Choď na obsah Choď na menu
 


Jane Austen

Jane Austenová

nar.16.Decembra 1775 ... †18.Júla 1817

Obrázok

J
ane Austenová bola anglická novelistka, zakladateľka moderného, tzv. „rodinného“ románu (domestic novel). Narodila sa v Steventone, v kraji Hampshire, do rozsiahlej rodiny reverenda Georgea Austena (1731 - 1805) a jeho ženy Cassandry (rod. Leighovej) (1739 - 1827). Pochádzala z ôsmich súrodencov, sama bola druhou najmladšou. Mala šesť bratov a staršiu sestru Cassandru Elizabeth, ktorá, ako svedčí množstvo zachovanej korešpondencie, jej bola z celej rodiny najbližšia. Bola to Cassandra, kto namaľoval jej jediný vierohodný portrét (dnes sa nachádza v Národnej portrétovej galérii v Londýne). Jej bratia Frank a Charles skoro odišli od rodiny slúžiť na more (dotiahli to až na post admirálov), a táto ich kariéra ovplyvnila niektoré situácie v Mansfieldskom parku, ďalší dvaja bratia sa stali duchovnými a jedného adoptoval bohatý príbuzný.

Začiatky jej vzdelávania mal v rukách jej otec, ktorý nielen dôkladne vychovával svoje deti, ale im tiež poskytol základné vzdelanie. V roku 1783 začalo obdobie jej ďalšieho vzdelávania. Najprv krátko v Oxforde u pani Cawleyovej (sestry jedného z jej strýkov; tu ochorela Jane na týfus) a neskôr v Southhamptone. V rokoch 1785 - 1786 sa vzdelávala v dievčenskej internátnej škole v Readingu, Berkshire. Môžeme teda povedať, že získala vzdelanie kvalitnejšie, než ostatné dievčatá v jej dobe, no napriek tomu na jej vzdelanosť nemali takmer žiaden vplyv. Jej myslenie i vzťah k literatúre vznikli vďaka jej záľube v čítaní (William Shakespeare, John Milton, Henry Fielding, Laurence Sterne, Alexander Pope, Jonathan Swift, Daniel Defoe, Ann Radcliffová a mnohí iní anglickí spisovatelia, ale tiež napr. Johann Wolfgang Goethe a i.). V tom čase bola uvedená do spoločnosti a začala žiť životom, ktorý bol v podstate rovnaký až do smrti. Skladal sa z obvyklých zábav jej spoločenskej vrstvy (ktoré sú do detailov opísané v jej dielach): plesy, návštevy známych a príbuzných, občas aj návšteva Londýna. Jednou z málo „udalostí“ v jej inak pokojnom živote, bolo milostné sklamanie, keď zrušila zasnúbenie s istým mladým mužom menom Harris Bigg-Wither. V láske nemala šťastie a rovnako ako jej staršia sestra sa nikdy nevydala.

V roku 1801 sa rodina presťahovala do Bathu (toto prostredie jej bolo inšpiráciou pre mnohé jej diela). Po smrti otca v roku 1805 Jane, Cassandra a ich matka žili s Frankom a jeho rodinou až do roku 1809, kedy sa znova presťahovali, tentoraz do Chawtonu. Tu ich ďalší brat Edward ubytoval v blízkom dome (dnes je v ňom Múzeum Jane Austenovej). V tom čase už bola etablovaná ako spisovateľka, ak sa to tak dá povedať, pretože jej diela vychádzali anonymne (až po jej smrti brat Henry priznal verejne jej autorstvo). Jej zdravie bolo silne podlomené. Dnes sa uvažuje, že snáď trpela na Addisonovu chorobu alebo na tuberkulózu. Snaha vyliečiť sa ju viedla do Winchesteru, ale postup ochorenia bol taký rýchly, že zomrela do dvoch mesiacov. Jej telo bolo pochované v miestnej katedrále.

