Choď na obsah Choď na menu
 


Rozhovor s J. Deverauxovou

Jude Deverauxová

Obrázok

Je Edilean skutočné mesto?
Áno aj nie. Je to zmes niekoľkých malých miest, v ktorých som žila, kde každý vie jeden o druhom a o tom, čo kto robí.


Prečo ste sa rozhodli venovať časť svojho románu obdobiu druhej svetovej vojny? Čo vás zaujalo na tomto časovom období? Aký výskum si vyžaduje písanie takéhoo príbehu?
Vyrastala som pri počúvaní príbehov o druhej svetovej vojne. Čo sa týka výberu, potreboval som priestor, kde  by sa mohla mladá slečna Edi realizovať. Ona bola zvyknutá piť čaj v Edilean Manor, ale potrebovala som pre ňu urobiť viac než len to. Za vojny sa o sebe veľa naučila, druhá vec je, že nechcela žiť v Edileane so svojím lenivým bratom.

Pokiaľ ide o výskum,niekoľko týždňov som strávila mimo kontroly. Študovala som, čo sa dialo v Anglicku, dokonca som vyhľadávala informácie v časopiseckých článkoch. Študovala som kódy tej doby a ako boli zasielané správy tam a späť. Potom tam bolo auto, ktoré riadil David a ortéza, ktorú mal na nohe. Bolo to všetko dosť podrobné, ale výskum ma veľmi baví.


Ženy v tomto románe sú silné postavy so silnou osobnosťou. Rada píšete o takomto type žien? Odrážajú skutočné osoby, ktoré poznáte?
Rada píšem o ženách, ktoré sa menia pod vplyom udalostí v románe. Nemyslím si, že Joce vedela, že bola na pokraji depresie, ale slečna Edi to vedela. Edi rozkvitla, keď utiekla z dusivej blízkosti mesta Edilean, a vedela, že Joce potrebuje to isté. Joce potrebovala rodinu, pretože tá, čo mala, jej nič neposkytovala. Edi a Joce mala seba navzájom, ale Edi vedela, že keď odíde, Joce bude stratená. 

Čo vás priviedlo k slečne Edi a Jocelyn?
Chcela som napísať sériu kníh, ako som to urobila aj predtým, ale nechcela som, aby sa obmedzila na niekoľko rodín, a tak som vytvorila malé mesto. Prvou otázkou bolo, ako predstaviť obyvateľov. Pretože som ešte nikdy nevidela to mesto, nemohla som veľmi dobre začať s osobou, ktorá tam vyrastala. Potrebovala som outsidera, tak aj čitateľ mohol vidieť mesto novými očami. Prvé, čo som videla, bolo, že sa niečo stalo v roku 1941, čo ešte dnes spôsobuje problémy. Nakoniec Joce prišla do mojej mysle ako spojovací článok medzi dlhoročnými obyvateľmi a novými prichádzajúcimi.


Viete, s kým chcete, aby vaša hrdinka skončila, ešte predtým, ako román píšete, alebo sa to vyvíja počas deja?

Počas celej moje spisovateľskej kariéry som sa snažila napísať knihu, v ktorej hrdinka má možnosť voľby medzi dvoma mužmi. Snažila som sa o to mnohokrát, ale nebolo to celkom ono. Levanduľové ráno nebolo žiadnou výnimkou. Joce a Rams nemohli nájsť spoločnú reč. Boli spolu na pikniku, ale už po chvíli si nemali čo povedať. Potom prišiel Luke a Joce nevedla zavrieť ústa.


Príbeh Jocelyn je ako z Popolušky, ale nezdá sa, že by potrebovala princa...
Kto nepotrebuje krásneho princa? Joce potrebuje všetko: domov, rodinu, priateľov, inteligentných ľudí na rozhovor. Ona potrebuje Edilean, a mešťania potrebujú ju.


Levanduľové ráno zahŕňa veľa prvkov tajomna. Existujú nejaké tajomstvá, ktoré vás inšpirovali pri dejových zvratoch?
Zbožňujem tajomné príbehy. Rada si ich čítam a píšem ich. Od začiatku som vedela, že by malo byť v Edileane nejaké tajomstvo.


Luke je vášnivý záhradník a kniha obsahuje rozsiahly opis záhradničenia. Ste záhradníčka aj vy sama?
Áno, mám rada záhradničenie. Pestujem orchidey už mnoho rokov, mám aj zeleninovú záhradu. Nič sa nevyrovná trhaniu vlastnej paradajky. 


Čo vás priviedlo k napísaniu Edileanskej série? 
Páči sa mi písať sériu, pretože neznesiem opustiť svoje postavy. Chcem vedieť, čo sa im stalo potom, čo sa zamilovali. A sú tam vždy vedľajšie postavy, o ktorých chcem vedieť viac. Veľmi sa mi páčila Sara, preto som napísala román aj o nej. 


Čo robíte teraz?
Nedávno som dokončila Scarlet Nights (Šarlátové noci), čo je príbeh Sary Shawovej a Tessinho brata Mika. Bolo to veľmi vzrušujúce písanie. Práve teraz mám asi štvrtinu knihy o Colinovi Frazierovi. Rodina Frazierovcov je trochu záhadou v meste Edilean, a pre mňa tiež, takže to bolo zaujímavé spoznať ich.

Zároveň, ako som pracovala na knihe o Colinovi, robím rozsiahle poznámky ku knihe o potomkovi Matthewa Aldredga, muža z knihy Days of Gold. Zdá sa, že doktor Tristan je zamilovaný do ženy, ktorá žila už v roku 1893.


Spracoval Marek 

 

Náhľad fotografií zo zložky Jude Deveraux

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:-)

(Barbora, 20. 7. 2013 19:34)

Prečítala som celú sériu a som neskutočne nadšená všetkými knižkami, ktoré napísala táto spisovateľka, ale séria Edilean má v sebe niečo, čo ma neskutočne priťahuje a k týmto knihám sa strašne rada vraciam.

Rams a Tess

(Júlia, 15. 8. 2012 13:32)

Pekný deň,

je kniha aj tomto páre? alebo sa chystá ? Veľmi ma zaujali.
Ďakujem

Rams a Tess

(Júlia, 15. 8. 2012 13:32)

Pekný deň,

je kniha aj tomto páre? alebo sa chystá ? Veľmi ma zaujali.
Ďakujem