Choď na obsah Choď na menu
 


Prebudená vášeň

Small Beatrice

Prebudená vášeň

Obrázok

Ikar 1999
The Innocent (1999)

Obrázok Malá Eleanore sa po smrti svojej matky dostáva do kláštora, kde prežije deväť rokov. Pripravuje sa na sľub čistoty, keď ju zastihne nepríjemná správa o ťažko chorom bratovi Dickonovi de Montfort. Elf, ako Eleanore prezývajú, sa vydá zachrániť svojho drahého brata. Nepodarí sa jej zistiť príčinu jeho stavu a posledný mužský potomok rodu de Montfort zomiera. Dedičkou panstva Ashlin sa tak stáva ona a netuší, že jej švagriná Isleen so svojím bratancom Saerom si naň tajne brúsia zuby.Títo dvaja boli milencami ešte skôr, než sa Isleen vydala za Dickona, a už vtedy vymysleli, že ho otrávia. Saer prinúti Elf, aby sa zaňho vydala a spolu s Isleen chcú počkať, kým porodí dediča, a potom sa jej chcú zbaviť podobne, ako sa predtým zbavili jej brata. Tento zámer im však nevyjde, lebo Eleanore zachráni pred násilníkom Artúr a spolu ujdú do kláštora.
Eleanore sa dostaví pred kráľa a jej úprimné slová ho presvedčia, že hovorí pravdu. Vzápätí jej oznámi, že sa musí vydať za nemajetného, ale statočného rytiera Ranulfa de Glandeville, ktorý Stephenovi vždy oddane slúžil. Pre neskúsenú Elf sa začína celkom nový život, na ktorý si ťažko zvyká. Ich chladný vzťah sa mení na hlbokú lásku. Na príkaz kráľa však Ranulf odchádza do Francúzska a Eleanore musí prekonať veľa prekážok zo strany svojej sokyne...

Obrázok

Konečne som sa dostala aj k tejto knihe, ktorú som už roky nikde nemohla zohnať a pretože ja Smallovku môžem, ihneď som sa do nej aj pustila.

Anotácia ku knihe je v celku výstižná, avšak musím dodať, že Saer Elf nedostal, ani nijako vážne nepoškodil, nakoľko ju včas zachránili. Ale zato z Isleen sa vykľuje poriadna potvora, bez štipky zábran a súcitu. 

Hoci ju kráľ prikáže uväzniť, podarí sa jej újsť a obalamútiť krutého Walesana Merina ap Owena, aby Elf uniesol a žiadal za ňu výkupné, kým jej jej manžel vo Francúzsku. Dievčina napokon strávi zimu v starej pevnosti, avšak dostatočne chránená pred zlobou svojej sokyne a jej pôvab, dobrota a čistota duše zapôsobí aj na jej väzniteľa. 

Ako sa však v takýchto knihách stáva, všetko napokon dobre dopadne, Elf sa šťastne vráti do náručia manžela, ktorému konečne vyzná lásku, Isleen za svoju zradu bude potrestaná a Merin ap Owen ? Nuž tak toto bolo najväčším prekvapením knihy a myslím si, že až takéto predobrené a presladené ukončenie si táto kniha nepýtala a Smallovej sa vôbec nepodobá. Vlastne celá táto kniha ako ani nebola z pera samotnej Smallovej a raz neviem, či je to dobré alebo zlé... Kto hľadá vášnivé scény na aké sme u nej zvyknuté, tak tie tam niesu, prakticky tam nie sú žiadne... A samotný dej mi prišiel taký priveľmi jednoduchý ( oproti jej ďalším knihám).

No v konečnom dôsledku - veľmi príjemná kniha na popoludnie... Nič oslnivého, ale ani nesklamala :  

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Bertrice Small

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

3,5

(janka, 6. 11. 2009 21:32)

v porovnaní s jej ostatnou tvorbou, tak je jedna z jej lepších, aj keď ja jej knihy veľmi nemusím. Čo sa mi na nej páči? Nie je tam orient (žiadne otroctvo a žena tu nie je iba ako tovar), Eleanora má počas celej knihy len 1 sexuálneho partnera (čo v Smallovej knihách nie je bežné) a nie je to veľmi presexované, aj keď klamala by som, keby som tvrdila, že tam žiaden sex nie je. Ale stačilo mi ju prečítať raz, viackrát sa k nej už určite nevrátim.

Nevinná

(Kristína, 4. 11. 2009 11:42)

raz nepochopím, prečo museli originálny názov Nevinná preložiť ako Prebudená vášeň. Aby to bolo v súlade so Smallovej typmi kníh??? Zaujímavé bolo umiestnenie deja, konečne čosi iné ako navoňaný Orient ranného novoveku, ale čo je typické pre Smallovú (detská hrdinka, ktorá čoskoro zahorí vášňou), to tu nájdeme. A ako som už písala, detské sobáše sa mi celkom doslovne hnusia. A chlap, ktorý je od takéhoto dieťaťa dvakrát taký starý, a zatúži po ňom, je v mojich očiach div nie pedofil. Ja viem, takto to kedysi bolo a Smallovej to v podstate nevyčítam, ale keď si takto predstavím jedného dňa svoju dcéru...A tiež nechápem, prečo si zas manželia celý čas vykali, keď z pár viet, ktoré Ranulf vyriekol po francúzsky, bol jasný opak... Súhlasím s Jankou, vcelku príjemná kniha, ale naozaj nič svetoborné.