Choď na obsah Choď na menu
 


Nebezpečná milenka

Tracy Anne Warrenová

Nebezpečná milenka

Obrázok

The Accidental Mistress (2007)

Vydal: Slov spis. 25.1.2010.

Obrázok

 

Duchaplná dievčina Lily Bainbridgeová zinscenuje vlastnú smrť, len aby sa vyhla nanútenému sobášu, ktorý dohodl jej nevlastný otec, a preoblečená za mládenca  utečie do Londýna za slobodným životom. Tam sa vydáva za vdovu, aby sa dostala k dedičstvu po starom otcovi. Vtedy jej cestu skríži nebezpečne príťažlivý markíz Ethan Andarton, ktorého natoľko očarí jej krása a skrytá zmyselnosť, že túži iba po jednom: aby sa stala jeho milenkou. Lily, ktorú Ethan takisto nesmierne priťahuje, sa však obáva, že ak mu daruje nevinnosť, vezme si aj jej srdce...

 

Obrázok

 

Anotácia je, bohužiaľ, úplne presná. Prečo bohužiaľ? Nuž preto, že som od príbehu čakala viac. Ale kniha je naozaj len o tom, o čom anotácia. Neviem, čím to je (možno vekom ), ale čím viac toho prečítam, tým viac očakávam od príbehu aj niečo viac, než len lásku a sex. Očakávam nejakú pridanú hodnotu, ako napríklad intenzívne city, nevšednú zápletku, humor, výnimočných hrdinov, dobrodružstvo, napätie, či neobvyklé prostredie alebo kvalitné reálie. V tomto ma táto kniha sklamala, nič z toho, čo som uviedla, neponúka. Čakala som, že Lilyino preoblečenie za chlapca vydrží nejakých pár kapitol a potom ďalších pár kapitol bude bojovať ako vdova o svoje dedičstvo. Skrátka som očakávala niečo akčnejšie, záhadnejšie, napínavejšie. Namiesto toho jej preoblečenie skončí asi v druhej kapitole, a majetok bez problémov získa hneď v štrvtej. S hlavným hrdinom sa skoro pomiluje hneďna prvom stretnutí. Prvá polka knihy je o tom, ako po sebe túžia, a keď sa stanú milencami, čítame o tom, ako si v posteli užívajú a začínajú chápať, že je to aj o niečom viac. Posledná štvrťka knihy je o problémoch s Ethanovým zasnúbením a Lilyiným otčimom, pričom všetko sa vyrieši ľahko a vy už dopredu tušíte, ako to dopadne. Celé je to v podstate o dvoch krásnych, rovnako príťažlivých, vášnivých, dobre zabezpečených ľuďoch, ktorí majú skvelých priateľov, ktorí sa tiež milujú. Žiaden mráčik na oblohe, akrem toho, že Lily Ethanovi klame o svojom vdovstve. Všetko okolo nich je dokonalé a kniha je v podstate väčšinou o sexe, a keď nie o sexe, tak o tom, ako si každú piatu stranu Lily uvedomuje, ako ju markíz buď: a) priťahuje, b) roztápa jej telo , c) rozbúchava srdce. Ja nie som proti sexu v romantických knihách, ale ak by som si mala vybať medzi príbehom s erotickým iskrením a jednou uveriteľnou, úžasnou ľúbostnou scénou, a knihou, kde je intímčo v každej druhej kapitole, vybrala by som si to prvé. Takže: Nebezečná milenka nie je zlá ani nudná kniha. Je len predvídateľná a pre mňa nemá hĺbku, ktorou by sa odlíšila od ostatných. Pre mňa asi navždy ostane stratená v mori podobných romancí z regentského obdobia vo Veľkej Británii.

 

 

Kristína

 

Mistress Trilogy
1. My Fair Mistress (2007)
2. The Accidental Mistress (2007)
-Nebezpečná milenka
                                  

3. His Favorite Mistress (2007)

My Fair MistressThe Accidental MistressHis Favorite Mistress

 

 

 

Ukážka:

