Choď na obsah Choď na menu
 


Prenasledovaná láska

Bertrice Smallová

Prenasledovaná láska

Obrázok

Lady Fortune Lindleyová, vo svojich dvadsiatich rokoch už skoro stará dievka, odchádza zo Škótska, aby sa vrátila do Maguire´sFord, na miesto, kde sa narodila.

Maguire´s Ford je rozľahlá usadlosť v Ulsteri, ktorú zdedí iba za podmienky, že sa vydá za niektorého írského protestanta. To je dôvod, prečo sa Fortune podvolila uvažovať o svadbe s protestantským šľachticom Wiliamom Deversom, mužom primeraným jej bohatstvu a spoločenskému postaveniu.

Jej srdca sa však zmocní jeho starší brat Kieran Devers, odbojný a vydedený katolík, čo u Wiliama vyvolá vražednú zúrivosť.

Zatiaľ čo Fortune a Kieran k sebe horia zakázanou láskou, žiarlivosť a neznášanlivosť vedú k nepredstaviteľnej tragédii - a k osudu, ktorý preverí Fortuninu vôľu prežiť v boji o novú zem, nové dedičstvo a jedinú lásku, o ktorú kedy stála...

 

"Ľúbil som ťa včera, ľúbim ťa dnes a budem ťa ľúbiť navždy, aj keď už čas prestane existovať."

Takto pekne zakončila Smallová príbeh, ktorý sa trocha vymyká zo šablony autorky. Aj keď je to voľné pokračovanie Skye O´Malleyovej, príbeh nás prevedie historickým opisom bojov medzi protestantmi a katolíkmi, žiaden harém, a svoj Happy End ukončí vysťahovalectvom do Ameriky.


 

 

Náhľad fotografií zo zložky Bertrice Small

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

môže byť!

(Kristína, 11. 11. 2009 12:53)

Smallová našťastie u Skyeiných pravnúčat opúšťa detskú hrdinku, ktorá ide z postele do postele a tak sa tomuto klišé vyhne aj dvadsaťročná Fortune, ba dokonca aj jej manžel je jej stopercentne, počas celého príbehu verný ☺ Kniha má tri ústredné témy - protestantizmus kontra katolicizmus, túžbu Kieranovho nevlastného brata a jeho macochy po majetku Jasmine Lindleyovej Maguire’s Ford a pocit, že Kieran ani Fortune nikam nepatria a že si chcú vybudovať domov v Novom svete. Všetko sa točí okolo týchto tém tak intenzívne, že sa veci (a aj niektoré vety a myšlienky) opakujú dokola a dokola. Ďalšou slabinou je preklad. “Chováme” tak akurát malé deti alebo zvieratá, ináč sa ľudia “správajú”. A prečo z pramatky Skye urobili madam Skyeovú, keď bolo jasné, že Skye je krstné meno, mi ostáva záhadou … Smallová sa nevyhne ani ustavičnému pripomínaniu udalostí a osôb, ktoré sa odohrávajú v jej iných knihách a niekedy je v tom chaos. Ináč je kniha čitateľná, nepresexovaná, atmosféra je trochu pochmúrna a smutná, ale vhodná, dej vyvrcholí masakrom v Ulsteri, a koniec mi trochu svojimi popismi americkej prírody pripomína Angeliku, pričom ma vždy napadne, že Smallová Golonovcov určite čítala ☺ A veľmi sa mi páčil Fortunin názor, že vzdelanie a teda poznanie dáva človeku moc. Ja dávam tri a pol až štyri srdiečka.