Choď na obsah Choď na menu
 


Fiora

Juliette Benzoni

Fiora ( Florenťanka )

Fiora (La Florentine)

Obrázok

 

1. Fiora et le Magnifique (1988) – Pre jednu noc lásky (Danubiapress, 1994)

2. Fiora et le Téméraire (1988) – Pomsta (Danubiapress, 1994)

3. Fiora et le pape (1989) – Fiora a pápež (Danubiapress, 1995)

 

4. Fiora et le Roi de France (1990) – Fiora a kráľ (Danubiapress, 1995)

Obrázok

 

Fiora et le Magnifique (1988) – Pre jednu noc lásky (Danubiapress, 1994)

Obrázok Čitatelia a najmä čitateľky románov Juliette Benzoniovej, ktoré so zatajeným dychom sledovali pestré a vzrušujúce príbehy krásnej Catherine alebo pôvabnej Marianny, sa v románe Pre jednu noc lásky stretnú s novou hrdinkou, s nemenej krásnou a nemenej pôvabnou mladou Florenťankou Fiorou, adoptívnou dcérou florentského boháča Francesca Beltramiho.

Francesco sa jej ujal ako novorodeniatka, priviezol ju do Florencie, zatajil pred úradmi, že je to dieťa zrodené z krvismilnej a cudzoložnej lásky dvoch súrodencov a vyhlásil ju za svoju nemanželskú dcéru.

Prezradenie tajomstva, obostierajúceho skutočný Fiorin pôvod, sa stane osudným pre Francesca  i jeho „dcéru“. Francesco zomrie prebodnutý nožom najatého vraha a Fiora, len čo sa dozvie krutú pravdu o svojich rodičoch a o svojom manželstve, trvajúcom jedinú svadobnú noc, sa dostane do krútňavy udalostí a nečakaných zvratov, ktoré z nej urobia ženu dychtiacu po pomste – chce pomstiť svojich rodičov sťatých katovou rukou, chce sa pomstiť vrahom svojho nevlastného otca i tomu, čo zradil jej veľkú a nevinnú lásku.

Dynamické a vzrušujúce rozprávanie majsterky romantického historického románu Juliette Benzoniovej je zasadené do malebného a atraktívneho prostredia Florencie 15. storočia, ako aj na dvor Lorenza de´ Medici, veľkorysého vládcu, básnika a mecenáša umelcov, mysliteľov a mágov.

 

Román Pre jednu noc lásky je prvý zväzok voľne komponovanej tetralógie skĺbenej postavou hlavnej hrdinky Fiory, ktorú osud zaveje na francúzsky kráľovský dvor a do búrlivej atmosféry večného Ríma a Vatikánu. Milovníci tohto literárneho žánru si prídu na svoje a neodolajú ženskému čaru a neopakovateľnému životnému príbehu nezabudnuteľnej Florenťanky.

Fiora et le Téméraire (1988) – Pomsta (Danubiapress, 1994)

Obrázok Vo voľnom pokračovaní románu J. Benzoniovej Pre jednu noc lásky krásna Florenťanka Fiora prichádza v sprievode svojej vychovávateľky Leonardy, priateľa byzantského lekára a mága Demetria Lascarisa a jeho verného služobníka Estebana do Francúzska, aby sa pomstila ľuďom, ktorí sa pričinili o potupnú a krutú smrť jej rodičov na popravisku v Dijone. Nečakané rozuzlenie starostlivo pripraveného potrestania zákonitého manžela Fiorinej matky Regnaulta du Hamel spojené aj s oslobodením jej nevlastnej sestry Marguerity, dramatické stretnutie s nevládnym starým otcom v rodinnom zámku Brévaillesovcov, vášnivá epizóda s jednodňovým manželom Philippom de Selongey a opätovný rozchod s ním, špiónske poslanie, ktorým ju poveril francúzsky kráľ Ľudovít XI., a nakoniec nebezpečný vzťah s burgundským vojvodom Karolom Smelým, toto všetko, ba aj oveľa viac sa odohráva v búrlivej a napätej atmosfére márneho úsilia Karola Smelého o znovuzrodenie burgundského kráľovstva. Krásna, cieľavedomá Fiora sa vďaka svojej inteligencii, vynaliezavosti a kráse dostane aj z najzamotanejších a najnebezpečnejších situácií, pričom využíva svoje vášne a zámery s výnimočným zápalom a nasadením.

V románoch Juliette Benzoniovej ožívajú skutočné historické postavy, miesta a udalosti vo víre majstrovsky porozprávaných napínavých príbehov, plných romantiky, lásky a vášne.

 

Fiora et le pape (1989) – Fiora a pápež (Danubiapress, 1995)

Obrázok Tretí diel voľného pokračovania príbehov o krásnej Florenťanke. Po dlhých vojnových útrapách sa Fiora usadí v tichom zámočku na Loire, kde porodí syna. Hoci ju trápi túžba po manželovi Philippovi de Selongey, jej život plynie bez vzrušenia, až kým ju raz uprostred noci neunesie záhadný neznámy.

Fioru opäť strhne prudký vír nečakaných udalostí. Ocitne sa v skazenom a nebezpečnom Ríme pred tvárou samého pápeža, skrýva sa v tichu kláštora, a zasa musí utekať – tentoraz pred ohnivou vášňou nerestného kardinála Borgiu.

S tajným poslaním sa ponáhľa do milovanej Florencie, no príde neskoro – nestihne varovať Giuliana de´ Medici, ktorý hynie rukou zákerného vraha. Fiora po rokoch stojí zoči-voči svojej dávnej láske – vládcovi Florencie Lorenzovi de ´Medici...

