Choď na obsah Choď na menu
 


The Sandalwood Princess

Chase Loretta

The Sandalwood Princess (1990)

    

Obrázok     Thief of hearts

     The sorrow of leaving her beloved India after five splendid years is lessened considerably for vivacious Amanda Cavencourt by a thoughtful parting gift from her dearest friend: an exquisite statue of a princess carved from sandalwood. That very night, however, the statue is stolen by the notorious rogue known as the Falcon. Amanda wonders why a man employed by governments to undertake their most dangerous and delicate missions would indulge in petty thievery. Intrigued by the mystery – and rumours of the Falcon’s devilish charms and good looks – Amanda sets out on the trail of the brazen blackguard. The handsome thief is about to discover he has met his wily match in Amanda. And a perfect match it is indeed!

 

Obrázok
  

 

     Zlodej sŕdc

     Žiaľ, ktorý cíti temperamentná Amanda Cavencourt, keď musí opustiť svoju milovanú Indiu po piatich rokoch úžasného života, sa podstatne zmenší, keď jej najdrahšia priateľka podaruje zaujímavý dar na rozlúčku: prenádhernú sochu princeznej vyrezanú zo santalového dreva. Avšak ešte v tú istú noc jej sochu ukradne neslávne známy darebák Sokol. Amanda sa čuduje, prečo by sa muž, ktorého si najímajú vlády na najnebezpečnejšie a najdelikátnejšie misie, zaplietol do bezvýznamnej krádeže. Amanda, fascinovaná touto záhadou – a klebetami o Sokolovom diabolskom šarme a krásnom výzore – sa vydáva po stope drzého darebáka. Pekný zlodej čoskoro zistí, že v prefíkanej Amande našiel rovnocenného protivníka. A skutočne je to dokonalý protivník!

 

Obrázok

     Philip Astonley, syn lorda Felkonera, žije už 15 rokov mimo svojej rodiny, v ďalekej Indii. Stal sa z neho šikovný a prešibaný zlodej, zvaný Sokol. Jeho najnovšou úlohou je ukradnúť istú sochu od prefíkanej indickej princeznej Rani Simhi a doručiť ju anglickému markízovi, ktorý má s princeznou dlhé roky nevyrovnané účty. Rani Simhi daruje sochu svojej drahej priateľke, Angličanke Amande, ktorá sa musí vrátiť domov a Sokol nezaváha: sochu hneď ukradne. Čo sa však nestane, keď na druhý deň sa zlodej a okradnutá stretnú na lodi smerujúcej do Británie a je pred nimi niekoľko mesiacov plavby?

     Táto kniha podľa anotácie sľubuje dobrodružstvo a napätie, no treba si všimnúť nápis na obale: je to Regency Romance. Romanca z obdobia regenstva vo Veľkej Británii je dielo v štýle napr. Jane Austin a kto ste Austinovú čítali, tak viete, o čom hovorím. Princezná zo santalového dreva je skrátka ľúbostný príbeh dvoch vydedencov – nechceného najmladšieho syna anglického lorda a nekonvenčnej starej dievky, dcéry zruinovaného ďalšieho anglického lorda. Obaja si nesú „boľačky“ z detstva na duši a napriek tomu, že sú v podstate nepriatelia, nachádzajú v sebe spriaznené duše. Nečakajte však ironický humor, vtipné dialógy, zapamätateľné postavy, či dobrodružstvá, praskajúce sexuálne napätie alebo ľúbostné scény, ktoré vás zrazia na kolená, skrátka všetky tie elementy, ktoré robia Chaseovú Chaseovou. Toto je konverzačná regentská romanca s príchuťou zločinu a trestu a autorkin štýl, typický pre jej neskoršie diela, vás pošteklí len pri jej známych slovách typu: „príšerný, pre pána kráľa, prekliata vec“ a podobne, či pri postave sluhu Padjiho, ktorý je vykreslený s jej typickým humorom. Hrdinovia si svoju lásku uvedomujú postupne a vyznajú si ju až na konci. Pár prekvapení sa však dočkáme a čo bolo plusom pre mňa, bolo hrdinovo meno, Filipov môžem vždy a za každých okolností 

     Pokiaľ ide o hodnotenie, ťažko sa mi vyjadriť, keďže zo štýlu Regency Romance som čítala len Pýchu a predsudok. Za Princeznú zo santalového dreva dostala Loretta Chase cenu za najlepšiu regentskú romancu v r. 1991, takže predpokladám, že je táto kniha v žánri Regency jedna z tých najlepších. Ale ak mám povedať pravdu, ja mám radšej jej neskoršie diela, označované ako historické romance, ktoré sú podstatne dynamickejšie a je v nich o hodný kus napätia či citov viac. Táto kniha však môže byť vhodným úvodom do romantickej literatúry pre dievčatá, ktoré sa dostali do puberty a začínajú ich zaujímať chlapci a láska. Ja by som ju svojej dcére určite odporučila 

Viac na:   TU

Spracovala Kristína

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.