Choď na obsah Choď na menu
 


Marek Zákopčan

Marek Zákopčan

Obrázok "Mám 22 rokov a žijem v BB. Zbožňujem knihy a televízne seriály, ale nepohrdnem ani dobrým filmom. Niekedy si pripadám zvláštne, ale práve v tom tkvie moja normálnosť :o)))"

Narodil sa 23. júna 1986. Žije v Banskej Bystrici, vyštudoval slovenský jazyk, literatúru a dejepis. 

Jeho románový debut Mesto tieňov sa stal okamžite bestsellerom. Zanedlho nasledovala ďalšia kniha Mesto tieňov 2. a zatiaľ poslednou knihou je Zradná vášeň. Okrem toho, že tento mladý talentovaný autor píše atraktívne a úspešné romány, píše taktiež recenzie pre Knižnú revue.  

V súčasnosti je najmladším autorom vydavateľstva IKAR.

 

Obrázok

marek-plamene.jpg Plamene hriechu

 Dobrodružno-romantický príbeh sleduje osudy troch žien, ktoré sa nečakane prelínajú.
Mladá šľachtičná Sofia sa už čoskoro má vydať za Adriana, s ktorým sa pozná od detstva, ale už roky sa nevideli. Ich sobáš však zatieni náhla smrť jeho otca, vojvodu z Lékavíc. Pátranie po tajomstvách minulosti privedie mladý pár na stopu Dračieho rádu. Skutočný nepriateľ však ostáva v úzadí, a ako sa ukáže, jeho odhalenie môže mať fatálne následky...
Lenorinu matku upálili ako čarodejnicu. Dievčinu vychoval záhadný starec s prezývkou Pútnik, bokom od ľudí, aby ju ochránil najmä pred zlomyseľným kňazom Lotharom. Čo sa však stane, keď sa Lenora dostane na hrad ako slúžka a vyjde na svetlo tajomstvo jej pôvodu? Zaplatí za cudzie hriechy vlastným životom?
Mariela Lékavická, Adrianova matka, si vydobyla rešpekt a úctu ako hradná pani. Po manželovej smrti sa snaží udržať rodinu pohromade, ale jej železná vôľa naráža na odpor detí, a navyše musí zamedziť odhaleniu temných tajomstiev. Keďže hrozí, že pravda vyjde na povrch, neštíti sa použiť žiadnu zbraň...

Obrázok Mesto tieňov 1.

Vydal IKAR 2008

Cyklus príbehov o tíme vyšetrovateľov, ktorí zvádzajú neustály boj so zločincami rôzneho druhu, prináša čitateľom dramatické napätie aj hlboké emócie. V prvej časti Mesta tieňov sa stávame svedkami pátrania po vrahoch, ktorí neváhali bez milosti pripraviť o život iných ľudí. Záchvat ľudskosti pre peniaze vyústi do nemilosrdného vyvraždenia rodiny, Smrteľný žart je zas dôkazom toho, že zahrávanie sa s osudom môže mať tragické následky. Chladnokrvne naplánovaná vražda v kombinácii s domácim násilím je ťažiskom tretieho príbehu a v Konci sveta nahliadneme do neľahkého života komunity bezdomovcov.

Kriminalisti majú však svoje vlastné osudy, ktoré sa neraz prepletú aj so samotnými prípadmi. Ich vzťahy i charaktery prekonávajú ťažké skúšky, no napriek tomu sa usilujú o bezpečnejší svet…

Obrázok

Mesto tieňov 2.

Vydal IKAR 2008

Cyklus príbehov o tíme vyšetrovateľov, ktorí zvádzajú neustály boj so zločincami rôzneho druhu, prináša čitateľom dramatické napätie aj hlboké emócie. Úmyselné nehody zasiahnu zdrvujúcim spôsobom do života mladej študentky po tom, ako sa rozhodne zahrávať s temnou minulosťou iných ľudí. Lúpež v malom mestečku rozvráti pokojnú hladinu jeho obyvateľov a dve malé deti sa dostanú na zoznam Stratených, keď uprostred noci záhadne zmiznú. Nebezpečným protivníkom sa stane aj Sériový vrah a Únos presvedčí Evu Tomečkovú o tom, že zločin striehne na každom kroku.

