Choď na obsah Choď na menu
 


Láska nebeská

Judith McNaught

Láska Nebeská

Almost Heaven (1990) – Láska nebeská (Baronet, 1999, 2009)

Obrázok      Elizabeth, hraběnka z Havenhurstu, stojí v románu Láska nebeská před nesnadným problémem: jak odradit tři nepohodlné nápadníky, které ji nutí lakotný strýc, aby se zbavil povinnosti svou neteř finančne podporovat? Do sedmnácti let žila Elizabeth sice osaměle, ale poklidné na svém panství, když se rázem všechno změnilo. Ohromné dluhy, výsledek rozmařilosti nevlastního bratra Roberta a zemřelých rodičů, které již dlouho ukrajovaly z jejího milovaného Havenhurstu, ji donutí cestovat na společenskou sezónu do Londýna, aby si zde vyhlédla urozeného a hlavně bohatého ženicha. Avšak pohledný, démonický Ian Thornton nejenže nemá peníze ani titul, ale je navíc vyhlášený svúdce pověstný svou vášní pro hazard. Srdce si však poroučet nedá a Elizabeth se zcela bezhlavě řítí vstříc své záhubě.  Trest na sebe nedá dlouho čekat - její pověst je v troskách a ona se musí uchýlit zpět na Havenhurst bez nadějí do budoucna.  Věřitelé si u ní podávají dveře, a aby jejího trápení nebylo dost , Robert náhle záhadně zmizí. Když se domnívá, že je už doopravdy na dně, dozví se, že její strýc ji zamýšlí doslova prodat …

Obrázok

Túto knihu považujem za McNaughtovej najkrajšiu, takže sa to bude odrážať aj na mojom hodnotení ...

     Ako už bolo povedané, zelenooký blonďavý (!) anjel Elizabeth Cameronová stretne príťažlivého Iana Thorntona, zaľúbi sa doňho, no čo je podstatné, aj on do nej. No ako to už u McNaughtovej býva, rozdelí ich veľké nedorozumenie. Elizabeth čaká spoločenský pád a Ian odchádza do cudziny bez toho, aby vedel, čo sa s Elizabeth stalo. Keď sa znovu o rok a pol stretnú – Ian sa omylom stane jedným z tých troch nápadníkov, ktorí súhlasili s plánom jej strýka a chcú jej dvoriť – dávna vášeň v nich znovu napriek domnelej zrade prepukne... iskry lietajú, srdcia sa spájajú a lámu a dráma vyvrcholí v Snemovni lordov, kde sa Elizabeth pre Ianovu záchranu – a pre lásku, samozrejme - poníži pred celou britskou aristokraciou. Toto je kniha, pri ktorej sa môžete smiať, plakať, zamýšľať, no hlavne je to o láske. Nesmiernej, vášnivej, nežnej, všetko odpúšťajúcej. Prečítala som už veľa kníh, ale tie emócie, ktoré z Lásky nebeskej priam tryskajú, som asi v nijakom inom románe v takej miere nezažila. Od prvého stretnutia v nočnej záhrade až po pokojný deň v zasneženej škótskej drevenici je táto kniha romantika a Nebo samo osebe. Buďte však pripravené na typickú McNaughtovú s krásnou neskazenou hrdinkou, vysokým príťažlivým ťažko odpúšťajúcim hrdinom, milujúcimi príbuznými, zábavnou gardedámou, veľkými nedorozumeniami a londýnskymi plesmi. A ešte jedna vec: kniha voľne nadväzuje na Nádherný sen (Something Wonderful), takže sa tam v hojnej miere stretnete s Alexandrou a Jordanom.

Spracovala Kristína

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Judith McNaught

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

skvelé

(janka, 16. 4. 2011 15:13)

Práve som dočítala verziu od Baronetu a musím povedať, že tá kniha je absolútne úžasná. Najviac sa mi tu páčilo to, že Ian od začiatku vedel, že Elizabeth miluje a aj ona jeho. Toto bola pre mňa nová čitateľská skúsenosť, pretože pri väčšine kníh si hlavní hrdinovia svoje city uvedomia až niekoľko strán pred koncom :) Iste, bola to trošku hrubšia kniha a niektoré pasáže by sa dali vynechať, ale je lepšie mať kompletnú knihu ako nejakú skrátenú verziu a potom uvažovať, čo bolo vynechané... Odporúčam :)

nadhernaaa...

(katka, 5. 2. 2010 18:48)

tak mne sa kniha neskutocne pacila, nezdala sa mi utahana ani prekombinovana, konecne som citala nieco prepracovane :) Mam rada autorkin styl pisania. Nelutujem, ze som si ju kupila, je v nej vsetko, s touto knihou som precitovala rozne pocity, smutok, hned, smiala som sa, aj mi slzicka vypadla :)) A hlavne sa mi pacilo, ze milovanie nebolo na kazdej desiatej strane a autorka ho vie velmi pekne opisat, ziadne porno, ktore mi vadi u inych kniziek.

vykrádanie

(Kristína, 22. 7. 2009 20:04)

s tým máš pravdu, Lenka, ale asi to závisí od toho, koľkú McNaughtovú čítaš :-) Ak začneš ako prvou práve Láskou nebeskou, možno sa Ti ostatné budú zdať ako kópia práve tejto :-) McNaughtová je na jedno kopyto, to som vždy priznávala, ale keď nič iné neočakávaš, iba veľkú dávku citov a romantiky, nesklameš sa. Jej knihy sú aspoň čo sa týka deja dosť pravdepodobné, že sa tak naozaj mohli udiať aj napriek romantike. Sú si podobné ako vajce vajcu, ale majú v sebe čosi, čo ma núti znovu sa k nim vracať. A je zaujímavé, že keď som Lásku nebeskú prečítala prvý raz, tiež som mala podobné pocity ako Ty: že je to vykrádačka, nič nové a až také zaujímavé. Potom som sa k nej vrátila ... a už som bola spútaná :-) Ináč sama Judith považuje Iana Thorntona za svojho najobľúbenejšieho historického hrdinu...

no ja som až tak nadšená nebola

(Lenka, 14. 7. 2009 22:47)

No čakala som troška viac po tomto komentári, v prvom rade kniha bola nekonečne rozťahaná, a niektoré veci boli častokrát zopakované, až mi to liezlo na nervy, za dalšie som mala pocit deja vu že som to všetko už predsa u McNaught niekde čítala, niektoré situáciee boli veľmi podobné s inými jej kniham, celkovo nemôžem povedať že je to zlá kniha, to nie, ale určite by som jej dala o jedno srdiečko menej, len som proste pri nej mala pocit akoby Judith vykrádala sama seba!