Vo svojich dielach obyčajne zachycovala život vidieckych vyšších vrstiev. Hlavnými postavami jej diel sú zvyčajne inteligentné, morálne silné hrdinky, ktoré ostro kontrastujú s pochabosťou svojho okolia. Okolo človeka je plno zázrakov. Zvlášť záhadná mi však pripadá naša schopnosť pamätať si či zabúdať, napísala Austenová. Najstaršie náčrty budúcich slávnych románov vznikali už v priebehu 90. rokov 18. storočia. Písať začala pod vplyvom širokého okruhu prečítaných diel už ako pätnásťročná. Začínala písaním krátkych próz, medzi jej prvé diela patrila napr. Krásna Cassandra či Dejiny Anglicka, a neskôr medzi prvé zrelé diela patril i román Elinor and Marianne z roku 1795, ktorý vznikol po tom, ako sa Jane zamilovala do advokáta Thomasa Lefroya, ktorý bol v ich rodine na návšteve, no rodičia ich vzťah prerušili, pretože Lefroy bol závislý na finančnej podpore svojej rodiny. Napriek tomu, že ho o niečo neskôr prepracovala, vyšiel až v roku 1811 pod názvom Rozum a cit. V roku 1797 sa pokúsila predať vydavateľovi román First Impressions (pôvodný názov budúceho románu Pýcha a predsudok), no úspech sa dostavil až v roku 1803, kedy predala konečne svoje prvé dielo. Bol ním román Northangerské opátstvo (v tom čase pod názvom Susan), ktorý predala za 10 libier vydavateľovi, ten sa ale nakoniec rozhodol nič nepublikovať. V tom čase mala rozpracované aj ostatné svoje diela, napríklad Watsonovci. Ďalší pokus o publikovanie prebehol neúspešne v roku 1809 a konečne v roku 1810 vydavateľ súhlasil publikovať znovu prepracovaný Rozum a cit na náklady autorky. Kniha vyšla v roku 1811 anonymne („By a Lady“) a ako sprostredkovateľ s vydavateľom fungoval jej brat Henry, ale najbližšia rodina o jej autorstve vedela. Kniha slávila mierny úspech (Austenová zarobila 140 libier), preto počas nasledujúceho roku prepracovala román First Impressions, ktorý vyšiel v januári 1813. V roku 1812 začala tiež pracovať na románe Mansfieldský park, ktorý vyšiel v máji 1814 a do 6 mesiacov bol vypredaný. Konečne v decembri 1815 vyšla Emma. Ostatné diela vyšli až po jej smrti.

Ak vo svojom prvom diele Northangerské opátstvo (1798 - 1799) parodovala gotické romány Ann Radcliffovej, naozaj ju preslávili až jej neskoršie práce výrazne odlišného charakteru. V centre diania zvyčajne stojí mladá žena (alebo niekoľko mladých žien), ktorých problémy sú typické pre mladé, nevydaté ženy z vyššej vrstvy na začiatku 19. storočia. Je potrebné povedať, že dej väčšinou súvisí s možnosťou či nemožnosťou dosiahnuť spoločensky vhodný sobáš. Pre dnešné emancipované čitateľky (čitateľov) sa tento prístup môže zdať otrocký, ale je potrebné si uvedomiť, že pre súdobú ženu bol spoločensky prijateľný vydaj jediným spôsobom, ako dosiahnuť sociálne istoty a v podstate aj sociálne uznanie (pokiaľ nebola ochotná obťažovať rodinu príbuzných alebo sa živiť ako guvernantka). Tieto milostné problémy autorke slúžia k vynikajúcemu detailnému opisu súdobej spoločnosti. Celkový pohľad na opisovanú spoločnosť sa zdá byť mierne satirický, ale neprestáva byť láskavý, a hoci príbehy majú morálny podtext, moralita vyplýva zo samotného deja - autorka necháva čitateľa, aby si ju našiel a nekĺže k lacnej didaktickosti. Zaujímavosťou je, že takmer vo všetkých scénach sa vyskytujú ženy. Pravdepodobne to spôsobil fakt, že Austenová sama nevedela, ako sa muži rozprávajú, keď sú osamote.

