Choď na obsah Choď na menu
 


Jana Eyrová

Chralotte Bronteová

Obrázok

Jana Eyrová

Román, ktorý nepochybne patrí medzi najčítanejšie diela anglickej literárnej klasiky.

Obrázok Jana Eyrová je sirota, ktorej krutý svet odopiera poznať lásku a teplo rodiny. Ona sa však nevzdáva a vytrvalo bojuje svoj veľký boj proti zlu a krutosti. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe, duševnej sile a čistému charakteru prejde so vztýčenou hlavou peklom smutného detstva, nájde si slušné zamestnanie a životnú lásku. Svojou skromnosťou, múdrosťou a úprimnosťou sa jej podarí otvoriť si dvierka do srdca svojho zamestnávateľa – bohatého pána Rochestera. Ich láska môže naplno rozkvitnúť. Múry jeho domu však skrývajú mučivé tajomstvo, ktoré ich môže zničiť... Podarí sa jej zachrániť lásku a pocítiť šťastie? Dostane šancu definitívne vyhrať svoj zápas o miesto v živote?

Autorka v ňom sleduje jedinečný zápas mladej ženy o miesto v živote, medzi ľuďmi, zápas o životný rast, naplnenie vzťahu k mužovi pánu Rochesterovi, ktorý nechápe iba úzko eroticky, ale aj osobnostne a morálne ako životný presah.

Hrdinku románu Janu predstavuje celkom netradične ako fyzicky málo príťažlivú, krehkú, nie veľmi atraktívnu ženu, ktorá však vyniká čistým charakterom, priamosťou, duševnou silou, schopnosťou vzletu, hlbokého cítenia, ušľachtilosťou, nie na poslednom mieste tvorivosťou. Práve silou charakteru Jana prekonáva svet, ktorý stojí proti nej, ním si napokon vydobyje šťastie v živote.

 

Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázok

Tak toto klasické dielo hádam ani netreba predstavovať. Jeden z najčastejšie vydavaných prekladov známej anglickej spisovateľky a dovolím si tvrdiť, že i prvej autorky ľúbostného romantického románu.

 

Zo všetkých kníh literárnej klasiky je Jana Eyrová asi najčítanejšou knihou pre ženy všetkých čias. Neprekonateľný opis lásky medzi chudobnou vychováteľkou a bohatým grófom, s prekavpivým a zároveň napínavým rozuzlením príbehu, dojal takmer každé srdce a pohladil dušu.

Janu Eyrovú som čítala ešte ako školáčka a potom ako študentka, žena aj matka a vždy ma dokázala zaujať, hoci ten príbeh poznám takmer popamäti. Ba dokonca, koľko krát si pozriem film, niekoľko verzii, vždy ma dokáže rozplakať. 

Kto tento príbeh ešte nečítal, prišiel oveľa.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

volny cas

(jana, 11. 1. 2011 0:15)

neviem sa tej knihy dockat

Gabike

(knihovnica, 17. 10. 2009 14:56)

Janu Eyrovú musia mať v každej dobrej knižnici, Gabika, a ak nie, videla som ichniekoľko krát aj na knižných bazároch - a dokonca aj v kníhkupectvách, vyšlo jej už niekoľko vydaní...
Veľa zdaru pri jej zháňaní...

kniha

(Gabika, 17. 10. 2009 13:41)

To ja viem velmi dobre, ale ako sa dostanem k tejto knihe?