 

 

Obrázok Zradná vášeň

Vydal Ikar 2008

Lucia a Miriam pracujú ako servírky. Žijú ako väčšina mladých dievčat, zabávajú sa a snívajú o veľkej láske, ktorá jedného dňa istotne príde. Všetko sa však zmení od chvíle, keď sa Luciu pokúsil neznámy surovec znásilniť. Pri vyšetrovaní prípadu sa kamarátky zoznamujú so sympatickým policajtom Danielom a jeho priateľom architektom Adamom. Ich postupné zbližovanie prechádza priam osudovými skúškami. Miriamino šťastie ohrozuje závistlivá sestra Lýdia, Lucia zasa ustavične cíti neviditeľnú prítomnosť útočníka, ktorého sa polícii nedarí zatknúť, a navyše, Adamov otec robí všetko pre to, aby sa s ňou jeho syn rozišiel. K jeho intrigám sa pripája aj Adamova bývalá snúbenica. Kto vyjde zo súbojov o lásku ako víťaz? Podarí sa rozmotať klbko lží a poloprávd? A akú úlohu hrá postihnutý Samko v tomto spletitom príbehu?

 

 

Obrázok

Azda najzaujimavejší a najakčnejší krst knihy Mesto tieňov mal práve Marco. Prečítajte si viac...

 

Obrázok Obrázok Ozbrojení „kukláči“ povyskakovali z áut a spustila sa akcia ako z akčného filmu. Zaznelo niekoľko výkrikov: Ruky hore! – a policajti sa vrhli na mladíka, ktorý v tej chvíli kráčal po chodníku. Za niekoľko sekúnd ho spútali a ťahali do predajne kníh. Tu ho čakali známi „kriminalisti“ z televízneho seriálu Mesto tieňov Pavel Višňovský (48), Marián Mitaš (27), Soňa Norisová (34). Takto netradične pokrstili knihu plnú príbehov o tíme vyšetrovateľov seriálu televízie Markíza. 
  Z uneseného človeka z ulice sa vykľul autor knihy Marek Zákopčan. „Musím sa priznať, že som sa do knihy fakt začítal,“ nešetril chválou Marián Mitaš.

zdroj: internet:

 

web stránka o knihe:  Mesto tieňov

Obrázok

Obrázok Nevinní zmätkári

Smiech je korením života. Vie o tom aj rozprávač príbehu – dvadsaťjedenročný Alex. Ani nevie ako a vhupne s priateľmi do množstva bizarných, komických situácií. S vidinou ľahkého zárobku sa Alex podujme doučovať Xéniu, dcéru miestnych zbohatlíkov. No už pri prvej návšteve honosnej vily vyvolá škandál – prichytí totiž domácu pani s mladučkým susedom. Zmätok v Alexovej duši vystupňuje aj Xénia – je totiž nielen krásna, ale aj bystrá. Alex sa, pravdaže neštandardne, zoznámi s Tinou. Nečakane ho zasiahne Amorov šíp, ale dokáže udržať na uzde vášeň, ktorú pociťuje ku Xénii? Autor s iróniou a nadhľadom opisuje každodenný život mladých ľudí, ich starosti, pohľad na život a dospelých, prvé lásky, skúsenosti s alkoholom či bujaré žúrovanie. Príbeh Nevinných zmätkárov je plný situačného a konverzačného humoru. Jeho aktérov si obľúbi každý, kto má rád mladosť a život.

