Choď na obsah Choď na menu
 


Ohne v zime

Lindsey Johanna

 

Ohne v zime

Obrázok

IKAR 19.5.2010

Fires of Winter (1980)

Obrázok Niekoľko míľ do vnútrozemia od západného pobrežia Walesu a vľavo od ostrova Anglesey sa na malej čistine krčila dedinka. Nad ňou na strmom kopci sa vypínalo impozantné sídlo. Sivá kamenná budova hľadela na dedinu ako matka, ktorá pozorným okom stráži deti...“ Tak sa začína novinka Johanny Lidseyovej Ohne v zime, ktorou opäť poteší milióny čitateliek po celom svete.

 

Autorka rozpráva príbeh o prekrásnej keltskej dievčine lady Brenne Carmarhamovej. Je to dcéru lorda Angusa a po krvilačnom útoku na ich sídlo ju unesú Vikingovia do svojej krajiny a urobia z nej otrokyňu. Brenna v nepriateľskom svete bojuje nielen o slobodu, ale aj o holý život. Musí si zvykať na cudzie prostredie a obyčaje.

 

Brenna po celý čas nebojácne vyhlasuje, že žiaden barbarský vodca nebude jej pánom - dokonca ani mocný a krásny Garrick Haardrad. Syn bezohľadného vikingského vodcu, je však zvyknutý, že všetko ide podľa jeho predstáv. Ona však za žiadnych okolností nemieni zabudnúť na svoju prísahu. Stretáva sa s nenávisťou, závisťou a intrigami, ale nachádza aj priateľov a lásku mocného Vikinga. Áno, nedokáže sa ubrániť niečomu silnejšiemu ako je ona - niečomu ohnivému, čo dokáže roztopiť aj ľadovce v mori. Obaja kvôli nej musia prekonať mnohé prekážky, ktoré si však kladú do cesty zväčša sami.

 

J.Lindseyová s viac ako 54 miliónmi predaných kníh vo svete, ktoré boli preložené do 12 jazykov, opäť dokazuje, prečo je jednou zo svetových spisovateliek číslo jedna v žánri historických romantických diel. Všetky jej knihy sa umiestnili v rebríčku New York Times Bestsellers, niektoré z kníh sa dokonca umiestnili aj na prvej priečke. Jej prvá kniha vyšla už v roku 1977, potom nasledovalo množstvo ďalších, viac ako 40 románov. Jej príbehy sú známe vďaka bojachtivým a panovačným hrdinom.

 

Prečítajte si ukážky z knihy „Ohne v zime“.

 
 

Obrázok

 

 

Jedna z prvých kníh notoricky známej Johanny Lindsey.

Máme tu na ňu hneď niekoľko protichodných komentárov. Preto musím povedať, že: knihu som prečítala za pár hodín a príbeh ma úplne pohltil, proste bol nabitý dejom. Ale po otočení poslednej stránky som dlho premýšľala, čo mi v knihe chýbalo. A potom mi to došlo, v príbehu nebolo také to humorné odľahčenie príbehu, ktoré sa mi u Lindseyovej tak páči. Proste tam nebola taká ta skvelá vedľajšia postava, ktorá  občas hodí nejakú tú trefnú poznámku a uvoľní tým atmosféru, oživí príbeh, alebo nejaké to dobrosrdečné prekáranie, proste nič také som tam nenašla, a to je obrovská škoda. Tiež si myslím že protichodné komentáre sú na mieste, každý hľadá v príbehu niečo iné. Tu si rozhodne neprídu na svoje tí, čo majú radi sladučké príbehy. Toto je rozhodne temný vikingský príbeh, bez prikrášľovania či romantizovania s realisticky vykresleným spôsobom života a samozrejme krutosťou, ktorá v tých časoch k životu patrila.

To, čo mne v príbehu chýbalo a za čo som ubrala srdiečka z celového hodnotenia :

1.       Autorka Garrickovi a Brenne nedala po celú dobu vydýchnuť, ja osobne mám rada, ak je v príbehu, i keď je tam strhujúci dej, hrdinom dopriata aspoň chvíľka mieru, a pokoja, nech sa majú čas zamilovať.

2.       Tvrdohlavosť oboch hrdinov bola až neskutočná a ku koncu už unavujúca.

3.       Ako som už spomínala, odľahčenie príbehu troškou humoru by veľmi pomohlo.

4.       A nedozvedela som sa, čo sa stalo s Brenninou nevlastnou sestrou (ukážková potvora).

Takže konečný verdikt – kniha je čitateľná, dokonca veľmi, len toho milého a sladkého je tu pomenej.

A po prečítaní Ohňov v zime som dostala strašnú chuť oprášiť z poličky Túžbu srdca a Neklam svoje srdce.  Ááách Selig.