Spolu s miliónmi čitateliek Juliette Benzoniovej na celom svete zahĺbte sa aj vy do romantických i krutých dobrodružstiev z dávnych čias.

 

Fiora et le Roi de France (1990) – Fiora a kráľ (Danubiapress, 1995)

Obrázok Vzrušujúce a napínavé príbehy z pestrého života čarovnej Fiory, odohrávajúce sa v nádherných kulisách stredovekej Florencie, Paríža, víl a zámkov, vrcholia a rozuzľujú sa v poslednom zväzku obľúbenej tetralógie J. Benzoniovej.

Fiora, unesená pápežovými drábmi, násilne vydatá za mrzáka Carla, sa nakoniec ocitne v meste svojho detstva a mladosti, vo Florencii, kde, presvedčená, že je vdovou a že manžel zahynul na popravisku v Dijone, sa odovzdá Lorenzovi de´ Medici. Prežije s ním vášnivý ľúbostný vzťah a začína vážne uvažovať nad tým, že sa usadí v meste Červenej ľalie so synom, Leonardou a Chatun, s ktorou sa opäť stretla za dramatických okolností.

Nečakaná správa, že jej manžel Philippe de Selongey žije, že po úteku z väzenia sa skrýva na neznámom mieste, spôsobí ďalší obrat v jej živote a strhne ju do víru nečakaných príhod, prekvapení a intríg. Hľadanie strateného manžela sa jej nečakane skomplikuje, keď zistí, že vzťah s Lorenzom nezostal bez následkov a je tehotná.

 

Nájde si naša hrdinka strateného manžela, unikne nástrahám svojich nepriateľov usilujúcich o jej život a majetok, dostane sa z väzenia, kam ju dal uvrhnúť Ľudovít XI. za údajnú zradu, získa si opäť lásku Philippa, alebo sa jej krížová cesta životom nikdy neskončí... na tieto otázky dostanú odpovede čitatelia v poslednom zväzku románu Juliette Benzoniovej.

Obrázok

 

„Fiora“ je ďalší zásah do čierneho v podaní Juliette Benzoni. Odohráva sa o generáciu – dve neskôr ako „Krásna Catherine“, a stretneme sa v nej aj s postavami, ktoré v „Krásnej Catherine“ boli ešte deťmi alebo veľmi mladými ľuďmi. Dokonca sa tam spomína aj samotná Catherine de Monstalvy... Kniha je opäť plná histórie, nesmierne živo a farbisto popísanej, a taktiež lásky a vášne. Človek má po jej čítaní chuť dostať sa aspoň na chvíľu do čias, keď rytierska česť znamenala tak veľa a keď sa ešte so ženami zaobchádzalo ako s dámami. Florencia v plnej sile renesancie je slnečným kontrastom k temnejšiemu, zo Storočnej vojny sa spamätávajúcemu Francúzsku a Burgundsku, historické postavy ožívajú a ovplyvňujú osudy hlavných hrdinov, vzťah Fiory a Philippa prechádza od lásky k nenávisti a zase naopak a... skrátka je to skvelá kniha. Bola aj nakrútená ako seriál, bohužiaľ, k nám sa nikdy nedostal, a na DVD je len čisto vo francúzštine, bez tituliek a aj vypredaný. Kúsok si môžete pozrieť TU. Fiora síce bola čiernovláska, ale myslím, že Philippe sa typovo vydaril.

 

Náhľad fotografií zo zložky Juliette Benzoni

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ponuka

(Jana, 31. 5. 2016 10:15)

Ponúkam na predaj kompletnú sériu , ak by mal niekto záujem- napíšte na email zoznam39255@zoznam.sk

Re: Ponuka

(Renata, 8. 6. 2016 11:48)

Dobry den, rada by somsi kupila celu seriu knih. napiste mi prosim cenu za kolko knihy predavate. Dakujem a prajem pkeny den. Renata

Kúpim 2 diel

(Jara, 27. 3. 2012 12:24)

Kúpim 2 diel Pomstu. stewe221@gmail.com

RE: Katerina

(knihovnica, 18. 2. 2010 19:35)

Milá Katerina, verím, že máš záujem o túto sériu, ja sama ju hľadám už hodnú chvíľku, poprosím a však, aby si na inzeráty využila skôr našu rubriku Bazár. ďakujem za pochopenie

cena nerozhoduje-nabidnete

(k.c., 18. 2. 2010 19:16)

Nabidne mi nekdo?
Juliette benzoni-komplet 4.dilu-Fiora
majeste@seznam.cz

koupim-cena nerozhoduje

(katerina, 5. 2. 2010 18:43)

Kdo mi nabidne prodej komplet Fiory-cena nerozhoduje.
majest@seznam.cz

koupim-cena nerozhoduje

(katerina, 5. 2. 2010 18:38)

Chci pozadat:kdo mi nabidne komplet Foiry ke koupi-cena nerozhoduje,zoufale ji shanim.
majeste²seznam.cz

zaujímavé...

(knihovnica, 16. 4. 2009 20:21)

V období, keď táto séria vyšla, som ju asi prehliadla, čo je veľká škoda, ako som sa dočítala. Takže sa asi budem musieť vrátiť po riadne dlhom čase do knižnice...

dávno

(Lenka, 16. 4. 2009 17:49)

Sériu o Fiore som čítala strašne dávno asi ešte na strednej škole, ale po tom ako mi ju Kristína pekne pripomenula mám chuť odbehnúť do knižnice a znovu sa do nej pustiť a overiť si či je stále taká dobrá ako si ju pamätám