Choď na obsah Choď na menu
 


Románova séria Krásna Catherine

Juliette Benzoni

 

Krásna Catherine

 

Obrázok

 

 

Obrázok Jediná láska

 

V prvom dieli rozsiahleho sedemzväzkového cyklu známej francúzskej autorky historických románov Juliette Benzoniovej sa zoznamujeme s ústrednou postavou, krásnou Catherine Legoixovou, ktorej osudy na pozadí historických skutočností z dejín Francúzska upútali už milióny čitateľov v mnohých krajinách sveta.

 

Catherinne už ako trinásťročná stala sa svedkom vyčíňania vzbúrencov a smrti mldého Michela de Montsalvy. Vo výre občianskej vojny sa stretáva neskôr s rytierom Arnaudom de Montsalvy a zaľúbi sa doňho hlbokou, osudovou láskou.

 

Nezabudnuteľné sú opisy vzbúreného Paríža na začiatku 15.storočia a rovnako i zápas hrdinky o naplnenie jej nesmiernej vášne.

 

Krajina krváca, hlavná hrdinka spozná biedu i utrpenie, ale i nádheru a veľkosť citov. Navyše sa okolohrdinky roja záhadné postavy.

 

Získa si dievčina od Seiny lásku najmocnejšieho človeka, kráľa?

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Zlaté rúno

 

Catherine, hrdinka 7 sväzkového cyklu románov Juliette Benzoniovej sa v druhom zväzku ocitne vo zvláštnom položení.

 

Vydala sa za svoju veľkú lásku, no manžel sa k nej správa odmerane, okolnosti ju priam vháňajú do náručia vojvodu Filipa a stáva sa jeho milenkou.

 

Manžel ju podozrieva zo spolučasti na smrti brata a odcudzenie vrcholí rozchodom. Pred svojou popravou sa jej zverí a hrdinka znenávidí Filipa, vydáva sa na dlhú cestu za svojou veľkou láskou, dostáva sa do obliehaného Orleánu, stretáva sa z Johankou z Arcu.

 

Vojna proti Anglicku je kulisou pre dramatický dej s ľúbostným podfarbením, no zároveň v próze rezonuje i vlastenecký pátos a boj za slobodu prostých Francúzov.

 

Kalvária sympatickej Catherine sa však nekončí.

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Obrázok 3/4

 

Prekrásny slnečný deň, ticho plynie rieka, pomaly sa po nej kĺže čln.  Catherine je konečne s Arnaudom, so svojou láskou, s možom, pre ktorého už toľko obetovala, a ešte koľko bude musieť obetovať!

 

Po noci plnej vášne sa Catherine zobúdza v loďke sama. Znepokojená začne svojho Arnauda hľadať a to, čo nájde na blízkom majeri, ju rukolapne presvedčí, žekrajina sa ešte vždy zmieta v dlhoročnej vojne  a kým celý národ bojuje s Angličanmi, nemôže prekvitať prostá a čistá láska medzi mužom a ženou.

 

Pri hľadaní Arnauda Catherine požiada o pomoc Xaintrailla, jeho verného druha, no získa si ešte mocnejšieho ochráncu - Gauthiera Hrôzostrašného, ktorému zachráni život. Bez Gauthierovej pomoci by ťažko prežila v meste nakazeného morom, ťažko by sama so Sárou putovala krajinou, kde číha tisícoraké nebezpečenstvo. Nie útrapy však nivočia Catherine, ale to, že ju oddelili od Arnauda, že mocný LaTremoille, ktorý si uzurpoval moc v krajine a chce o všetkom rozhodovať namiesto kráľa, uvrhol jej milovaného do odporného, páchnuceho podzemného žalára.

 

Napriek odlúčenosti však Catherine očakáva radostnú udalosť, veď pod srdcom nosí Arnaudovo dieťa a vie, že to bude syn. Natrvalo jej v pamäti ostane deň, keď si s Arnaudom povedali svoje áno.

