Choď na obsah Choď na menu
 


Čachtická pani

Jožo Nižnánsky

Čachtická pani

Obrázok

Obrázok   Podmanivo napísaný román zavedie čitateľa na dvor smutne svetoznámej čachtickej panej, zvanej tiež „krvavá grófka“, Alžbety Báthoryovej. Postupne sa dozvie o mnohých zločinoch, ktoré sa odohrávali v podzemí Čachtického hradu, ale i na iných miestach monarchie. Príbeh je prerozprávaný cez osudy niekoľkých postáv, ich lásky a utrpenia až po trpký koniec hlavnej vinníčky. Alžbetu Báthoryovú, hoci nestála pred riadnym súdom na rozdiel od jej prisluhovačov, nakoniec predsa len za jej hriechy neminul trest a ocitla sa v domácom väzení kde i skončila jej krvou poznačená životná púť.

CZ anotácia: Krvavý román se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá látku ze skutečných událostí. V té době vládla čachtická hraběnka Alžběta Báthoryová, o níž kolovaly zvěsti, že na svém hradě vraždí panny jen proto, aby se mohla koupat v jejich krvi a zachovat si tak mládí a krásu. Této látky se chopil zkušený režisér Juraj Jakubisko a natočil celovečerní film BÁTHORY. Prožijte vedle napínavého dobrodružství i nezištnou lásku, nenávist, zradu a závist.

Obrázok

Kto by tento príbeh nepoznal...

Ako šesnásťročná som mala knihu pod vankúšom a priam ho hltala zakaždým, keď som ju otvorila. Prečítala som ju niekoľkokrát a vždy s pôžitkom. Krvavá grófka Alžbeta Bátoryčka sa mi dostala pod kožu a dodnes tam je.

Majstrovstvo pána spisovateľa tkvie v tom, že napísal príbeh nadčasový, plný napätia, dômyselne vykresľujúc postavy ako hlavnej hrdinky krvavej grófky, ale aj jej prisluhovačov na pozadí ľúbostného príbehu. Čachtická pani sa dočkala niekoľkých vydaní a pre slovenskú tvorbu jedným z najpopulárnejších románov - myslím, že taký úspech u čitateľov Čachtickej panej žiaden iný román nedosiahol.

V neposlednom rade vyvoval aj búrlivú diskusiu fanúšikov Čachtickej panej a filmovým spracovaním Batoryčky, kde bola vykreslená takmer ako svätica.

Nič proti gustu, hoci som sa na film veľmi tešila, bol pre mňa obrovským sklamaním... 

Na záver len poznámka: Kniha Čachtická pani vždy patrila a bude patriť medzi moje najkrajšie knihy vôbec. 

 

Náhľad fotografií zo zložky Jožo Nižnánsky

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

FILM

(knihovnica, 21. 8. 2009 9:33)

Pána Jakubiska ma sklamal ani tak obsahom ako spracovaním. Keďže som už bola zmierená s tým, že to nebude príbeh podľa knihy Joža Nižnánského, mohol vytvoriť hodnovernú verziu historickéh veľkofilmu zo svojho pohľadu. Tomu by som sa nečudovala, pretože Alžbeta vzhľadom na svoj obrovský majetok, mohla byť obeťou sprisahania a podľa akých-takých znalostí z histórie môžem tušiť, že celý spor mohol byť vykonštruovaný, zvlášť keď Bathoryčka nikdy nebola právoplatne odsúdená.
Mňa skôr dorazilo spracovanie filmu. Halucinácie a vízie, bosorka a kúzla, kolieskové korčule, fotografický prístroj a rogalo si pán režisér naozaj mohol odpustiť, pretože na mňa ( a nielen na mňa) to pôsobilo ako päsť na oko ak nie horšie...No a všade prítomné lietajúce pierka tomu dodali korunu...
Možno nechápem umenie ako také a "co tím chtel básnik říci" ale keď si odmyslím vyšie uvedené skutočnosti, mohol ten film byť skutočnejší a čo je hlavé - hodnovernejší...

aj moja obľúbená

(Kristína, 20. 8. 2009 19:04)

prečítala som ju tiež niekoľkokrát. Nižnánsky fakt dômyselne pospájal horor s romancou. Aj keď, priznávam, boli chvíle, keď som Báthoryčke fandila - vo chvíľach s jej dcérou Eržikou, s jej láskou Závodským...

súhlas

(Marek Z., 20. 8. 2009 14:44)

Súhlasím s hodnotením filmu... Jakubisko nakrútil zjavne ďalšiu rozprávku... Kto mu toto uverí? :DD

čachtická pani

(Lenka, 20. 8. 2009 14:41)

no tak to s Jankou úplne súhlasím, i ja som ju najmenej dvakrát čítala a úplne ma nadchla :)