Choď na obsah Choď na menu
 


Rebeka

Daphne du Maurier

Rebeka

 

Obrázok

 

Vydal IKAR 2007

 

Obrázok "V noci sa mi snívalo, že som bola opäť v Manderley. Stála som tam pred mrežami hlavnej brány, ale nemohla som dovnútra, lebo bola zamknutá na retiazku s visacou zámkou. V sne som volala vrátnika, no nik sa neozval; keď som sa lepšie prizrela pomedzi zahrdzavené tyče, videla som, že vo vrátnici nik nebýva." Týmito slovami začína rozprávanie hlavnej hrdinky, ktorá sa na Francúzskej Riviére zaľúbila do príťažlivého a zámožného Angličana Maximiliana de Winter. Ľúbostný vzťah je zakrátko spečatený manželským sľubom a zdá sa, že mladá manželka si rýchlo zvykne na nový domov. Netuší však, že na jej šťastie čoskoro začne vrhať tieň tajomný prízrak Maximovej prvej ženy - nebohej Rebeky. Vo vytváraní stiesňujúceho ovzdušia nemalú rolu zohráva komorná, pani Danversová, ktorá je presvedčená o tom, že nikto nemôže a nesmie nahradiť predchádzajúcu pani domu, šarmantnú a vo všetkom dokonalú Rebeku. Neštíti sa pritom nijakých prostriedkov, keď ide o to, aby novej manželke pána domu strpčila život. Romantickú, priam mátožnú atmosféru stupňujúcich sa udalostí podfarbuje hučanie mora, v ktorom sa tají tragédia, ktorá navždy poznačila pána domu a jeho starú služobníčku. Román Rebeka, podľa ktorého v roku 1941 svetoznámy majster hororovej atmosféry Alfred Hitchcock nakrútil dvomi Oscarmi ocenený film, neprestajne vychádza v nových vydaniach po celom svete.

Ukážka z textu

 

Vykročila som k schodom a na najvyššom stupni som zastala s úsmevom na perách a s klobúkom v ruke ako dievča na obraze. Čakala som, že zaburáca všeobecný potlesk a smiech. Ale nikto nezatlieskal a nik sa ani nepohol.
Všetci sa dívali na mňa ako skamenení. Potom Beatrice vykríkla a prikryla si dlaňou ústa. Položila som ruku na zábradlie a usmievala som sa.
"Dobrý večer, pán de Winter," pozdravila som.
Maxim sa nepohol. Díval sa na mňa s pohárom v ruke, bol bledý ako smrť. Frank k nemu pristúpil, akoby mu chcel niečo povedať, ale Maxim ho odbil. Ostala som zarazená s jednou nohou na schodoch. Niečo nebolo v poriadku; nepochopili ma. Ale prečo sa Maxim díva na mňa tak čudne? Prečo všetci stoja meravo, akoby boli zdreveneli?
Maxim pristúpil k schodišťu a upieral na mňa pohľad.
"Čo si si to, preboha, zmyslela?" povedal. Tvár mal sinavú a oči mu horeli hnevom.
Stála som ako ochromená, s rukou na zábradlí schodišťa.
"To je predsa ten obraz," vyjachtala som, zdesená jeho hlasom a pohľadom. "To je predsa ten obraz v galérii."
Rozhostilo sa dlhé ticho. Dívali sme sa s Maximom uprene na seba. Preglgla som naprázdno a zdvihla ruku k hrdlu.
"Čo sa stalo? Čo strašné som urobila?"

 

Obrázok

 

Klasika, ktorá by namala chýbať v rebríčku romantických príbehov. Priznám sa, čítala som ho pred rokmi prvý raz a zhltla som ho za pár hodín. Odvtedy ubehlo už more času a ja som ho čítala znova a znova na mňa zapôsobil.

Príbeh lásky, nad ktorou visí tieň bývalej manželky hlavného hrdinu Maxmiliána de Winter sa zvoľna stupňňuje a nakoniec vrcholí tak napínavo, že chcete obracať stránky rýchlejšie a rýchlejšie až vás mrazí.

Rebeka je tak trocha hororová kniha, podfarbená ľúbostným vzťahom, ktorý začína v celku príjemne a ľahko, ale postupne začínate pochybovať...

Jediné, čo mne osobne trocha kazí dojem z čítania, je rozprávanie v 1 osobe. Je to ako čítanie vlastného denníku, ktorý opisuje moje  zážitky, ktoré sa nikdy nestali. Trochu divné...  Ale to je len môj subjektívny pocit, a príbehu to rozhodne na čaru neuberá.

Kto Rebeku nečítal, určite doporučujem skúsiť to.

Aký je Váš názor?

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

neprecitane

(Mel, 24. 11. 2013 20:03)

Neviete mi poradit? Kupila by som ju mamke k vianociam ale neviete kolko to tak stoji? :)

Re: neprecitane

(knihovnica, 24. 11. 2013 20:32)

milá Mel, vo väčšine obchodov je Rebeka vypredaná, no skús antiquariáty napr.
http://www.antiquariat.sk/d-du-maurier-rebeka-VI.html

a pod. :)))

prečítané

(johanka, 20. 1. 2010 22:18)

Tak Daphne duMaurier patrí k mojim klasickým autorkám. Mne sa Rebeka páčila, aj pokračovanie Pani deWinterová. Odporúčam.

Re: prečítané

(Veronika, 22. 1. 2013 15:10)

Ja Rebeku milujem a našla som cez jeden internetový antikvariat volné pokračovanie od Susan Hill, no trochu som oľutovala že som si to prečítala. Susan to napísala veľmi pekne ale ten koniec... mohlo to zostať tak krásne neurčito ako v Rebeke. Naozaj som mala slzy na krajíčku keď sa posledný krát rozprávala s Maximom a keď jej zavolali že sa zabil na aute - riadne dlho som bola na seba nahnevaná že som bola natoľko zvedavá až som prišla o ako-tak šťastný koniec od Daphné.