Choď na obsah Choď na menu
 


Scarlett

 Alexandra RIPLEY

SCARLETT

Vydavateľstvo: Ikar 2009

Obrázok ANOTÁCIA:

Autorka sa podujala na neľahkú úlohu - oživiť slávne literárne postavy bestselleru Odviate vetrom.

Scarlett sa odmieta zmieriť s tým, že ju Rhett opustil navždy. Nevdzáva sa však a je rozhodnutá získať ho za každú cenu - aj keby ju to malo stáť život!

 

 

Obrázok

Exkluzívne pre Vás priamo z IKARU: 

 

Už roky patria srdcia čitateľov Scarlett O'Harovej a Rhettovi Butlerovi, hrdinom najslávnejšieho knižného bestsellera všetkých čias. Pôvodne končil príbeh románu Odviate vetrom vo chvíli, keď Rhett opúšťa svoju ženu po tom, čo stratili dcérku, priateľku Melaniu i vzájomnú lásku. V roku 1991 sa však koleso ich osudov opäť rozkrútilo. Alexandra Ripleyová sa podujala na neľahkú úlohu oživiť slávne literárne postavy i prostredie, v ktorom žili. V marci vychádza pokračovanie slávneho románu vo vydavateľstve Ikar pod názvom „Scarlett“.

Scarlett sa odmieta zmieriť s tým, že ju Rhett opustil navždy - nemá o ňom nijaké správy a situácia je pre ňu o to ťažšia, že sa od nej po Melaniinom pohrebe odvrátili všetci známi. Ani Tara jej neprináša takú útechu, po akej túžila. Plantáž schudobnela a namiesto dôstojnej Ellen a žoviálneho Geralda O'Haru tam teraz hospodári Scarlettina hašterivá sestra Suellen so svojím čudáckym manželom. Pre Scarlett je najťažšou ranou smrť starej čiernej pestúnky, ktorá bola posledným spojivom s minulosťou. Odchádza z Tary, kde v Suelleninej starostlivosti zanecháva obe svoje deti, ktoré jej nikdy príliš neprirástli k srdcu, a vracia sa do Atlanty s cieľom opäť sa tam stretnúť s Rhettom. Bez pozvania pricestuje do starobylého Charlestonu, kde ju jej tety zoznámia s Rhettovou rodinou. Scarlett sa snaží krotiť svoju spurnú a nezávislú povahu a podrobuje sa prísnym konvenciám v nádeji, že ju uzavretá charlestonská spoločnosť prijme, a potom i Rhett hádam pochopí, že oni dvaja patria k sebe. Od manžela sa jej však dostáva len odmietanie a chlad, a hoci Scarlett využíva každú príležitosť, aby mohla byť s ním, stále sa jej nedarí dosiahnuť svoje. Nevzdáva sa však a je rozhodnutá získať Rhetta za každú cenu - aj keby ju to malo stáť život.

Ukážka z knihy:

Scarlett mlčala. Vedela, že má pravdu. Rhett využil jej momentálnu porážku, aby zopakoval pôvodnú otázku. "Čo chceš za to, Scarlett? Môžeš mi to pokojne povedať. Horšie stránky tvojej povahy ma nikdy neprekvapili."

 

Naozaj to myslí vážne, pomyslela si zúfalo. Všetky tie posedenia pri čaji, ktoré som si odtrpela, jednoduché šaty, ktoré som musela nosiť, trmácanie sa na trh každé ráno v studenej tme - všetko bolo nanič. Prišla do Charlestonu, aby získala späť Rhetta, a prehrala. "Chcem teba," povedala Scarlett celkom úprimne. Tentoraz mlčal Rhett. Videla len jeho siluetu a bledý cigarový dym. Bol tak blízko, keby bola urobila krôčik, mohla by sa ho dotknúť, tak veľmi po ňom túžila, až pociťovala fyzickú bolesť. Chcela sa skrčiť, aby ju zmiernila, udržala v sebe, aby nebola ešte silnejšia. Ale zostala sedieť a čakala, kým Rhett opäť prehovorí.

 

Obrázok

 

Každý, kto čítal Odviate vetrom si asi povzdychol nad koncom príbehu. Ja sama som si v duchu vravela: takto to skončiť predsa nemohlo... KONEČNE, ale prichádza kniha, kde bude príbeh Scarlett a Rhetta pokračovať a ja verím, že sa dočkáme i šťastného konca... Uvidíme! Nechajme sa prekvapiť...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Scarlett

(Kristína, 25. 3. 2009 15:26)

Myslím, že kniha sa A. Ripleyovej podarila. Až na ten romantický záver, ktorý mi trochu nesadol do tohto štýlu. Nevadilo mi, že sa dali dokopy - veď preto bola táto kniha napísaná, no nie? - ale mám na mysli romantický ako literárny žáner, nie tak lásku. Dramatická situácia, smrť milenca, požiar, prenasledovanie - a do toho opätovné stretnutie. Scéna ako vystrihnutá z románov sestier Bronteových. Seriál to ešte zduplikoval, keď sa v tretej časti odklonil - a to poriadne - od literárnej predlohy. Tak či tak, Odviate vetrom a Scarlett sú klasika, ktorú treba mať vo svojej knižnici a tiež video/DVD -téke.

film

(knihovnica, 16. 1. 2009 17:25)

Keďže som tento príbeh ešte nečítala, neviem, ako to dopadlo v knihe.
Pamätám si ale veľmi dobre dvojdielny rovnomenný film, ktorý na mňa veľmi zapôsobil. Páčil sa mi, dokonca bol jeden z najkrajších, aké som videla...