Ako spisovateľku ju vysoko uznával Sir Walter Scott, a to pre akurátnosť opisu charakterov a pocitov svojich postáv. Obdivoval ju aj Thomas Babington Macaulay, Samuel Taylor Coleridge, Robert Southey, Sydney Smith alebo Edward Fitzgerald. Jej sláva a uznanie medzi literárnymi kritikmi od tej doby len stúpa. Je uznávaná hlavne pre schopnosť detailného opisu charakterov, hlavne ženských, veľmi jemnými postrehmi vychádzajúcimi z každodenného života stredných a vyšších vrstiev. Napriek veľkému množstvu detailov si celý opis každej postavy zachováva po celý čas celistvosť a vlastnú individualitu.

Jane Austen na Wikipedia.org

zdroj: www.gorila.sk

Tvorba:

Obrázok Sanditon

V pořadí sedmým románem slavné spisovatelky měl být Sanditon, na němž pracovala šest měsíců, ale už jej nestačila dopsat. Na základě rozsáhlého fragmentu dílo dokončila autorka vystupující pod pseudonymem Marie Dobbsová. Ohlasy čtenářek na celém světě svědčí o tom, že s posledním velkým příběhem Jane Austenové se vypořádala brilantně.

 

 

Obrázok Pýcha a predsudok

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama
Jane Austenová (1775 - 1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila - asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.

Obrázok Rozum a cit

Anglicko na začiatku 19. storočia vyzerá ako rozľahlý park, domácke sídla a v nich šťastní a láskaví ľudia. Ale všetko nie je také idylické, ako to vyzerá. Pani Dashwoodová so svojimi tromi dcérami – Elinor, Mariannou a Margaret – sa po manželovej smrti musí vysťahovať práve z takého útulného sídla. Všetok majetok totiž zdedil John, Dashwoodov syn z prvého manželstva. Nový domov nájdu u vzdialeného príbuzného Sira Johna Middletona, no starosti s dvoma dcérami na vydaj jej zostanú. Do rozumnej Elinor sa zahľadí bohatý a láskavý Edward a ona sa snaží utajiť svoj cit pred matkou i sestrami, o citlivú Marianne prejaví záujem plukovník Brandon. Ktorá z týchto dvoch lások bude naplnená? Zvíťazí rozum, alebo cit?

Obrázok Emma

Úspešný román Jane Austenovej z prostredia anglickej "lepšej spoločnosti" 19.stor., kde čas plynie pomaly a porušenie spoločenských konvencií je neodpustiteľnou chybou , kde city a vzťahy medzi mladými ľuďmi výrazne ovplyvňuje výška majetku a ich...
V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? Anebo je to prostě tak, že ctnosti a noblesa doby minulé nám i dnes v podání tak dobré autorky, jako je Jane Austenová, mají co říct?

Obrázok Anna Elliotová

Vzdělaná, citlivá a oduševnělá Anna byla zasnoubena s námořním kapitánem Frederickem Wentworthem. Její rodina však tento vztah označila za společensky nepřijatelný a Anna se musela své lásky vzdát. Po letech se s bývalým snoubencem znovu setkává a zjistí, že čas její city k němu nijak nezměnil.

 

 

 

Obrázok Opatství Nothanger

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Ačkoliv má hlavu popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama, nakonec jí bystrý rozum ukáže správnou cestu a s milou Catherine – jak jinak – všechno dopadne šťastně.

 

 

Obrázok Mansfieldské panství

Mansfieldské panství má všechny potřebné atributy úspěšného románu – spletitý barvitý příběh plný plasticky vylíčených postav, vrcholící šťastným koncem. Hlavní hrdinka Fanny Priceová se v útlém věku ocitá jako chudá příbuzná na Mansfieldu v rodině své lépe situované tety a strýce. Venkovské sídlo žije svým vlastním rytmem a všedními událostmi, jež jsou v celospolečenském měřítku jistě zanedbatelné, ale pro aktéry příběhu vrcholně důležité – ať už je to ples, návštěva nebo něčí nemoc. Fanny dozrává v osobnost, která se i v prostředí sešněrovaném konvencemi dokáže držet svých zásad a ideálů, a proto získá lásku, v niž vlastně neměla doufat…

  

Obrázok Láska a přátelství a jiné prózy
Sbírka raných próz Jane Austenové s názvem Láska a přátelství je pojmenována podle novely v dopisech, která je jejím srdcem.
 
