Choď na obsah Choď na menu
 


Zomrela kráľovná historických románov Juliette Benzoni


Napísala 86 historických kníh a predala stovky miliónov výtlačkov. Mnohé sme vyrastali na čarovných príbehoch Juliette Benzoniovej, ktorá zomrela uplynulý víkend vo veku 95 rokov.

Po celom svete mala milióny fanúšikov, ktorí ju zbožňovali a čakali na každú jej knižku. Medzi nimi aj slovenské čitateľky. A stačí sa pozrieť na oficiálny web Juliette Benzoni, aby ste videli, ako dokázala táto dáma fascinovať čitateľov s takmer 90 knihami preloženými do viac než tridsiatich jazykov.
R.I.P. Juliette.

benzoni3.jpg

„S veľkou ľútosťou vám musíme oznámiť, že naša drahá Juliette, naša milovaná autorka, skonala tento víkend. Zomrela v pokoji v spánku, so svojou dcérou Annou po svojom boku!“
Píše sa na jej stránke.
Juliette Benzoni učila čitateľov po celom svete históriu vyše 50 rokov prostredníctvom svojich nádherných kníh a jej úžasných postáv. „Zanechala po sebe 86 drahokamov, ktoré si prečítame opäť s takou radosťou.“

Za pár hodín sa na stránke nazbieralo takmer 200 komentárov, odkazov a vyznaní.

benzoni1.jpgJuliette Benzoni zomrela v nedeľu 7.februára vo francúzskom Saint-Mandé.
Narodila sa v Paríži v roku 1920 a vyrastala v Saint-Germain-des-Prés, v dome, kde žil Prosper Mérimée, Jean-Baptiste Corot a André-Marie Ampère.

Jej postgraduálne štúdium prerušila vojna, počas ktorej sa vydala za Maurica Welsha a presťahovala sa do Dijonu. Tam študovala históriu Burgundska, čo využila neskôr pri písaní série Catherine.
V roku 1950 už ako vdova opustila Francúzsko a usadila sa v Maroku, kde pracovala v reklamnej agentúre. Tam stretla svojho druhého manžela kapitána Benzoniho, ktorého si vzala v roku 1953, len pár týždňov pred odchodom do Indočíny. Zatiaľ čo jej manžel odišiel do Hue, Juliette sa vrátila do Francúzska, kde pracovala ako novinárka pre časopis Journal du Dimanche.

Nižšie nájdete zoznam aspoň niekoľkých kníh, ktoré vyšli v slovenčine, najmä vo vydavateľstve Remedium. V češtine vychádzali v nakladatelství Brána, či Plejáda.
Spomeňme napríklad knihu V posteliach kráľovien, v ktorej si Juliette vzala na mušku panovníčky, princezné a ďalšie ženy, ktoré ovplyvnili mocných mužov tohto sveta a významne prispeli k obrazu Európy minulých storočí.
Zlatá chiméra Borgiovcov nás zavedie na slávnu loď Titanic, ktorý sa práve potápa, všade panika a chaos. Mladé a krásne dievča zavraždí markízu d’Anguisola, rodenú Belmontovú, a s neuveriteľnou drzosťou ju okradne o šperky, medzi ktorými je i vzácna Chiméra Borgiovcov...
Alebo Veľké dámy, malé cnosti – Juliette nám v knihe ponúka 6-ročnú cestu po francúzskom kráľovskom dvore, na ktorom určovali morálku aj želania oných dám s malými cnosťami. 6 rokov a deväť pútavých príbehov z francúzskej histórie.

 

 

„Nikdy som si neplánovala do detailov svoje príbehy, nemala som ich nalinajkované, ale mala som veľký rešpekt voči svojím postavám,“ prezradila pred rokmi Juliette Benzoni. Mala neuveriteľnú radosť z písania a je preto iba logické, že čitateľky mali rovnakú radosť z čítania. Práve to bolo tajomstvo Juliette – robiť všetko naplno, oddať sa tomu a vášni k francúzskej histórii potom prepadnú aj čitatelia.
Jej knihy spred niekoľkých dekád sa čítajú ešte aj dnes a to sa dostane len naozaj úspešným a obľúbeným autorom.

Ďakujeme, Juliette!

benzoni2.jpg

Niektoré knihy Juliette Benzoniovej

1969 - 1974 - Marianne, Marianne a cisár, Marianne a neznámy Toskánec, Marianne a Jason, Veľvyslankyňa  Marianne, Marianne a Turan bej, Mariannin návrat
1972 - sedemzväzkový román - Krásna Katarína
1973 - Mečom a jedom
1983 - Taká dlhá cesta
1984 - V posteliach kráľov
1984 - V posteliach kráľovien
1987 - trilógia: Údolie vlkov
1988 - Pre jednu noc lásky
1988 – Pomsta
1989 - Fiora a pápež
1990 - Fiora a kráľ
1991 - trilógia: Dámy z expresu (Američanka v Paríži, Mladomanželka, Mandžuská princezná)
1993 - tetralógia: Trinásť vetrov
1995 - tetralógia: V službách kráľa
1995 - tetralógia: Kamene osudu
1996 - Rytieri noci
1998 - trilógia: Štátne tajomstvo (Komnata kráľovnej, Kráľ tržníc, Muž v maske)
1989 - Prorokove smaragdy
2000 - trilógia: Hra života a smrti (Kráľov človek, Krvavá omša, Temná kontesa)
2001 - Cisárová perla
2006 - Veľké dámy malé cnosti

 

benzoni0.jpg

 

Náhľad fotografií zo zložky Juliette Benzoni