čím žijem, tým aj zájdem.....

Zamyslite sa nad tým pán Štiavnický.........

Re: zamyslite sa nad sebou pán Štiavnický........

(ty sa zamysli nad sebou..., 3. 8. 2013 20:27)

Prosím ťa, ty "Gabriela". Jedine ty tu očiernuješ pána autora, vôbec tomu nerozumieš a ideš tu mudrovať. Keby si študovala tolko tie historické prameňe ako on by si sa vo svojej gebuli spamätala že čo je pravda! Tak tu prosím ťa nepíš bludy a neklam tu ostatných ludí... posadnutá si možno ty keď ešte hentak odpočúvaš a trepeš tu somariny. SPAMäTAJ SA!

p. Štiavnickemu

(Beata, 25. 4. 2013 16:30)

Som Vaša stála čitatelka a z nadšenim a velkym zaujmom som čítala Vaše knihy.V roku 2003 sme sa stretli v Čachticiach v muzeum kde sme počuvali ako ste rozpravali o čachtickej pani. Kupili sme si knihu aj s Vašim venovaním a taktiež postupne aj dalšie. Ste vyborný spisovatel a taktiež aj historik . Obdivujem Vás. Kedže bývam kusok od Čachtic tak poznam tento kraj a Jakubuskov film bol hlboko pod úrovnou a mal by sa pooučit od Vás .Keby si každy prečítal Vašu knihu tak by usudil kto bola Alžbeta Batoriova a taky trapny film mi ani nepozeral. S pozdravom Beata Bacharova zo Starej Turej

prosim

(Lucia, 15. 2. 2013 21:08)

Rada by som poprosila o kontakt na pana Stiavnickeho a prosim vas v akom poradi mam citat komplet 7knih o A.Bathory prosim keby nahodou moj emal je: mandikovalucia1@gmail.com

nenavistny Stiavnicky

(Zuzana, 16. 5. 2012 1:27)

mozno je pan Stiavnicky exhibicionista ci mierny grafoman, ALE je urcite zanieteny a robi pre propagaciu dejin a regionu vela. Takych ludi uz v dnesnej dobe nie je nazvys. A nemyslim si, ze srsi nenavistou voci Jakubiskovi alebo Bathory, len sa poctivo drzi faktov. Spytajte sa KTOREHOKOLVEK historika (okrem tej madarskej Tünde pravdaže), chodte napr. do Bytce do statneho archivu, tam maju k Bathory mnozstvo autentickych dokumentov, dozviete sa pravdu. Alebo je pohodlnejsie verit vymyslom?

Re:kontakt

(Zuzana, 16. 5. 2012 1:23)

Pardon, môj odkaz bol určený pre Simonku :-)
Zuzana

kontakt na pána Štiavnického

(Simona Zacharová, 17. 3. 2012 10:08)

prosím Vás, píšem bakalársku prácu na tému Čachtický hrad - história a vlastníci...Vo svojej praktickej časti by som bola veľmi rada, keby mi pán Štiavnický odpovedal na pár otázok, samozrejme ak by mu to čas dovolil:) nemôžem nikde na internete na neho nájsť kontakt. Prosím Vás ak niekto viete na akej e-mailovej adrese by som tohto pána zastihla, napíšte mi.. za informácie vopred ďakujem:)

Re: kontakt na pána Štiavnického

(Zuzana, 16. 5. 2012 1:22)

Milá Soňa,
zhodou okolností som práve dnes bola na Čacht. hrade a stretla som tam spomínaného pána, ktorý mi dal na seba kontakt. stiavnicky@zoznam.sk
dufam, ze to je spravne. ak nie, skus este pridat krstne meno andrej.stiavnicky
28.4. bolo Nebíčko v papuľke na STV - hradom sprevádzal on. pozri v archíve
Na akej skole studujes? Zaujimava tema bakalarskej prace ....