Všechny prózy si berou na mušku dobové literární konvence, Jane Austenová je psala pro pobavení rodiny a jejich humor a styl, který již v mnohém naznačuje budoucí směřování autorky, si lze vychutnat i bez zevrubné znalosti literatury 18. století. Lásku a přátelství lze sice označit za novelu v dopisech, ovšem ve skutečnosti jde spíše o vyprávění hlavní hrdinky Laury o radostech a strastech, plynoucích z jejího manželství s mladým šlechticem, přičemž rozdělení na dopisy mělo zřejmě sloužit pro oddělení částí určených pro čtení v rodinném kruhu vždy během jednoho večera. Již v této novele, datované rokem 1790, kdy bylo autorce pouhých čtrnáct let, lze jasně identifikovat její ostrovtip a pohrdání romantismem, které se ještě zvýraznilo v jejích vrcholných dílech. I ostatní prózy ze sbírky jsou satirickými karikaturami dobových romantických i populárních heroických románů.
 

Náhľad fotografií zo zložky Jane Austenová

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pride and prejudice

(Mária 30.1.2012, 30. 1. 2012 22:20)

Toto bola prvá kniha od Jane Austen ,s ktorou som prišla do kontaktu...no a odvtedy som ich verná čitateľka,pretože vdaka nim sa môžem dostať do sveta tak odlišného ako je ten dnešný.

Jane Austen

(linda, 18. 7. 2011 23:00)

Vasen a cit, Rozum a cit, Anna Elliotova, Pycha a predsudek, Spominky slecny Austenove, Opatstvi Nothanger....podla mna sa to da pozerat staaale dokolecka :D

Vášeň a cit

(Dominika, 8. 4. 2011 12:28)

Film je veľmi pekný, má v sebe kus životnej pravdy

Austen

(katka, 1. 3. 2011 14:56)

pycha a predsudok bola nadherna, ako inak :) stihla som precitat aj Sanditon (romance u mora), tiez pekna kniha, nesklamala, neda sa jej ani nic vytknut, odporucam precitat, zatial je iba v cestine. Je to nadherny oddych, ked citam jej knihy, su ine ako vsetky tie moderne hist. romany :) preto ich tak zboznujem...

Emma

(Lýdia, 12. 2. 2011 21:05)

Odporúčam aj túto knihu:) Je to výborné dielo a krásny je aj film s týmto názvom s Gwinett P. v hlavnej úlohe, skutočne zaujme a pobaví, nádherný oddych:)

Austen

(katka, 29. 11. 2010 16:35)

dala som sa na klasiku-J.Austen, zacinam Pychou a predsudkom a nezostanem iba pri tejto knihe...dufam, ze nesklamu, filmy a serialy (BBC) totiz milujem. :)

Vášeň a cit

(Lili, 30.10.2010, 30. 10. 2010 20:46)

Asi pred dvoma týždňami som si kúpila tento film a musím povedať, že tak veľmi ma zaujal, že som ho už videla päť krát :))))
Film je veľmi krásny a na tento podnet som si tiež kúpila knihu Pýcha a predsudok a práve ju čítam.... Tiež sa mi veľmi páči a hodlám si kúpiť aj ďalšie knihy od tejto autorky.
Takže všetkým vrelo odporúčam :)

Pýcha a predsudok

(Jožka, 15. 10. 2010 16:15)

čitala som knihu a potom som si pozrela film .....v knihe su omnoho viac veci ohladom príbehu .........je to super:)

Pycha a predsudok

(Jana, 12. 10. 2010 9:41)

V telke som vydela ukazky na tento film ale kedze sa mi hot neporadilo vidiet tak som si ho stialha z internetu a to ma dotiahlo az ktomu aby som si stiahla aj knihu... znova sa potvrdilo ze kniha je lepsia ako film aj ked aj ten bol super.. nedudola som sa ani minutu kym som to citala.. odporucam.. :)

Vášeň a cit

(Marek, 4. 8. 2009 8:46)

Len nedávno som videl film Vášeň a cit, ktorý pojednával o ľúbostnom vzplanutí mladej Jane v hlavnej úlohe s Anne Hatthaway. Bolo to veľmi milé a hravé, až som uveril, že Jane bola skutočne taká, ako vo filme. A rád tomu budem veriť aj naďalej :o))