 

 

The Viking Family

 

1. Fires of Winter (1980) - Brenna a Garrick - Ohne v zime (Ikar 2010)
2. Hearts Aflame (1987) -
Kristen a Royce – Túžba srdca (Ikar  1998, 2005)
3. Surrender My Love (1994) -
Ericka a Selig – Neklam svoje srdce(Ikar 2001)
Obrázok Obrázok

 

 

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Johanna Lindsey

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Suhlasim s Kitty

(Lussiii, 4. 6. 2010 10:35)

tiež mám zmiešané pocity, ani sa mi nechcelo veľmi púšťať do čítania, ale vzhladom nato, že JL je moja naj, tak som musela :-D Garrick ako hlavny hrdina nie je zly, samozrejme drsný a tvrdohlavý viking, to sa dalo čakať, ale Brenna sa mi nepačila. Na začiatku na nej nebolo nič ženské, bola až hlúpo hrdá a tvrdohlavá a ku koncu zase mäkka a stale urevaná.Skutočne si neviem predstaviť z čoho tam vznikla ta veľká láska... Mne chýbala v kniha ta postupná zamilovavanosť a uvedomovanie si citov u hrdinou.

Mne sa to páčilo

(Marianna, 2. 6. 2010 13:44)

Nebol to klasický romantický príbeh. JL opisovala a snažila sa priblížiť život medzi Vikingami v drsnej krajine.Aby sme si vedeli predstaviť , čo všetko hlavná hrdinka musela prekonať, aby sa zmierila s jej novým životom.Je pravda, že v príbehu bolo veľa tvrdohlavosti až by som povedala nerozumnosti, ale napriek tomu sa mi tento príbeh páčil:-)

Zmiešané pocity

(Kitty, 1. 6. 2010 18:43)

No mám zmiešané pocity. Páčia sa mi knihy z tohoto obdobia a tešila som sa na Ohne v zime veľmi. Knihu som prečítala celkom rýchlo,ale stále mi tam niečo chýbalo.Bolo to také rýchle a bez vášne. Ako napísala Janka stále som tam necítila vášeň medzi hlavnými hrdinami. Vôbec to medzi nimi neiskrilo ako v Túžbe srdca. Pripadalo mi že sa stále hádajú a nenávidia a zrazu láska.

1 hviezdička

(janka, 26. 5. 2010 17:36)

tak mala som tú "česť" čítať túto knihu a musím povedať škoda papiera. Hlavné postavy sa správajú podľa náhleho popudu autorky. Nie sú to žiadne výrazne osobnosti a nemali skoro žiadne povahové vlastnosti. Teda, ja nemôžem definovať ich základné povahové vlastnosti, pretože podľa mňa žiadne výrazne nemali, aj keď autorka sa nás snažila presvedčiť, že majú. Ak by som mala definovať Brennu a Garricka, tak sa správali ako dve primitívne zvieratka, čiže pudovo, bez známky rozumu a citu. Dej sám o sebe nestál za nič. Bola to nedefinovaná zlátanina, kde si fakty navzájom odporovali. Nemalo to hlavu ani pätu. Medzi B. a G. nebola žiadna chémia, žiadna vášeň ani vlastne neviem, prečo sa ľúbili. Ešte k tomu únosu Brenny. Jej otec chcel pre dcéru Nora, aby nemal problémy s Vikingami, ktorí robili nájazdy do Británie. Tak vyslala vyslanca, aby našiel dcére ženícha. Ten našiel G. otec sa s nimi dohodol, že o rok príde a bude svadba. B. stojí nad hrobom otca, keď príde posol, že prichádza ženích. Tak ich chcú privítať, lenže Vikingovia ich napadli celú dedinu vyvraždili, vzali iba 7 žien, ktoré niekoľkokrát znásilnili, okrem B a spravili z nich otrokyne. Brenna sa zo začiatku na neho hnevá, ale potom mu to odpustí (aspoň tak som to pochopila), lebo mu to potom bol ľúto, lebo obdivoval jej ducha. Takto by som mohla vymenovávať chyby a nedostatky knihy do nekonečna. Na záver nedá mi nespomenúť, že aj pani prekladateľka perlila niektorými slovnými spojeniami. Ale myslím si, že tejto knihe by nepomohol ani excelentný preklad.

konečne

(Lussiii, 10. 5. 2010 14:02)

konečne jedna z prvych knih, tie patria medzi najlepšie, už sa nemožem dočkať:-D, dufam, že sa oplatilo čakať...

súhlasím s

(lusanna1, 16. 4. 2010 22:52)

Jankou aj s Holie

obal

(janka, 15. 4. 2010 20:54)

ten obal je hrozný - čím ďalej tým robí IKAR mrzkejšie obaly

A dočkali sme sa=)

(Holie, 12. 4. 2010 16:09)

Už bolo fakt načase.Pri čítaní Túžby srdca a Neklam svoje srdce som bola vždy zvedavá,ako to bolo s Brennou a Garickom.

najlepšia správa dňa :D

(lusanna1, 12. 4. 2010 15:57)

super, by mohli preložiť aj ine knihy, ktore su uz starsie

wow!!!

(knihovnica, 12. 4. 2010 5:53)

Konečne!!!!!! Už aby bol máj!