Choď na obsah Choď na menu
 


Martina Solčanská

Martina Solčanská

Obrázok Martina Solčanská (1981) pochádza z Hlohovca. Prvé skúsenosti s písaním nadobudla na gymnáziu v Trnave. Po absolvovaní štúdia histórie a žurnalistiky na UKF v Nitre pôsobí v médiách. Nie je narodená v apríli.

Jej debut
Aprílové dievča (2007) sa stretol s nevšedným čitateľským záujmom, novela Očistec bláznov je jeho voľným pokračovaním. Autorkin štýl písania je šokujúco úprimný a priamy, nič neskrýva ani neprikrášľuje, v príbehu sa mieša smiech so slzami, horkosť aj nádej, že slnko svieti pre každého.

 

Obrázok

Aprílové dievča

Obrázok Ahoj! Mám štrnásť, nastupujem na strednú školu a hneď v prvý deň sa za mňa posadí ten najkrajší chlapec na svete. No, to si pravdepodobne myslím len ja. Ale nič to... inak volám sa Bibiána a som tak správne praštená. Som predsa v puberte. A ten najkrajší chlapec na svete? Volá sa Andrej Princ. No, uznajte nie je to nádherné meno? Princ. Nechceli by ste chodiť s Princom? Ja áno. Nie sme si až tak cudzí, pred prázdninami do mňa vrazil a zhodil mi zmrzlinu. Ale on si to, samozrejme, nepamätá. Ale to som mu už dávno odpustila. Len keby sa na mňa tak krásne usmieval a občas aj chodil do školy a nemal všetko na saláme. A mimochodom sme narodení v jeden deň - 17. apríla. A predstavte si, on ma jeden večer len tak pobozká.

 

Obrázok

 

Očistec bláznov

Obrázok Andrej Princ ju pobozkal. To bolo pred desiatimi rokmi. Teraz už Bibiánu bozkáva iný. Má skvelú rodinu, ktorá sa statočne borí s udalosťami dnešných dní na Slovensku. Nezamestnanosť, nevšímavosť, krivdy, odliv mozgov, prehlbujúce sa sociálne rozdiely… Na snívanie už nie je čas. Alebo áno? Bibiáne zasiahne do života tragédia, a keď má pocit, že už nemôže ani len dýchať, príde on. Andrej Princ ju opäť pobozká. Lenže čo ak tá brána do raja sú len dvierka do predpeklia? Bozky už nič neznamenajú, je medzi nimi až príliš veľa otáznikov, príliš veľa bolesti a obetí.

 

Obrázok

 

Počkám tu na teba

Obrázok Čo je najväčšou traumou pubertiakov okrem akné a zastaraného mobilu? Keď vás rodičia v štrnástich obdaria malými bratmi? Keď má vaša nenávidená spolužiačka opätovne navrch? Keď vás na rande pozve úplne neznámy chalan, ktorý je váš pravý opak? Keď sa zahľadíte do chlapca, ktorý však miluje vašu otravnú sesternicu?
Mirka a Peťa sa nelíšia od svojich vrstovníčok, a predsa na ne v nasledujúcich mesiacoch čaká niekoľko prekvapení, ktoré im (možno) zmenia život...

 

Obrázok

 Obrázok Hazard

Autorka šokujúco úprimne rozpitváva vzťahy medzi mužmi a ženami. Čo všetko sme ochotní urobiť pre peniaze? Predstierať vášeň, predstierať lásku? Pre prostitútky je to súčasť ich povolania, lenže muži sa s ľahkými ženami zvyčajne neženia. Alebo áno?

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Očistec bláznov

(Nikola , 26. 1. 2014 16:22)

PRECO NEBUDE ESTE KNIHA OCISTEC BLAZNOV?? :(

Počkám tu na teba

(Boba, 25. 10. 2011 18:42)

Tá kniha Počkám tu na teba je dáke pokračovanie tých dvoch kníh Aprílové dievča a Očistec bláznov ? A inak tie knihy boli úžasné !!! Mohla by byť aj tretia časť. :)

Aprílove dievča

(Katy ;), 6. 5. 2011 17:47)

Kniha bola velmi dobrá.. čitala som ju aj cestou do Rakúska ;) ale ten koniec sa mi nepozdával .. nedojal ma tak ako ostatných..

Aprílové dievča a Očistec bláznov

(Tánička, 12. 3. 2011 14:42)

obi dve knihy sú veľmi pekné....

aprílové dievča

(Mici, 7. 7. 2010 19:27)

knihu som začala čítať predvčerom a dnes ráno som ju aj dočítala...nevedela som sa od nej odtrhnúúť... úplne super kniha! ...len ten koniec ma troška dojal :(

kžzr

(alkmngpr, 3. 5. 2010 17:16)

aprílove dievča sa mi páčilo viac ako Počkám tu na teba . AP bolo písané formou ja - rozpravania a PTNT bolo on-rzpravanie inak obsahovo obidve sskvele :)

aprílové dievča

(Diana, 15. 2. 2010 20:24)

no dokonala kniha ale ten koniec bol vazne hrozny takmer som plakala!!! ale pevne dufam ze v tej 2. knihe sa daju dohromady!!!

aprilove dievca

(Majka, 19. 8. 2009 21:24)

velmi sa mi pacilo dielo Aprilove dievca ale koncilo smutne to jedine mi vadilo :) uz sa tesim kedy si precitam pokracovanie