„Tak kedy nastane tá šťastná udalosť?“ spýtal sa Tony a cynicky vykrútil ústa.
„V najbližších mesiacoch nie, Amelia ešte chodí do školy. Poslal som jej otcovi list, že ho navštívim, a on súhlasil. Som si istý, že moju ponuku rád prijme. Idem do kúpeľov Bath, kde sa gróf lieči. Zatiaľ neočakávam nič iné, než že obaja dospejeme k bežnému porozumeniu. Na budúci rok, keď si Amelia trocha užije spoločenského života, bude dosť času porozprávať sa o dohode a oficiálne oznámiť zásnuby.“
Ethanov predpoklad sa ukázal pravdivý o niekoľko dní v Pump Room v Bathe, kde s grófom zo Sutleighu vedno popíjali smradľavú liečivú vodu. Gróf sa veľmi potešil návrhu, aby sa jeho dcéra stala markízou z Vessey. Dohodli sa, že Amelii zatiaľ nič nepovedia, ale gróf ho ubezpečil, že keď príde čas, dcéra jeho ponuku bez váhania prijme.
Keď to Ethan vybavil, vydal sa na spiatočnú cestu do Londýna.
Unavený a hladný po ceste sa zastavil v hostinci U vola a sovy, aby si kone odpočinuli a aby skoncoval s pôstom. Zdvihnutím ruky upozornil na seba obsluhujúcu dievčinu a poslal ju po fľašu brandy.
Čoskoro sa vrátila, hojdajúc bokmi – v jednej ruke niesla pohárik a v druhej otvorenú fľašu. Pohár položila na stôl, naklonila sa, aby mu mohla naliať, a to tak, aby zreteľne videl jej bujné prsia v pevne stiahnutom živôtiku.
Keď mu naliala, podal jej mincu. „Ďakujem, zlatko.“
Dievčina sa zachichotala a kým jej sovereign skĺzol medzi prsia, zahrkútala ako hrdlička: „Môžem vám priniesť ešte niečo, pane?“
Chvíľku o ponuke premýšľal. „Stačí brandy.“
Uklonila sa a vzdychla od sklamania. „Ak si to rozmyslíte, stačí povedať.“
Zabudol na ňu v tom okamihu, keď odišla, z vnútorného vrecka plášťa si vybral viržinku a strieborným orezávačom odrezal špičku. Práve si vyberal zápalku, keď do miestnosti vošla ďalšia skupina ľudí.
Unudene na nich pozrel a usúdil, že to budú cestujúci, čo práve vystúpili z jedného z dostavníkov s pravidelnou zastávkou na ceste. Videl troch mužov a ženu, ako si razia cestu, len jeden mládenec zostal osamelo stáť vo dverách. Mladík s cylindrom nasadeným až po oči vyzeral nezvyčajne. Bol štíhly ako prútik, staromódne šaty na ňom viseli ako na vešiaku. Staromódne vyzeral aj hustý pletenec ohnivočervených vlasov vzadu na krku. Mal jemnú guľatú bradu a hladké líca, na ktorých nebude mať ešte dlho bokombrady.
Aké neviniatko, pomyslel si Ethan. Nemá viac ako štrnásť rokov, ak sa nemýlim. Znova naňho pozrel a všimol si, že chlapec má jemnú srdcovitú tvár, čistú pokožku a krásne ružové pery v tvare dokonalého amorovho luku.
Kým si ho premeriaval, chlapec pozorne skúmal miestnosť, hľadal miesto, kam by si sadol. Po dlhej chvíli zbadal našiel niečo na druhom konci pri stene, prešiel cez miestnosť a skĺzol na kraj lavice. Ethan sa musel pousmiať, aký veľký priestor zostal medzi chlapcom a plecnatým robotníkom sediacim vedľa neho.
Po chvíľke prišla obsluhujúca dievčina prevziať objednávku a na perách sa jej objavil žartovný úškrn, lebo chlapec bol očividne primladý na to, aby si ho mohla vážiť. So smiechom a kývajúc bokmi, na čo niektorí muži pri vedľajšom stole reagovali dvojzmyselnými poznámkami, sa vzdialila do kuchyne.
Ethan si nalial ďalší pohárik brandy, trochu si odpil, zapálil si cigaru a pomaly z nej poťahoval. Očami opäť zablúdil k chlapcovi, sledoval, ako sa čašníčka vrátila s pariacou sa šálkou čaju, tanierom lievancov a džemom.
Chlapec si na kolená prestrel servítku, vzal nožík a prekrojil lievanec; v jeho vláčnych pohyboch nebolo ani stopy po neohrabanosti dieťaťa, čo sa ešte len učí ovládať vyvíjajúce sa telo. Keď sa mladík načiahol za čajom, pohyby ho opäť zradili, pretože šálku uchopil dvoma štíhlymi, elegantne ohnutými prstami.
Elegantne ohnuté prsty.
Pôvabné prsty.
Šálku zvierali „tak akurát“, to nebolo mužské držanie, ani chlapec by šálku nikdy tak nedržal.
Ethanov mozog zrazu zasiahlo poznanie. Sledoval chlapca ešte pozornejšie, s prižmúrenými očami študoval črty jeho tváre, jemnú zmyselnosť pier, takmer porcelánovú hladkosť priesvitnej pokožky, a vtom mu svitlo.
