Choď na obsah Choď na menu
 


Zlaté dni

Jude Deverauxová:

Zlaté dni

Angus McTern je vodcom škótskeho klanu a má všetko, po čom túži. Hoci jeho starý otec prehral rodinné pozemky a hrad v kartách, keď bol Angus ešte chlapec, pristupuje k svojim povinnostiam zodpovedne, a tak si ho muži vážia a ženy ho zbožňujú. Aspoň dovtedy, kým sa nezjaví Edilean Talbotová.

Krásna a bohatá Edilean zosobňuje všetko, čím Angus opovrhuje, napriek tomu ho očarí – tak ako každého. Ale keď ho poníži pred celým klanom, hlboko sa ho to dotkne. No jedného dňa Edilean potrebuje Angusovu pomoc, lebo chce zmiznúť so zlatom, ktoré zdedila, čo najďalej z dosahu svojho uja. Ten má s jej dedičstvom iné zámery. Najprv Angus pomoc odmietne, ale napokon neodolá jej kráse a slzám a prekoná svoju hrdosť. Lenže vzápätí ho obvinia z únosu a krádeže, tak mu nezostáva iné, len zanechať všetko, čo pozná a má rád, a utiecť s Edilean do Ameriky. Obaja musia zdolať množstvo prekážok, prenasleduje ich totiž muž, ktorý tvrdí, že zlato patrí jemu. Prekonajú napokon Angus a Edilean všetko, čo ich rozdeľuje, a nájdu lásku a vášeň, čo ich navždy spoja?

 


Túto recenziu začnem netradične - záverečným srdiečkovým hodnotením: .

Zdá sa totiž, že Judine romány zažívajú renesanciu a ak táto séria bude pokračovať v začatom tempe, môže sa v obľúbenosti vyrovnať aj slávnej "Zamatovej" (teda aspoň u mňa ).

A prečo sú Zlaté dni také úchvatné a nezabudnuteľné? Tí z vás, ktorí nečítali prvý diel série odohrávajúci sa v súčasnosti - Levanduľové ráno, nemusia banovať, pretože Zlaté dni sa venujú udalostiam pred cca 240-timi rokmi, kde sa vysvetľuje, ako to vlastne celé začalo... Takže môžete pokojne začať aj týmto dielom.

Hlavnou hrdinkou je Edilean Talbotová, nadpozemsky krásna mladá žena, ktorá sa po osirení dostáva do Škótska na chátrajúci hrad svojho chamtivého strýka. Ten ju má v pláne vydať za niektorého zo svojich úlisných priateľov a zmocniť sa jej majetku. Preto Edilean hľadá cestičky, ako ujsť z ošemetnej situácie. Pomoc hľadá u Angusa McTerna, vodcu tamojšieho klanu, ktorému predtým patril hrad, kým ho niektorý predok neprehral v kartách. Angus si však o rozmaznanej dedičke myslí svoje a hoci je očarený jej krásou, nemá v pláne správať sa kvôli nej ako zamilovaný blázon (čiže tak, ako sa správajú všetci v klane). 
Edilean ostáva odkázaná sama na seba a rozhodne sa vziať osud do vlastných rúk. Spojí sa s mužom, o ktorom si myslí, že ho miluje a naplánujú útek do Ameriky. Lenže to ešte netuší, že James Harcourt je už ženatý a chce sa len zmocniť jej truhiel plných zlata... 
Angus sa podujme odviezť do mesta voz naložený umeleckými artefaktmi, ale aké je jeho prekvapenie, keď počas noci z jednej truhly vylezie práve Edilean...  

Počas pobytu v meste vychádzajú najavo pravdy o Jamesovi, jeho žene, jeho pláne atď. a Edilean vymyslí plán, ako zo všetkého vycúvať... Angus je navyše považovaný za únoscu mladej ženy, a preto pristúpi na jej hru, aby si zachránil život. Zmení podobu a meno a s Edilean nastupujú na loď do zámoria ako manželia... Lenže netušia, že na lodi sa povezú aj trestankyne, ktoré majú v Amerike začať nový život a ich osud skomplikuje hlavne jedna z nich - prefíkaná Tabitha  Mimochodom, nebudete si istí, či je kladná, alebo záporná postava, preto je veľmi zaujímavá a vo vzťahu Angus-Edilean to vďaka nej poriadne zaškrípe.

Počas celého deja sa od knihy neodtrhnete, nechcem zachádzať do podrobností, pretože sa bojím, že vyzradím priveľa a nechcem vás pripraviť o prekvapenia  Dej odohrávajúci sa v Amerike strieda Škótsko a pribúdajú nové postavy (Jamesova sestra, vojaci v Angusovej jednotke, do ktorej vstúpil atď.). 
Do toho si pripočítajte ziskuchtivých veliteľov, únosy Indiánmi, skvele vykreslené prostredia, perfektných hrdinov, množstvo romantiky a dobrodružstva... Uf, je toho fakt dosť .

Navyše, v koľkých príbehoch sa nájde hrdinka, ktorá po svojom vyvolenom strieľa tak, že zničí celú obývačku, alebo sa ukryje do truhly, aby unikla zlému osudu? 

Celá kniha je popretkávaná humorom a niekoľkými nezabudnuteľnými scénami, takže ju odložíte s dobrým pocitom, že ste pri nej nepremárnili čas.

Tretí diel Šarlátové noci sa síce zas odohráva v súčasnosti, ale ten štvrtý nás poinformuje o osude dcéry Angusa a Edilean. Už sa neviem dočkať 

Spracoval Marek

 

Edileanská séria:

1. Lavender Morning (2009)- Levanduľové ráno (IKAR 2010) / Levandulové ráno (Baronet 2009)
2. Days of Gold (2009)- Zlaté dni (Ikar 2011) / Zlaté dny (Baronet 2010)
3. Scarlet Nights (2010) - chystá Baronet v tomto roku
4. The Scent of Jasmine (2010) - chystá Baronet v tomto roku

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Jude Deveraux

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Príbeh

(Marianna, 18. 9. 2011 12:39)

Mám veľmi rada príbehy, ktoré si človek vybaví aj po niekoľkých rokoch. Príbeh Angusa a Edilean taký rozhodne bude. V knihe je niekoľko scén, ktoré vám utkvejú v pamäti ako bola aj spomínaná streľba alebo prekvapenie v tuhle- jednoducho úžasné :-) Knihu môžem len odporučiť ako skvelé oddychové čítanie :-)

Strieľajúca hrdinka?

(Kristína, 31. 1. 2011 20:51)

Tak na takú si spomínam len na jednu, a jej streľba do hlavného hrdinu bola chladnokrvnou pomstou a kalkulom, ale scéna je to tiež nezabudnuteľná :-) majú niečo do seba, tieto temperamentné hrdinky :-)

Teším...

(Lenka P, 31. 1. 2011 11:27)

sa neskutočne na ďalší literárno-osviežujúci zážitok spod pera J. D. Nech už ju v ruke držím, lebo... ;-) ( v anglickej verzii ju síce mám, ale pekné slovenské znenie sa ničomu nevyrovná...)