Choď na obsah Choď na menu
 


Valerie - Mračná nad plantážami

Ashley Carrington

Valérie - Mračná nad plantážami

Obrázok

 

Noxi 2009

Obrázok Románová sága z čias vojny Juhu proti Severu Valerie sa podarí spor vyhrať a ako právoplatná dedička sa sťahuje na Cotton Fields. Tam ju však očakávajú nepriatelia na život a na smrť: otcova druhá manželka Catherine a nevlastní súrodenci Stephen a Rhonda. Catherine je posadnutá túžbou po majetku a moci, jej deti sú zvyknuté na rozmarný a nákladný život, ktorého sa nemienia vzdať. Preto sú všetci ochotní urobiť čokoľvek, aby nenávideného negerského bastarda zniesli zo sveta. Valerie robí starosti aj jej úspešný právnik Travis Kendrik, ktorý jej síce veľmi pomáha, ale pritom jej dáva najavo až priveľkú náklonnosť. Matthev Melville po Valerie túži a jeho tvrdé rozhodnutie ho mrzí, avšak mužská hrdosť a márnomyseľnosť mu nedovoľujú ustúpiť. Ani Valerie, ktorá ho takisto miluje, nechce urobiť krok k zmiereniu ako prvá. V novom domove sa Valerie zoznamuje so svojím dedičstvom aj s poddanými, pričom na vlastnej koži znovu pocíti podlosť a nenávisť rodiny Duvallovcov, ktorá, hoci bola nútená plantáže už dávno opustiť, ustavične nehodlá uznať svoju porážku a kuje nové a nové pikle. Nad Cotton Fields sa začnú sťahovať naozajstné mračná…

Ďalší diel rodinnej romanticko-historickej ságy.

Valerie-dedička plantáží

Valerie - majiteľka plantáží

Valerie - mračná nad plantážami

Valerie - zajatkyně ( ČR)

Obrázok Obrázok

 

 

 

 

 

recenzia:

     Nemecký spisovateľ Rainer M. Schröder sa preslávil najprv ako autor kníh pre deti a mládež. Písaniu spoločensko-historických románov sa začal venovať až v časoch, keď žil s rodinou na farme v americkej Virgínii. Vzhľadom na to, že jeho meno sa už skvelo na obálkach detských príbehov, rozhodol sa pre pseudonym Ashley Carrington. Priezvisko Carrington pôvodne patrilo staršej dáme, ktorá bola pre neho a jeho manželku na Juhu druhou mamou, a nositeľkou mena Ashley bola jej vnučka. Ashley nie je v USA striktne ženské meno, vyskytuje sa u oboch pohlaví, podobne ako v Nemecku meno Maria.

      Vydavateľstvo Noxi sa podujalo priniesť slovenským čitateľom rozsiahlu ságu z čias občianskej vojny Severu proti Juhu o krásnej a osudom skúšanej žene. Valerie vyrastala v Anglicku, no v skutočnosti je dcérou bohatého amerického plantážnika Henryho Duvalla a jeho čiernej otrokyne. Rozhodne sa cestovať do New Orleans, aby sa ujala svojho dedičstva. Počas plavby sa zbližuje s kapitánom Matthewom Melvillom, ktorý sa stáva jej záchrancom pri niečej snahe zavraždiť ju. Kto iný by mal záujem na jej odstránení, ak nie rodina jej otca, ktorá je schopná všetkého, len aby ostal obrovský majetok v jej rukách?

    Bohužiaľ, jej otec umiera skôr, ako sa Valerie dostaví na plantáž Cotton Fields. Jeho manželka Catherine a deti Stephen a Rhonda najmú lovca otrokov, aby Valerie zabil. Namiesto toho ju na Kube unesie a na dražbe otrokov predá. Valerie sa stáva otrokyňou a hoci je len neďaleko svojej rodnej plantáže, na život bohatej majiteľky pozemkov môže zabudnúť. Ťažký údel jej pomáha zmierniť otrok Jeremy. Po niekoľkých týždňoch neľudskej práce sa im podarí ujsť. Ich cesty sa rozídu a Valerie sa opätovne stretáva s Matthewom, ktorý ju celý čas bezúspešne hľadal.

      Ich príbeh však zďaleka nekončí! Práve naopak, až teraz sa začína skutočný boj. Ako sa však ukáže, Matthew nie je ochotný tolerovať Valeriin boj o dedičstvo, pretože sa obáva o jej život. Dá jej ultimátum, na základe ktorého je Valerie nútená ukončiť ich vzťah. Zoznamuje sa s výstredným a svojráznym právnikom Travisom Kendrikom, ktorý jej prisľúbi pomoc pri snahe porátať sa so zákernými príslušníkmi rodu Duvallovcov. Ich krutosť nepozná hranice a Valerie spolu so svojimi blízkymi bude musieť prekonať množstvo ich podlých útokov. Ich súperenie zájde až tak ďaleko, že Valerie po pokuse zabiť svojho nevlastného brata skončí vo väzení a je to zas kapitán Melville, kto ju môže odtiaľ dostať von. Akoby to nestačilo, nad životmi všetkých visí ako Damoklov meč hrozba občianskej vojny, ktorá naruší zabehnutý poriadok a preverí charakter každého z nich.

      Ságy tohto typu sú z dôb Scarlett a Rhetta mimoriadne obľúbené. Prinášajú všetko, na čo je čitateľ zvyknutý – zaujímavé zápletky, vyhrotené emocionálne situácie, široké spektrum citov, no predovšetkým silné postavy, vyžadujúce, aby sme im držali palce a pomohli im v boji proti nespravodlivosti.

      Šesťdielna séria o hrdej Valerie je veľmi dobrým spoločníkom na teplé letné dni. Jedinou chybičkou krásy je mierne podcenená redaktorská práca. Do očí bijúci slovosled či neposlušné čiarky môžu trochu narušiť inak dokonalý čitateľský zážitok.
 
 
 

Marek Zákopčan

Knižná revue, 18/2009, s. 8

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.