To nie je chlapec! To je žena!
Na pery sa mu predral široký úsmev a položil si špekulatívnu otázku: Dočerta, kto to je? Čo má za lubom, keď sa prestrojila do mužského odevu? Nedokázal od nej odtrhnúť zrak, stále pozoroval, ako sŕka čaj. Pomaly zdvihla zrak, aby sa nakrátko porozhliadla po miestnosti. V tej chvíli konečne zbadal lesk jej očí. Boli nádherne zelené, ako mačacie, a veľmi zvedavé. Lemovali ich dlhé ryšavé mihalnice, rovnako rozkošné ako ženské.
Ethan pri tom pohľade zalapal po dychu, v nohaviciach zacítil, ako sa k životu preberá nástroj jeho túžby. Teraz, keď vydedukoval pravdu o jej pohlaví, nemohol uveriť, že sa dal čo len na chvíľu oklamať. Nebolo na nej ani vzdialene nič mužské. Ani črty, ani postava, ani spôsoby. Každé gesto ruky či mimika tváre prezrádzali jej prirodzenú ženskosť.
Poobzeral sa, aby skontroloval, či si ju všimol ešte niekto iný, ale nik zo zákazníkov jej nevenoval ani najmenšiu pozornosť, každý sa venoval svojmu rozhovoru a záujmom.
Je zvláštne, že som v tejto miestnosti jediný, kto uhádol, že je medzi nami podvodníčka, a to krásna malá podvodníčka.
Usúdil, že takáto reakcia je zrejme celkom normálna. Ľudia spravidla vidia to, čo očakávajú, nekladú si otázky dokonca ani vtedy, keď im pravda doslova bije do očí.
Úspešné prestrojenie bolo pre ňu možno najlepším riešením, skonštatoval. Žena bez sprievodu veľmi riskuje, najmä ak je to žena, ktorá sa hrá na muža. Riskuje nielen spoločenskú kritiku, ale aj nechcenú pozornosť zo strany všetkých nebezpečných indivíduí. Niektorí muži by si mohli taký provokatívny čin vysvetľovať ako súhlas robiť si s ňou, čo sa im zachce – čokoľvek, čo ich uspokojí bez ohľadu na to, či s tým ona súhlasí.
Nech už bolo to bezočivé dievčisko ktokoľvek, celkom isto nemalo potuchy o možnom nebezpečenstve, v akom sa nachádza. Aj pri ďalšom hlte brandy premýšľal o nej, odhadoval jej vek. Dosť mladá na to, aby robila chyby, ale dosť stará na to, aby vedela, že práve toto je veľká chyba.
Mladá žena si naliala do šálky zvyšok horúceho čaju, čo zostal v čajníku, trocha si z neho usrkla a šálku položila na tanierik.
Po chvíľke vyskočila a obrátila hlavu, zjavne vystrašená, keď robustný chlap vedľa nej čosi vyštekol. Neuveriteľne rýchlo sa vymrštila a oprela o stenu, aby mohol prejsť. Hoci bola štíhla ako prútik, nebolo tam dosť miesta pre oboch. Aj tak sa však pokúsil prešuchnúť, no drgol do stola a prevrátil šálku s čajom. Horúca tekutina sa so špľachotom vyliala a rýchlo mu stiekla na nohavice. Zúrivo sa pobúchal po zväčšujúcej sa škvrne, znova vrazil do stola a zaryčal ako rozzúrený býk.
Ethan prudko vstal a prešiel cez miestnosť. Muž sa obrátil k dievčine. „Pozri, čo si urobil! Zničil si mi handry a takmer si mi obaril poklad v gatiach! Za to mi zaplatíš, chlapče!“
„Prepáčte, ale ja...“ Dievčina sa zarazila, uvedomila si, že hovorí vysokým hlasom, čo by jej nikto nedaroval, keby mal vôbec záujem počúvať ju.
„Ale ja čo?“ opakoval mocný chlap hrozivo.
„... nie som na vine,“ zareagoval Ethan pevným hlasom, keď predstúpil pred muža a zamiešal sa do sporu. „Aspoň myslím, že toto chcel mladý muž povedať.“
Lily bola chrbtom ešte stále prilepená o stenu s drsnou omietkou, a keď pozrela hore, uvidela tvár anjela pomstiteľa. Pri pohľade naňho sa jej z pľúc vydral výdych. Bol to nepochybne najúžasnejší muž, akého v živote videla.
Aj vďaka vlasom farby dozretej pšenice a očiam žiarivým ako vyleštený jantár z neho vyžarovala mužskosť a nenútená, sebaistá sila. Dovolila si skúmať ho ešte chvíľu, pohľadom prechádzala po jeho mocnej hranatej čeľusti a ušľachtilom nose, po sošných obrysoch vysokého čela a kostnatých líc. Napokon upriamila zrak na zmyselné ústa, pery sľubujúce výnimočný pôžitok, čo môže vytušiť dokonca aj také nevinné dievča ako ona. Srdce jej začalo silnejšie búšiť, tentoraz však nie od strachu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

