Choď na obsah Choď na menu
 


Krásna Catherine

Juliette Benzoni

Krásna Catherine

1, Jediná láska

Obrázok Päťzväzkový románový seriál o krásnej Catherine od francúzskej spisovateľky Juliette Benzoni je dumasovsky komponovaný a do značnej miery anachronizmom: čitateľ má dojem, akoby román nepísal autor súčasný, ale skôr nejaký romantik.

/pozn.Buď pochválen za to, že Benzoniová sa rozhodla takto písať, anotácia je opísaná z knihy vydanej v roku 1972, hlboký socializmus ešte nepoznal súčasné autorky hist. románov./

Dedská, ale už horúca láska vytrhla Catherine Legoixovú, malú parížsku meštianku, z jej chráneného, pokojného života v rodičovskom dome na Zmenárenskom moste. Láska ju vrhla do najhroznejších dobrodružstiev.

V roku 1413 dostáva sa do vzbúreného Paríža, rozvášneného prudkými rečami dráča Cabocha a univerzitného hodnostára Pierra Cauchona, na veľkolepý dvor burgunských vojvodov.

Catherine ide za svojim snom, ktorý jej ustavične uniká. Sú to strašné časy,najhoršie obdobie storočnej vojny. Kráľ Karol VI.je pomätený a Izabela Bavorská vydáva vyhladované, vykrvácané a nemilosrdnými bojmi medzi Armagnakovcami a Burgunďanmi rozvrátené kráľovstvo Angličanom. Krv a vraždy sú každodenným chlebom. V krajine poznačenej besnením vojny Catherine zaťato kráča po svojej strastiplnej ceste.

V Catherininej blízkosti vystupujú záhadné a príťažlivé postavy. Kto sú Čierna Sára a coquillart Barnabé? Ako sa vyšvihne dievčatko od Seiny, až získa lásku kráľa, azda najmocnejšieho na celom Západe? Koľko otázok, na ktoré kniha dáva odpoveď!

Catherine obklopuje na jednej strane nádhera a veľkosť, na druhej strane utrpenie a bieda, no pre ňu to všetko nič neznamená. Ona hľadá lásku...

Takýto suchý opis úžasnej knihy...ccc, Keď  by si to niekto prečítal dnes, tak sa pri nej ani nepozastaví, ale čo už... Hlavne, že vyšla!!!!

Ostatné diely románového cyklu najdete TU

 


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

milá Miška

(Kristína, 5. 11. 2009 11:42)

Neviem, nakoľko si pamätáš obsah 6. dielu, ale krátke zhrnutie je aj na našich stránkach, aj k siedmemu dielu. V krátkosti 7. diel: Catherine sa vracia domov, do Montsalvy, ale má po ceste ešte jedno poslanie, ktoré ju privedie naspäť do Burgundska, do Dijonu. Stretáva starých priateľov aj nových nepriateľov a medzi inými hrôzami sa jej prihodí hromadné znásilnenie, ktoré neostane bez následkov. Znovu sa stretne s vojvodom Filipom. Cesta ju privedie až k falošnej Johanke z Arcu, kde zistí, že Arnaud sa vystrábil zo zranení a tiež sa vracia domov. No Catherine čaká ešte jedna zastávka: v vzbúrených Bruggách hľadá pomoc, ako sa zbaviť plodu znásilnenia. No zadržia ju ako rukojemníčku, aby zlomili vojvodu Filipa (mešťania si myslia, že Catherine čaká jeho dieťa). Na úteku Catherine potratí a konečne sa vracia do Montsalvy. Tam ju však nič dobré nečaká, Arnaud vyhodil všetkých Catherininých verných z hradu a rozťahuje sa tam jeho banda a jeho milenka, čipkárka Azalais. Navyše dedinu napadol mor, ktorý dovliekli Arnaudovi žoldnieri. Catherine neváha a vnikne do hradu, kde nájde živého už len manžela a jedno dievča. Zachráni ho, on sa konečne pokorí a vyzná jej lásku (NÁDHERNÁ scéna!!!) a naša obľúbená kniha končí vypálením hradu a Arnaudových sľubom, že všetko postavia znovu a ostane žiť s Catherine a ich deťmi. Toľko v skratke. Knihu skús zohnať cez internet na inzerát, už som ju takto zohnala aj jednej kočke, čo žije v USA. Veľa šťastia!

Re: milá Miška

(Renáta, 21. 12. 2013 20:12)

Krásne knihy, absolútne patria medzi hviezdne nebo historických románov a poroti týmto starším knihám sa môžu nové schovať. Ale siedmy diel sa mi tak veľmi nepáčil, lebo som stratila ilúzie o dokonalom grófovi Arnaudovi. Až na študentov a poslednú "scénu" som sa veľmi nechatala.

krasna catherine

(miska, 4. 11. 2009 18:07)

prosim prosim mohli by ste mi sem niekto napisat o com je posledny 7 diel a ako sa to skoncí ? milujem knihy o catherine, ale nevedela som ze vysiel aj 7, diel a neviem ho nikde zohnat.. bola by som velmi vdacna, dakujeeeem :)

najuzasnejsí roman 20 storočia

(Lindulka, 22. 5. 2009 15:20)

Ja som tuto sagu 7 knih prečitala asi 10 krát, poznám ju naspamäť. Je to úžasná kniha plná histórie, Angelika sa na ňu nechytá. Prvykrát som si ju prečítala ako 15-násť ročná a bola som uchvátená a to bolo pred 11-timi rokmi. Teraz ju čítam opäť a stále nestratila svoje čaro. Musím sa priznať nemám veľmi v láske romány ale toto je wauuuuuuuu. Klobuk dolu pred spisovateľkou.

vsetkych 7 dielov

(miranda, 25. 4. 2009 20:21)

mam doma vsetky casti catherine a musim pvedat ze ked som hu citala chytilo ma to za srdce . Zo zaciatku som si myslela ze to je dajaka volovina ale ked mi mama poradila aby som si ju precitala ze je lepsia ako angelika tak som ju zacala citat A MALA PRAVDU.

odviate vetrom

(myska, 14. 4. 2009 21:10)

ozaj krasna kniha, precitala som ju za jeden den a jednu noc na jeden hlt... vidim tu vela romantickych knih ale chyba mi tu podla mna najvacsi roman spomedzi romanov. najromantickejsi, naj..no proste, najuzasnejsi:) ODVIATE VETROM... mala by si si precitat:) ja som prosta ohurena bola tou knihou, totalne ma ten pribeh chytil za srdce.. waa:D