 

Catherinne, Arnaud, verná Sára i Gauthier, ktorý Catherine chráni nielen z oddanosti, ale aj z lásky, prekonávajú množstvo nástrah na ceste do Montsalvy, kde dúfajú, že nájde pokoj a útočisko, no namiesto toho prochádzajú na spálenisko...

 

Stretnutie so svokrou, s urodzenou paňou de Montsalvy, sa teda odohrá za celkom iných okolností a Catherine bude musieť i naďalej bojovať o svojho muža. A nielen so svokrov či so sesternicou, ktorá sa náhle zajví a robí si na Arnauda nároky, ale aj so zákernou chorobou.

 

Vydrží Catherine? Bude mať dosť síl? ALbo jej Arnaud zase unikne a nechá ju samú? Je láska mocnejšia než zlo?

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Obrázok Iste mnohí čitatelia s napätím sledovali opis života Catherine de Montsalvy a túžia poznať jeho pokračovanie.

 

V predchádzajúcich dieloch tohto historického románu sme spoznali Catherine ako mladé parížske dievča v čase vojny medzi Armagnacovcami a vojvodom Filipom Burgunským, sledovali sme ju na dvore burgunského vojvodu, kde sa vydala za jeho hlavného pokladníka Garina de Brazey a stala sa vojvodovou milenkou i matkou jeho syna. Po Garinovej smrti a mnohých peripetiách sa zosobáši s grófom de Montsalvy, svojou životnou láskou.

 

Osud im však veľmi nežičí. Dočítali sme sa o mnohých komplikáciách a nešťastiach, čo hojne navštevovali mladý pár, i o dráme, ktorá manželov nakoniec rozdelila.

 

V tomto diele opúšťame Auvergne, kde naša hrdinka prežila možno najhoršie hodiny svojho života. Z Compostelly sa práve vybrala dlhá šnúra pútnikov do Španielska za svätým Jakubom, patrónom chorých. Medzi nimi je aj Catherine, nikým nepoznaná, celkom spývajúca s jednoduchými ľuďmi. Na túto dlhú púť sa vybrala s jediným cieľom - vyprosiť od Boha a svätého Jakuba zdravie pre svojho malomocného manžela. Cesta je plná nástrah, nebezpečia a má prekvapujúce vyústenie.

 

Dovedie Catherine z aubrackých samôt, kde zavýjajú vlky a líšky dávajú dobrú noc, až do kvitnúcich záhrad Granady a Alhambry. Spozná krásny, ale zradný sultánov palác.

 

Nájde na konci svoje šťastie, alebo sa zrútia všetky jej sny a nádeje? 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Je koniec zimy a Auvergne čaká na nádhernú jar s rozkvitnutými kručinkami a šedivníkmi...

 

Ale rok 1436 sa nezačína sľubne ani pre kráľovstvo, ani pre Catherine. Vyčerpávajúci bratovražedný boj sa skončil Arraským mierom. Richemontovo vojsko vytlačilo Angličanov postupne až k moru, hoci vojna ešte celkom neutíchla, i naďalej rozsieva žiaľ, slzy, krv, smrť...

 

Treba získať späť Paríž,Normandiu, Guyenne...

 

Arnaud de Montsalvy odišiel so svojimi mužmi do Paríža, Catherine zostáva sama, zodpovedná za svojich ľudí. v nebezpečenstve, ktorému musí čeliť vzápätí po manželovom odchode - hrad oblieha gévaudanský vlk, plieniaci veľmož Bérault d´Apchier.

 

Napriek obetavej obrane obyvateľov je Montsalvy jednostaj ohrozené aCatherine sa musí brániť nielen strachu, zrade, vražde a hrôze, ale aj vyhnúť sa lstivej pasci, ktorú pripravili jej manželovi a ktorá má  zničiť ich lásku akrehké, trpezlivo budované šťastie...

