Choď na obsah Choď na menu
 


Odviate vetrom

Mitchell Margaret

Odviate vetrom

IKAR 2008

2.vydanie

 

Obrázokanotácia:

Dramatický ľúbostný príbeh Scarlett O´Harovej a Rhetta Butlera z americkej občianskej vojny dojímal i provokoval celé generácie čitateľov a dodnes patrí k najčítanejším románom. Scarlett, krásnu, rozmaznanú, tvrdohlavú dcéru plantážnika vychovávajú ako pravú južanskú dámu, ktorá sa má podriaďovať prísnym spoločenským zvyklostiam a tradíciám. Jej výbušná povaha sa však proti týmto putám vzbúri, keď sa zaľúbi do romantického Ashleyho Wilkesa a rozhodne sa ho získať za každú cenu napriek tomu, že je zasnúbený s inou ženou. Keď sa Ashley ožení s Melaniou, Scarlett sa z trucu vydá za jej brata. Do ich života však zasiahne vojna. Ashley odchádza do boja. Scarlett s malým synom a Melaniou žijú v Atlante, kde do ich života opäť vstupuje arogantný kapitán Rhett Butler. Scarlett síce prijíma jeho dvorenie, ale lásky k Ashleymu sa nevie vzdať. Až keď Georgiu zasiahne vojna, Scarlett sa zmení. Z vrtošivého rozmaznaného dievčatka sa stane samostatná ctižiadostivá žena, ktorá robí všetko pre to, aby zachránila nielen svoju milovanú plantáž, ale aj životy svojich najbližších. Po smrti svojho druhého muža Franka sa vydá po tretí raz - na veľké prekvapenie a pohoršenie celej Atlanty za Rhetta Butlera. Začína sa ich búrlivé manželstvo plné nepochopenia, sporov a nedorozumení. Stále je tu totiž Scarlettina zakázaná láska k Ashleymu...

Obrázok

Voľné pokračovanie: A. Ripley - Scarlet

                                 D. McCaig - Rhett Butler

Novinka a predsa starý, no nesmrteľný príbeh Scarlett a Retha. Toľko filmových čiknižných podôb, aké si tento príbeh vyslúžil, sa snáď nepodarilo žiadnemu ľúbostnému príbehu, ak nepočítam stredoveké legendy...

 

Anotácia k príbehu je  úplná a výstižná, ja už len dodám, že príbeh ma voľné pokračovanie....

Čo si o tom myslíte vy?

 

BlueBoard.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

BEST BOOK:)

(Laluška, 1. 5. 2011 14:26)

Najkrajšia a naúžasnejšia kniha na svete :):)..Opis vojny bol úžasny.Autorka poukázala že tkzv "OTROCI" sa mali lepšie ako nejakí belosi:)Dostala ma zo všetkým čo k nej patrí aj tým smutným koncom!..Je to škoda že neboli spolu..ale pokračovanie inej autorky už nebolo to pravé orechové :D:D...Margaret to skončila tak že enboli spolu a tak to malo zostať..bolo len na čitateľovi či si domyslel koniec podľa svojich predstáv:)..ale nevadí:).som šťastná že som si ju kúpila:)

uzasne

(Veronika, 6. 5. 2010 21:54)

Citala som knihu v strnastich, teraz mam sestnast a znovu som sa k nej vratila. Tato kniha je moj zivot a moj osud :) Nadherne. Celkom ma dostala, akoby som mala kazde jedno slovo uplne hlboko vryte do pamete. Neskutocne uzasna vec.

nesmrteľný príbeh

(johanka, 20. 1. 2010 22:14)

Čítala som to dávno, tuším ešte na základnej škole ako 14ročná a totálne ma to namotalo. Jednoducho toto sú už knihy par excellant. Ako dobre, že to máme doma, síce v pamätníkovom stave, no som rada, že si to môžem kedykoľvek prečítať. A vidíte, táto stará verzia iste nie je skrátená, aspoň čosi.

Rhett a Scarlett ...

(Kristína, 25. 3. 2009 15:18)

... predloha pre mnohých literárnych hrdinov a hrdinky. Spočítajte si, koľko romantických hrdinov je vysokých, pekných a tmavých a koľko hrdiniek je krásnych, tvrdohlavých a nezávislých? Nájdeme ich takmer v každej čo len trochu romantickej knihe. Aj Angelika ňou bola inšpirovaná, vedeli ste to? Je to krásna kniha, aj keď po jej prečítaní som si to nemyslela. V škole sme sa totiž učili, že je to krásny, romantický a dlhý príbeh. Po prečítaní som mohla súhlasiť len s tým posledným. Odviate vetrom sa mi zdalo romantické asi ako cesta do roboty. Keď som to však čítala druhýkrát a pozerala sa na to ako na historickú fresku z americkej občianskej vojny, uznala som, že je to kvalitná kniha, ktorá sa právom radí medzi nesmrteľné. No a film sa mi veľmi páčil! Nezvyknem plakať pri romantických knihách, ale mala som obdobie, keď ma Melaniina smrť dokázala dohnať k slzám. Je to skrátka klasika.

klenot literatúry

(Barca, 30. 1. 2009 20:11)

Teším sa, že vyšla táto kniha opäť... len ma dosť šokovala cena. Už asi nevedia, čo za ňu pýtať :-(
Ale stojí za to prečítať...