Choď na obsah Choď na menu
 


Kat Martinová: Srdcová trilógia

Povedzte nám niečo o tom, ako ste prišli na dejové línie Srdcovej trilógie?
Bola to jedna z tých myšlienok, ktoré zvádzali boj v mojej mysli mnoho rokov... Hrdina z iného obdobia, ako ryba na suchu... Leif je mužom pochádzajúcim z neobjaveného ostrova obývaného Vikingami, ktorý stroskotá v Anglicku. Práve tam som našla hrdinku, ktorá by mohla byť jeho partnerkou, a tak sa zrodila prvá kniha trilógie s názvom Cnostné srdce. Ďalší príbeh je Ohnivé srdce s hrdinkou Coralee a napokon kniha o Thorovi, Leifovom bratovi.Páčilo sa mi, že Thor odrážal ducha svojich čias, ktoré boli stále tak trochu stredoveké. On a Lindsay, moderná žena druhej polovice 19.storočia, sú úplné protiklady. Milovala som nachádzanie ich cesty k sebe a nakoniec aj večnej lásky.
 
Ktorá z kníh Srdcovej trilógie je Vaša najobľúbenejšia a prečo?
Svojich favoritov mám len zriedka. Mám rada každú knihu, na ktorej som pracovala. Mám rada obe „bratské“ knihy – Cnostné srdce a Odvážne srdce, hoci môj vydavateľ považuje za najlepšie Ohnivé srdce.
 
Aký je najnáročnejší aspekt písania trilógie?
Udržať všetkých v jednej rovine. Dátumy a miesta, spájanie ľudí, údaje o bydliskách a ľuďoch samotných. Písanie trilógií je omnoho ťažšie, ale je to zároveň veľmi obohacujúce.
 
Aká je Vaša obľúbená scéna v Odvážnom srdci?
Je tam mnoho zábavných scén, pretože Thor a Lindsay tú takí rozdielni! Ona si o ňom myslí, že je jaskynný muž a on si zas o nej myslí, že je viktoriánskou verziou predajných žien.
 
Povedzte nám niečo o výskume, ktorý ste robili kvôli trilógii.
Viktoriánske obdobie je pre mňa relatívne nové, takže výskum prebieha neustále. Snažím sa rozlišovať medzi viktoriánskym obdobím a obdobím Vlády, čo sa týka odievania, postojov, domáceho vybavenia... Je toho veľa, čo sa treba naučiť.
 
Bez prezradenia príbehu, čo si ľudia na Odvážnom srdci zamilujú?
Myslím si, že sledovanie spájania dvoch totálnych protikladov môže byť veľmi roztomilé. Takisto pozorovanie súboja ich príťažlivostí. A napokon zistíme, že nie sú až takí rozdielni...
 
Všetky tri knihy majú zaujímavé mená hrdinov a hrdiniek. Podľa akého kľúča ste ich vyberali?
Výber mien je pre mňa na začiatku písania knihy veľmi dôležité. Je potrebné zvážiť typ charakteru a čo meno znamená. Niekedy mám šťastie a meno mi proste vyskočí z hlavy. Inokedy trávim dni aj týždne snahou zistiť, kto sú hlavné postavy. Dokonca mám aj problém so spaním, až kým sa mená nezosúladia s obrazmi v mojej hlave. Udržiavam si dlhánsky zoznam mien, čo tiež pomáha. Je to zložitý problém bez logiky, ide len o pocit.
V Odvážnom srdci sa hrdina volá Thor. Je vysoký, tmavý a modrooký Severan z izolovaného ostrova, ktorý sa rokmi nezmenil. Thor je obrovský a neuveriteľne silný muž, podobne ako jeho meno.
 
Čo pre Vás znamená rok 2009? Máte v pláne ďalšie trilógie?
V roku 2009 prídem s mnohými knihami. Nová historická trilógia začína v júli s knihou „Royal´s Bride“. „Reese´s Bride“ vyjde v októbri a Rule´s Bride koncom decembra. Mám pripravený aj vianočný príbeh, „Vianočné hodiny“, ktorý sa v tlači objaví v októbri a mám z neho veľkú radosť.
 
Akým spôsobom ostávate motivovaná? Čo Vás poháňa, aby ste písali?
Nemám deti. Neviem si predstaviť, že by som celý deň nič nerobila. Baví ma výzva písania. Je to ako poskladanie všetkých kúskov puzzle.
 
Ktorý je Vaše najobľúbenejšie obdobie? Prečo?
Mám rada súčasné obdobie, ale i viktoriánske obdobie a obdobie Vlády. Milujem stredovek. Mám vo zvyku písať romance zo Západu a čítať ich vždy, keď môžem.
 
Už ste cestovali na miesta, o ktorých píšete vo Vašich knihách?
Snažím sa cestovať na miesta, o ktorých píšem. Niekoľkokrát som bola v Anglicku, cestovala som do Francúzska a Španielska, Brazílie a mnohých ďalších krajín. Bola som vo väčšine z 50-tich štátov USA, aby som navštívila miesto, ktoré by sa mohlo objaviť v mojej knihe.
 
Váš manžel sa tiež venuje písaniu. Aké z toho plynú výhody a nevýhody?
Väčšinou dobré, myslím. Poznáme tých istých ľudí. On pozná moje problémy a ja chápem jeho. Veľmi mi pomáha pri výskumoch pre moje romány.
 
Čo je základom Vašich úspechov a dlhovekosti v literatúre?
Kladný postoj a veľmi silná snaha uspieť. Myslím, že spisovateľ musí mať hrubú kožú a veľké odhodlanie.
 
Akú najlepšiu a najhoršiu radu ste dostali?
Najlepšiu? Vydrž to! Nevzdávaj sa! Najhoršiu? Zmeňte svoj štýl písania vzhľadom na to, čo sa deje na trhu. Musíte napísať svoje vlastné knihy a dúfať, že si nájdu čitateľov, ktorých budú baviť.
 
Čo sa chystáte skúsiť nabudúce?
Môj príbeh Vianočné hodiny je časovo veľmi dlhý projekt, ktorý sa konečne dočkal naplnenia. Ďalej mám nápady pre ďalšie paranormálne série (už mám prichystané dve). Ale väčšmi sa zaujímam o javy, ktoré by sa skutočne mohli stať.
 
Aká je najlepšia vec na tom – byť spisovateľkou?
Výzva. Získate možnosť riadiť svoj čas a stretávať zaujímavých ľudí.
 
 
Originálny rozhovor nájdete na stránke: 
http://www.katbooks.com/Interview%20Heart%20of%20Courage.htm
 

  pripravil Marek :o))

 

autorkina stránka:

http://www.katbooks.com/

 
 

Náhľad fotografií zo zložky Kat Martin

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dakujem

(dorota, 15. 9. 2009 21:17)

za preklad rozhovoru. je to moja obľúbená spisovateľka. čítala som od nej všetky knihy. díky.