Choď na obsah Choď na menu
 


Rozhovor s Juliou Quinnovou :)

 

                                      

Obrázok

Povedzte nám niečo o sebe. Čo máte rada, čo nie, odkiaľ ste ...

Vyrastala som v Novom Anglicku, neďaleko New York City, ale keď sa moji rodičia rozviedli, veľa času som trávila aj v Kalifornii. V súčasnosti žijem so svojou rodinou v Colorade, ale momentálne sme na trojtýždňovom pobyte v Londýne. Máme sa tu vynikajúco – nie je nič krajšie ako prechádzky týmto vzrušujúcim mestom.

Kedy a prečo ste začali so spisovateľskou kariérou? Čo ste robili predtým?
Písať som začala hneď po skončení vysokej školy, takže predtým som okrem letných brigád nezaznamenala žiadny kariérny postup. Boli to však veľmi zaujímavé brigády! Pracovala som niekoľko rokov ako cestovná sprievodkyňa pre agentúru LET´S GO: EUROPE a jedno leto som dokonca strávila ako výskumník-spisovateľ na Kréte a Cypre. Nebola to ľahká práca, ak ste nevedeli grécky.
Prečo ste si za žáner vybrali romance a nie lekárske thrillery, pre ktoré máte potrebné poznatky?
No, nemohla by som povedať, že mám lekárske zázemie. Bola som prijatá na zdravotnícku školu (a dokonca som ju aj niekoľko mesiacov navštevovala, kým som si uvedomila, že sa viac hodím na písanie), ale niekoľko mesiacov na škole zo mňa ešte nerobí odborníka na medicínu. Okrem toho som vždy milovala čítanie romancí, takže predpokladám, že práve preto som sa im rozhodla venovať.
Vaše príbehy sú situované do kráľovského Anglicka. Je na to špeciálny dôvod?
Mala som rada knihy odohrávajúce sa v tom období, tak som sa preň rozhodla aj ja.
Ako robíte výskumy pre svoje knihy?
Netrávim pri tom veľa času. Rada zapĺňam svoju knižnicu rôznymi knihami. V nich nájdem informácie, ktoré potrebujem. A, samozrejme, využívam aj svoj pobyt v Londýne, návštevy múzeí, nasávanie atmosféry...
Máte obľúbenú knihu, hrdinu, hrdinku?
Nie, nemám. Každého mám rada z nejakého dôvodu.
 Veľmi sympatický je Simon (z knihy Vojvoda a ja). Kde sa prišli na myšlienku, že by mal koktať?
Poznala som niekoho, kto koktal, a zdalo sa mi to fascinujúce. Výskumu koktania som venovala skutočne veľa času. Nemám žiadne osobné skúsenosti a chcela som, aby to pôsobilo reálne.
 Môžete popísať svoj typický pracovný deň?
Obávam sa, že nemám taký typický deň. Ak by som mala, urobila by som oveľa viac práce.
 Ako ste sa dopracovali k vydaniu knihy? Čo ste si pomysleli, keď ste prvý raz videli svoju knihu v kníhkupectve? Oslavovali ste?
Dostala som sa k tomu obvyklou cestou. Našla som si agentku, ktorá knihu predala. Mala som šťastie v tom, že po mnohých odmietnutiach chceli moju knihu v rovnakom čase dve vydavateľstvá, takže som dostala za knihu väčší honorár a mohla som sa písaniu venovať naplno už od samého začiatku.
Pamätám sa, ako som sa išla prvýkrát pozrieť do kníhkupectva. Bolo to neskutočné! Ak mám byť úprimná, aj po viacerých knihách je to stále vzrušujúci pocit.
 Ako reagujete na kritiku?
V pohode. Nie každému sa páčia moje knihy, a to je v poriadku.
 Vnímate ďalších autorov ako rivalov? Priatelíte sa s niektorými z nich?
Mnohí z mojich priateľov a priateliek sú spisovatelia. Naozaj nechcem vidieť ostatných autorov ako svojich rivalov, ale klamala by som, keby som tvrdila, že nevenujem pozornosť ich kariére.
 Aké sú Vaše obľúbené knihy od iných autorov?
Čo sa romancí týka, tak Nádherný sen od Judith McNaught, Snívam o tebe od Lisy Kleypas, Portrét môjho srdca od Patricie Cabot a Texaské nebo Susan Elizabeth Phillipsovej. Z iných žánrov zbožňujem Modlitbu za Owena Meanyho od Johna Irvinga alebo Prejsť dva mesiace od Sharon Creech.
 Ako udržiavate kontakt so svojimi fanúšikmi? V ktorých krajinách boli vydané Vaše knihy? Máte ohlasy od ľudí z cudzích krajín?
Snažím sa udržiavať pre fanúšikov svoju webstránku. Mnohí z nich mi píšu e-maily. Ale zvyčajne mi trvá aj 4 až 6 týždňov, kým odpoviem, najmä ak mi napíšu hneď po tom, ako vyjde nová kniha.
Moje knihy boli predané napríklad do Nemecka, Ruska, Taiwanu, Poľska, Nórska, Talianska či Kórey. Navyše, do mnohých krajín sa knihy dostávajú v anglickej podobe. Dostávam veľa e-mailov od zahraničných čitateľov. Je úžasné vedieť, že moje knihy sa predávajú po celom svete!
 Aké sú Vaše plány do budúcnosti?
Proste pokračovať v písaní. Dúfam, že sa moje knihy budú čitateľom páčiť aj naďalej.

 

pripravil Marek :o))

 

Mimochodom, autorkina webstránka je nasledovná:

http://www.juliaquinn.com/    

 Ak sa rozhodnete napísať jej, nezabudnite ju od nás pozdraviť :DDD
 

Náhľad fotografií zo zložky Julia Quinn

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.