Stretnutie v Časticiach

(Radovan a Eva, 6. 11. 2011 23:24)

Dnes bol krásny a trocha výnimočný deň.
Neviem prečo, ale začiatkom týždňa dostala manželka nápad na spestrenie víkendu. Vyrazili sme spolu so známymi na Veľkú Javorinu a potom na Čachtický hrad. Bola to naša prvá návšteva na tomto hrade. A čo čert nechcel stretli sme sa tam s pánom Štiavnickým. Boli sme veľmi radi, pretože sme čítali od neho trilógiu o Čachtickej pani Bátoryovej. Celkom dobre sme s ním pokecali. Velká škoda že Slováci si nevedia vážiť svoju históriu o čom svedčí spustnutý a rozpadnutý hrad.

čachtický hrad 2010

(Magdaléna Moravčiková, 29. 7. 2011 22:05)

Pán Štiavnický je super spisovateľ. Minulý rok sme boli s priateľom na Čachtickom hrade len tak na prechádzke a on tam bol. Predával svoje knižky o Alžbete Báthory. Mne sa hneď knižky zapáčili, pretože aj mňa zaujíma život tejto Čachtickej pani. Po nemalom prehováraní nakoniec priateľ súhlasil a kúpil mi prvé 3 knižky. no a Andrej Štiavnický mi ich aj podpísal a napísal aj venovanie. Bolo to práve pri príležitosti 396.výročia úmrtia A.Báthory. No je to úžasný pocit vlastniť také briliantné knihy aj s podpisom autora a zakúpené priamo na mieste jej zločinov. Normálne, keď ich čítam, tak ma to dokonale vtiahne do deja, že ani nevnímam okolie. Je skvelé, že niekto ako Andrej Štiavnický napísal takéto knihy, pretože niekto to už urobiť musel :)a inak 1.kniha je v Podzemí čacgtického hradu, 2. je je vo väzení a na slobode a 3. je pred najvyšším súdom.Inak stačí si pozrieť rok vydania :)

BATHORY

(Silvia CAVEGN, 3. 10. 2010 14:49)

Dobry den.-)Kupila som si celu sadu bathory.A neviem kde zacat citat.Su tie knihy na diely napisane,alebo ako to je??Ja mam Kliatba Alzbety Bathory,v tieni smrti Alzbety B.v podzemy Cachtickeho hradu,Cachticka pani,Azbeta B.vo vazeni,Zbohom Alzbeta B.Zacala som citat kliatbu Alzbety B.a to jauz 30 rokov po jej smrti.-))Prosim od ktorej knihy mam zacat???napiste mi prosim poradie.A este nieco,mozem to objednat aj v nemcine??Zijem vo Swajciarsku,a tu ju tiez zboznuju.A mozno ked by som prisla na sk,objednala by som to v nemcine,ak by to bolo.Strasne pekne Vam dakujem,a dufam ze bude zasa nove info o tej nasej Bathoricke.Moja e-mail adressa,,,,-silviacavegn@gmx.ch,,,,,,,,,prosim odpiste mi,,,,,

Fakt Supe r!!!

(Mikulas Balaz, 3. 3. 2010 17:16)

Nikdy som si nemyslel, ze budem citat hystoricke romany ale tento vlastne vsetky su excelentne, autor vie ako zaujat citajuceho.

Bravo a skladam poklonu.

Kontakt s panom autorom

(Pavol, 18. 1. 2010 10:42)

Vazena redakcia, prosil by som Vas o kontakt s panom Stiavnickym. Som rad, ze teraz poznam cloveka, ktory sa zaobera historiou Alzbety Bothory a pise o nej knihy. Vzdy ma ta historia zaujimala. Neuverite ale film o Alzbete bathory by nebol nakruteny keby som raz nebol stretol pana Jakubisku. Zial som tiez sklamany z filmu. Rad by som sa skomunikoval s panom Stiavnickym Dakujem. rmariossi@hotmail.com Pavol

noo odpoved

(Radka, 9. 12. 2009 18:17)

vymyslene poostavy..len si zober tie sceny mario raj sak ja som mala pocit ze citam zbierky na pokracovanie karla maya..hluposti co tam pise..

O Bathoričke

(Gabriela Závacká, 3. 12. 2009 22:57)

Chcela by som sa samotného spisovateľa alebo niekoho kto vie, či bol ten Peter Fábry a tí jeho traja kamaráti: Čársky a dvaja Ďalší len vymyslení alebo boli to naozaj historické postavy?