kamoš Tony

(lusanna1, 19. 10. 2010 20:10)

kniha ušla, ale rada by som vedala ci bude najaká aj o Tonym, lebo v knihe bol az velmi proti manzelstvu, tak som zvedava ci mu nakoniec nejaka zena ukradne srdce :D

mala poznamka

(katka, 31. 3. 2010 12:50)

tie cca 250 stranok som az tak nemyslela, len som chcela podotknut, ze pribehy su plytke, nemaju hlbku, su to velmi rychle pribehy, ale samozrejme nemyslela som vsetky. :) Aj velmi kratke romany mozu byt perfektneee... :) A naopak, ani dlhsie romany nemusia byt dobre. No musim povedat, ze som si este nestihla zvyknut na tu komercnost :)) Ale pomaly si zvyknem, nic ine mi neostava. Skoda. Suhlasim, mame si z coho vyberat a to je hlavne...

nebezpečná milenka

(knihovnica, 30. 3. 2010 19:58)

Kristínka má pravdu, aj ja mám v poslednom čase pocit, že dobré, ale fakt tie najlepšie knihy už dávno vyšli a teraz je to len o tom ... čo najviac a čo najrýchlejšie, ale zase na druhej strane, ak chceme čítať práve ten náš žáner, máme mnohoraký výber, čo predtým nebolo. A taktiež sa musím zastať aj kníh s 250 stranami, aj keď mi skracovanie veľmi vadí, vydavateľstva sú komerčné firmy, ktoré nedostavajú príspevky zo štátneho rozpočtu a zadarmo. Opakujem, ak chceme vôbec niečo čítať, budeme sa musieť zmieriť s tým, že aj knihy sú tovar, pomer - prijateľná cena-počet strán sa musia rovnať. A povedzme si úprimne, historické romány nie sú práve komerčné trháky. :-)

suhlasim :)

(katka, 30. 3. 2010 18:31)

Kristina, citas mi z duse, :) mam tie iste pocity, ktore si rozobrala pri tejto knihe, cim viac citam, tym asi cakam vasciu hlbku pribehu. Som uz niekedy alergicka na detailne postelne sceny a mimochodom, ked vidim, ze knihy maju iba cca 250 stran, prejde ma chut po kupe. Dakujem ti za tento komentar, knihu som necitala, lebo som v poslednem dobe opatrna na nove spisovatelky. :) Musim vsak podotknut, ze nebyt nakychto stranok, nezoznamila by som sa s J. McNaught, takisto s J. Quinn a to by som prisla o vela. :))

Mistress

(jana, 24. 3. 2010 16:22)

túto autorku som doteraz nepoznala, ale bola som milo prekvapená, kniha sa čítala veľmi ľahko. Je pravda, že je to druhý diel autorkinej trilógie. Takže môžeme len dúfať a veriť, že vydavateľstvo nám predstaví príbeh Rafa a Julianny (1.diel) a Tonyha a Gabrielly.

ako len zbožňujem,

(Marek Z., 7. 1. 2010 17:04)

keď sa u nás vydávajú série na preskačku... vrrr