Choď na obsah Choď na menu
 


ŽENY O SEBE: Monika Wurm

monika-wurm.jpg
V škole som nikdy nevynikala dobrými známkami. Slohy som písavala na trojky, ba i horšie. Preto ma spolužiaci, prirodzene, vysmiali, keď som im tvrdila, že jedného dňa napíšem knihu. Roky plynuli, človek sa ani nenazdal a prvá stretávka bola tu. Doteraz si myslím, že som sa pustila do písania kníh práve kvôli zádrapčivej spolužiačke. Ona ma poznámkami typu: „No, už si tú svoju knihu napísala?“ prinútila k tomu, aby som to naozaj zrealizovala.

Po návšteve Pakistanu som dostala ten pravý impulz dať mojim myšlienkam podobu písaného slova a začala som tvoriť. Každý autor má svoj žáner a štýl. Ja som sa našla v orientálnych príbehoch, ktorým dávam dušu precíznymi opismi. Písanie ma začalo baviť tak veľmi, že som hneď po prvej knihe pripravila ďalšiu. A práve druhá kniha uzrela svetlo knižného sveta ako môj debut pod názvom Slzy predaných dievčat (Motýľ 2014). Moja prvotina vyšla v poradí ako druhý titul pod názvom Pakistanská princezná (Via Bibliotheca 2014). Zostala som v nemom úžase z toho, že moje knihy naozaj aj niekto číta. Preto som sa pustila do písania tretieho diela Pakistanská pomsta (Motýľ 2015).

Každého spisovateľa veľmi poteší preklad jeho tvorby do iného jazyka. Keď mi pražské nakladateľstvo Brána preložilo prvú knihu (vyšla ako Slzy prodaných dívek), bola som šťastím celá bez seba. Vďaka frankfurtskému vydavateľstvu Amdora si tú istú knihu môžu prečítať aj nemecky hovoriaci čitatelia.

Pred niekoľkými týždňami mi vyšla štvrtá kniha v slovenčine – Rockové tango (Brána 2015). Pre čitateľov som si pripravila dojímavý príbeh, ktorý ich určite chytí za srdce. Pod drsnou obálkou, na ktorej dominuje tetovaný rocker, sa ukrýva príbeh zdravotnej sestry, bývalej tanečnice a trúfalého speváka. Kto by si teraz myslel, že sa stretnutie modrookej Sunshine a rockera Damiena bude končiť láskou na prvý pohľad, je na veľkom omyle! Nečakaný koniec príbehu prinúti čitateľa zamyslieť sa nad tým, že v živote naozaj nič nie je zadarmo. Len karma je zdarma.

V spolupráci s Knižnou revue (číslo 25/26, 16.12.2015)