Choď na obsah Choď na menu
 


Nadaná Kresley Cole

Prečo ste sa rozhodli stať sa autorkou romantických príbehov?
S čítaním romancí som začala už v ranom veku a už od prvej som bola na nich závislá, no nenapadlo ma napísať niečo podobné. Raz som však prečítala romancu, ktorá mala celkom odlišný koniec, ako som si to predstavovala ja. Potom na napadlo: Je len jeden spôsob, ako zabezpečiť romanci koniec, aký sa mi bude páčiť.
Jedného dňa som si sadla a začala písať. Nemala som poňatie, čo robím, väčšina toho, čo zo mňa vyšla, bol veľmi zlá, ale stala som sa na tom záívislou. Bolo to zaujímavé a odlišné od toho, čomu som sa venovala predtým. Začala som písať Kapitánovu lásku v tom istom mesiaci, keď som obhajovala svoju prácu.
Ako dlho trvalo, kým ste sa dočkali uverejnenia?
Prešlo šesť mesiacov od dokončenia románu po jeho predaj a ďalší rok, kým som ho videla vydaný. Dokonca aj potom, keď som podpísala zmluvu, som si myslela, že je to príliš pekné, aby to bola pravda, že by sa niečo mohlo pokaziť...
Čo je najfrustrujúcejšie na vašej profesii?
Nedostatok času počas dňa. Jednou z najväčších výziev pre mňa bolo „slovné žonglovanie“ spolu so všetkými okrajovými aktivitami, ktoré prišli s uverejnením. Rýchlo som sa naučila, ako narábať s časom, no často sa pristihnem pri tom, ako uvažujem – Už som jedla obed, alebo to bolo včera?
Kapitánova láska je Vaša prvá kniha publikovaná vo vydavateľstve Pocket books. Ako dlho trvalo napísanie tohto fantastického príbehu?
Som taká rada, že sa vám páči! Trvalo to takmer rok. Išlo to pomaly, pretože to bol môj prvý román a učila som sa na vlastných chybách.
Vytvárali ste postavy podľa skutočných ľudí?
Hlavnú hrdinku, Nicole Lassiterovú, som vytvorila podľa silných, odvážnych a nebojácnych ženských navigátoriek z 19. storočia – Eleanor Creesyovej a Mary Ann Pattenovej. V roku 1851 navigovala Eleanor Creesyová kliper Lietajúci oblak z New Yorku do San Francisca a vytvorila nový svetový rekord, ktorý nebol prekonaný až do roku 1989! A keď manžel Mary Ann Pattenovej ochorel a upadol do bezvedomia, potlačila vzburu a navigovala loď okolo Hornovho mysu, kde sa vyskytujú najhoršie prejavy počasia na Zemi. Mala 19 rokov a bola tehotná.
Môžete nám ako relatívne nová spisovateľka prezradiť proces, ktorý vedie k vydaniu knihy?
Začala som písať a ani som si neuvedomila, čo to, dopekla, robím, a tak som začala čítať všetko o tom, ako písať romance. Hľadím na regál a na tituly Ako písať romance, Písanie romancí, Môžete napísať romancu a pod. Stala som sa súčasťou spolku RWA. Ich stanovené termíny ma nútili písať. Najprv tri kapitoly, potom päť, napokon celý rukopis. Mala som spätnú väzbu vďaka súťažiam a poskytla som materiál agentovi. Tiež som sa zúčastnila početných konferencií, kde som sa pozoznamovala s mnohými agentmi a redaktormi.
Ako reagovali Vaše deti a manžel, keď ste im povedali, že ste predali knihu? Ako ste oslavovali?
Deti ešte nemám, no môj manžel bol z toho veľmi vzrušený! Stál pri mne po celý čas, takže vedel, aké to bolo ťažké a ako veľmi som to chcela. Naozaj dokázal oceniť, čo sa práve udialo. Oslávili sme to tým, že sme si zbalili chladič piva a išli sme na ryby.
Koľko hodín počas dňa venujete písaniu?
Myslím, že najlepšie sa mi píše v noci. Som taký nočný vták... Ale keby som písala len v noci, asi by som sa príliš nevenovala manželovi. Takže píšem počas dňa, zhruba šesť hodín. No ak mám termín, tak píšem dovtedy, kým nepadám zo stoličky.
Aké boli prvé reakcie Vašich fanúšikov?
Boli skvelé. Bola som veľmi šťastná z množstva e-mailov a listov týkajúcich sa Kapitána. Neviem ani vysloviť, aká som nadšená, keď mi niekto napíše.
Vašou ďalšou knihou je Cena za rozkoš. Môžete nám povedať, o čom je?
Pojednáva o Grantovi Sutherlandovi, bratovi hrdinu z mojej prvej knihy. Grant je šľachtic, zakladajúci si na svojej povesti, ktorý cestuje do Oceánie, aby zachránil Victoriu Dearbourneovú, anglické dievča, ktoré sa stratilo na mori pred desiatimi rokmi. Je tu však problém: Torri nechce byť zachránená. Grant si neuvedomuje, že má v sebe všetko, čím ju môže donútiť vrátiť sa.
Máte nejakú radu pre tých, ktorí sa chcú stať spisovateľmi?
Povedala by som, že je dôležité uvedomovať si význam písania. Veľmi nápomocné je čítanie množstva kníh. Nič by vám nemalo brániť v tom, aby ste položili svoje písmená na papier.
Kde sa môžu Vaši fanúšikovia dočítať viac o Vás a Vašich projektoch?
Pozývam čitateľov, aby navštívili moju stránku www.kresleycole.com, kde nájdu najnovšie informácie, články a recenzie mojich kníh.

 

pripravil Marek :o))

 

Náhľad fotografií zo zložky Kresley Cole

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.