Obrázok

 

Čo ste možno nevedeli:

Mesto tieňov a Markíza

Knihy vznikli po dohode medzi vydavateľstvom Ikar a televíziou Markíza, no ako prezradila riaditeľka vydavateľstva Gabriela Belopotocká, tím tvorcov seriálu bol taký vyťažený, že ho do knižnej podoby nemal kto pretvoriť. "Náš Marek od svojich osemnástich rokov píše, už napísal asi štyri knižky, všetky mi poctivo posiela, všetky sú 400 a viac stranové, diskutujeme o nich a tá jedna už vyzerala na vydanie, keď prišiel nápad, že treba napísať knihu k seriálu, tak sme poslali scenár Marekovi. Ten nám napísal veľmi rýchlo, tuším do dvoch mesiacov svoju predstavu, my sme si to v dome prečítali a každý bol s tým spokojný," povedala o vzniku kníh Belopotocká. Šéfproducentka televízie Markíza Judita Gembická zároveň prezradila, že televízni diváci sa môžu tešiť na druhú sériu Mesta tieňov.

Prvý bol ženský román


„Kniha Mareka Zákopčana je podľa mňa skvelá! Je plná napätia a kriminality. Marek tam pridal aj scény, ktoré v seriáli neboli, preto to nie je to isté, čo sme videli na obrazovkách...“ napísal na internete čitateľ dvoch knižiek Miesto činu, ktoré vznikli podľa známeho televízneho seriálu. „Mal som pomerne voľnú ruku, aj keď riešenie jednotlivých prípadov bolo dopredu dané. Najväčším kameňom úrazu pri písaní bola však pre mňa znalosť, či skôr neznalosť vyšetrovacích postupov,“ povedal nám 22-ročný Marek Zákopčan, ktorý žije v Banskej Bystrici, kde študuje slovenský jazyk, literatúru a dejepis, a zbierka príbehov Mesto tieňov je jeho prvou knižkou. Ponuka od vydavateľstva prišla na prelome novembra a decembra minulého roku, teda približne pol roka pred spustením seriálu. Samotné napísanie dvoch kníh mu trvalo dva a pol mesiaca. A ako na neho vo vydavateľstve Ikar vôbec prišli? „Do Ikaru som postupne poslal tri tituly: ženský román, román s nádychom krimi a dobrodružný príbeh v štýle Indiana Jonesa. Páčili sa im. Povedali mi, že mám ľahký štýl a zmysel pre napätie.“ Je zaujímavé, že podobne ako Dominika Ponechalová, ani Marek na základnej škole nepísal, chytilo ho to až na strednej škole. Pretože mama mala rada ženské romány, chcel to skúsiť, a tak napísal svoju prvú knižku Zradná vášeň. Marek síce súhlasí s názorom, že romány pre ženy sú povrchné šlaďáky, no aspoň sa podľa neho môže od nich niekam prepracovať. Steelovú ale vraj on nemusí... V čase realizácie jeho prvej knižky ho v Ikare oslovili, aby napísal knižnú verziu seriálu Mesto tieňov. V septembri by sa mal objaviť na trhu už aj jeho pôvodný debut – ženský román a za ním budú vraj nasledovať dve ďalšie knižky, ktoré ponúkol Ikaru. Zdá sa, že kariéra je v jeho prípade naštartovaná... Bude z neho literárna hviezda... „To mi nehrozí, lebo sú ľudia, ktorí by ma hneď vrátili na zem,“ reaguje na našu poznámku a súčasne priznáva, že hoci má dvadsaťdva rokov, zatiaľ je nezadaný. O svojej láske má ale konkrétnu predstavu a dokonca sa chystá ju predstaviť v nasledujúcej knižke. Ak si ju vraj dievčatá prečítajú, možno sa v nej nájdu a prihlásia sa mu. Napriek literárnej plodnosti Marek tvrdí, že sa nechystá na dráhu spisovateľa. Po skončení školy chce učiť a popritom aj písať. „Písanie je pre mňa príjemné hobby. Píšem, len keď sa mi chce, a tak sa mi nemôže stať, že v päťdesiatke už nebudem mať o čom písať...“

Zdroj : Slovenka

 

Marekove stránky: www.marekzakopcan.estranky.sk  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

FAN

(web, 21. 6. 2009 13:20)

http://mestotienov.nazory.eu