Choď na obsah Choď na menu
 


Tigrie knieža 1,2

Iris JOHANSEN

TIGRIE KNIEŽA 1,2

THE TIGER PRINCE (1993)

Vydavateľstvo: WIST v edícii Camea, 1997

Obrázok ANOTÁCIA:

Kto si dnes ešte spomenie na časy, keď sa stavali prvé železnice? Na húževnatých ľudí, ktorí v náročných podmienkach zápasili s drsnou prírodou, časom a vlastnou slabosťou?

Jane Barnabyová už ako malé dievča zuteká pred biedou a ponížením. Vďaka nezlomnej vôli sa vypracuje na sebavedomú staviteľku železníc, s čím sa mužmi ovládaný svet XIX. storočia len ťažko zmieroval.

Jej životnú dráhu však skríži neskrotný dobrodruh Ruel MacClaren. V jeho spoločnosti sa Jane zrazu cíti prekvapujúco nesvoja a zo sebaistej ženy sa stáva poddajnou a zamilovanou bytosťou. Dokáže ich láska prekonať všetky ťažkosti, ktoré im osud postaví do cesty?

Autorka známej trilógie "Tanečník vo vetre" vás v tomto strhujúcom románe zaujme príbehmi ľudí, ktorých vidina bohatstva a lepšieho života núti putovať do vzdialených krajín, aby napokon pochopili, že iba láska môže naplniť ľudský život...

 

 

 img150/7909/36354g3qce3flb3vv3.gif

Nuž, keby všetky ženy dávali mužom takto zabrať, ako dáva Jane Ruelovi, populácia na svete by buď výrazne klesla, lebo mužom by došla trpezlivosť, alebo by naopak enormne stúpla, lebo muži by prejavili svoju tvrdohlavosť a odmietli by prehru ...

A keby sme my nežnejšie polovičky "makali" tak, ako v tomto príbehu hlavná predstaviteľka, zrejme by sme sa nedožili vysokého veku. A ani tí najtvrdohlavejší muži by už o nás nezakopli, lebo by sme vyzerali ako zbité psy ...

V tejto knihe je asi tá najpracovitejšia hrdinka zo všetkých kníh, čo som kedy prečítala - na jednej strane ju obdivujem, na strane druhej si ťukám na čelo, lebo to už hraničilo s chorobou zvanou v dnešnom svete workholizmus.

Ale k deju:

 Patrick Reilly bol k Jane oveľa vľúdnejší, ako ostatní muži, čo platili jej matke za telesné radovánky. Preto sa rozhodne odísť jedného dňa práve s ním. Matke závislej od ópia Jane i tak nikdy nechýbala. Jane vezme so sebou i kamaráta Li Sunga.

Odvtedy ťažko pracuje na stavbe železnice .

A Ruel, ktorý sleduje každý jej pohyb, lebo si myslí, že ho dovedie k sochárovi Kartaukovi, je ňou čoraz viac očarený...

Ja dávam 

Spracovala Elen

 

Náhľad fotografií zo zložky Iris Johansen

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ahojky

(Lenka, 2. 7. 2010 8:43)

skutocne uzasna kniha, prvy raz sa k nej dostala ked som mala 16 rokov u nas v kniznici, ale som hlboko sklamana lebo tam nemaju druhu cast a tak uz preslo tolko rokov a vsade sa ju snazim najst, ale bezvysledne.
som z toho nevyslovne smutna