Choď na obsah Choď na menu
 


Markíza anjelov

Anne a Serge Golon

Angelika markíza anjelov

 

Obrázok Anjel či diabol? Záhadná a krásna Angelika nastoľuje večný "problém ženy". Otec ju vydáva veľmi mladú za mocného Toulouského šľachtica Joffreya de Peyrac, "bohatšieho a vznešenejšieho" ako mladý kráľ Ľudovít IV.,Angelikin rovesník. Pozná mladá žena lásku a šťastie? To je prvý osudový otáznik.

Angelika sa dozvie, že jej muž je zohyzdený, kríva a navyše jeho rozprávkové bohatstvo znepokojuje inkvizíciu, ktorá je v Languedoku ešte veľmi mocná.

Angelika však spozná, že jej manžel, hoci od prírody poznačený je v skutočnosti veľký vedec, ktorý získal bohatstvo vďaka svojim objavom pri ťažbe zlatej rudy. Je to výnimočný človek, ktorý si podmaňuje ženy a popri bohatstve nadobúda aj všeobecnú úctu a vážnosť. Jeho palác Veselého poznania a "Škola lásky" sú pojmom v očiach vtedajšieho pokolenia, ktoré chce užívať plody života.

Žiaľ, Joffrey de Peyrac popudí proti sebe závistlivcov z radov cirkvi, ako aj žiarlivého kráľa. Obvinia ho zo stykom s diablom a posielajú na hranicu...

Stane si Angelika do radov  anjelov alebo diablov v dráme, ktorú dokresľuje široká paleta  vysokopostavených osobností Veľkého storočia? To je ďalší otáznik, ktorým autor nielen udržuje čitateľa v ustavičnom napätí, ale poskytuje mu aj neskreslený pohľad na dobu francúzskeho rozkvetu s jej rozmarmi, nádherou aj ukrutnosťou mocných.

Ešte raz sa vraciam k nesmrtelnému príbehu o nádhernej markíze de Peyrac.

Kto by tento príbeh dnes už nepoznal? Či to bolo v knižnej podobe, alebo jej ešte slávnejšej filmovej, s Michele Mercier v hlavnej úlohe.

Nemôžem však na túto knihu dospustiť, pretože Angelika ma naučila čítať. Ešte dnes si pamätám svoje začiatky s knihou pod lavicov na základnej škole...

A film... Nespočetnekrát prehrávaný na starom kazeťáku.

Avšak do doho šiesteho dielu to ešte ako tak šlo, ale tie ostatné... Posledne diely som  už ani nedočítala a myslím si, že to bolo až chorobne natiahnuté do absurdít!

Angelika medzi Irokézami! Hrôza! O celej sérii si môžete prečítať TU

V kaýdom prípade ten prvý diel zostane vždy najkrajší a najlepší a hviezdi medzi knihami ako Plamene inkvizície, Krásna Catherine či Gričská čarodejnica.

 

 

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Angelika

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Povinné čítanie

(vierik, 4. 5. 2009 21:24)

Angelika je jednoducho klasika. Podľa mňa by si ju každý milovník romantickej historickej literatúry mal (aspoň raz) prečítať.
.. aj keď podľa mňa sú Plamene inkvizície lepšie - Čierny Tomo a rytier Sokol schovajú de Peyraca do vrecka :o)

Re: Povinné čítanie

(rudohorský štúrovec, 19. 12. 2012 19:36)

Plamene inkvizície... :-)

Re: Povinné čítanie

(Renáta, 21. 12. 2013 20:07)

Tomo a Sokol sú, aspoň mne sa zdajú realistickejší, ľudskejší. A bola som viac napäta, keď som čítala Plamene ako Angeliku :-) aspoň teda prvý diel Angeliky

Angelika

(alex, 17. 10. 2012 18:50)

A nielen knihy ale aj milujem tú ságu

Výborné

(APBT, 10. 4. 2012 21:48)

Výborné knihy mne sa páčil aj 7. diel, tie ostatné už naozaj nestáli za nič.

Angelika film

(Diana, 28. 8. 2010 18:15)

je to najkrajsi film aky som kedy videla a najkrajsia Zena aku som kedy videla ,mam stiahnute jej fotky taka krasa sa uz nenarodi je moj idol