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Pani z Montsalvy

 

Arnaud! Arnaud! CAtherine zostali len zúfalé výkriky, ktorými privoláva milovaného muža. Ich odluka je pre ňu dvojnásobne bolestná tým, že ju nespravodlivo zavrhol. Kde ho však nájsť? Posledný raz sa videli už dávno v Chateauvillain, kde ho ťažko zranili. Odvtedy márne po ňom pátra.

 

Má o ňom nejasné znepokojujúce správy, že sa spojil s Johankou z Arcu. Ale je to naozaj ona?...

 

Kým to zistí, musí prejsť cestou plnou nástrah, útrap, úkladov a vrážd, a presvedčí sa o oddanosti svojich dvoch mladých spoločníkov, o nevyhasnutom plameni Filipovej lásky, stretne starých priateľov i nepriateľov, ktorí ju takmer znesú zo sveta svojim ohavným činom...

 

Jej neľahká púť za láskou a rodinou sa má však skončiť až v Montsalvy. Až tam môže znovu nadobudnúť stratený pokoj. Nájde ešte v sebe toľko síl?

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Po niekoľkých rokoch som sa konečne znova dostala ku kompletnej sérii Krásnej Catherine, ktorú mám uloženú v hlave ako vzácnu spomienku.Neviem, ako na mňa bude pôsobiť, keď sa do nej znova po rokoch začítam, ale dúfam, že tak isto ako pred rokmi.

 

Jediné negatívum, ktoré môžem k tejto sérii povedať je katastrofálny obal. Vydavateľstvo nahodilo na prezentáciu knihy absolutny umelecký blud, ktorý čitateľa skôr odstraší než zaujme.  

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Poznámka : komentár Kristína:

 

 

Juliette Benzoni napísala „Catherine“ na objednávku, malo to byť niečo ako „Angelika“ od manželov Golonovcov. Ja milujem obe knihy, ale „Catherine“ ostáva mojou najlepšou knihou vôbec. A prečo? Nuž, Catherine som čítala pred Angelikou, to po prvé. Po druhé: Catherine je síce silná žena a žije obdobne dobrodružný život ako Angelika, ale je len človek. Angelika je dokonalá, až nemôže byť skutočná. Catherine nikdy nevedie svoj vlastný podnik, nikdy nie je veľká liečiteľka. Nie je skvelá strelkyňa a zároveň kuchárka a nehovorí štyrmi cudzími jazykmi. A Arnaud je síce krásny, ale zároveň hrdý, pyšný, arogantný, no pritom čestný a veľmi dobrý vojak, typický šľachtic 15. storočia. Na rozdiel od dokonalého Joffreya de Peyrac nie je žiadny vedec, poet, pirát, dobrodruh či milovník.

 

     Catherinin a Arnaudov príbeh lásky je plný sĺz, utrpenia, bolesti, pýchy, ale aj nádhery, obetovania a odovzdania. Láska je v „Krásnej Catherine“ síce hlavným nosníkom deja, avšak zďaleka nie jediným. Táto kniha naučí dejepis ako žiadna učebnica, historické postavy ožívajú na stranách, až máte dojem, že sú to vaši priatelia a žijete ich veľkolepé či smutné životy s nimi. Tiež sa dozviete mnoho z geografie Francúzska, Belgicka či Španielska, a ak ste fanúšik dávnej minulosti, inšpiruje vás to k návšteve všetkých miest, o ktorých sa v Catherine dočítate. Všetko je podané veľmi zaujímavo a sviežo, nie sú to žiadne nudné suché historické fakty či hodina zemepisu. Pre mňa zostáva táto kniha tým najlepším propagačným materiálom na návštevu Francúzska, a zároveň najkrajším ľúbostným historickým príbehom. Aj keď kvalita jednotlivých dielov kolíše, päť hviezdičiek a pusinka je spravodlivé ohodnotenie.

 www.catherinedemontsalvy.ch - krásna webstránka v angličtine a francúzštine, komplet info ku knihám aj seriálu, videá, fotky a aj oveľa viac. A administrátorka Mistral - sama vášnivá čitateľka Benzoniovej - vás veľmi rada a srdečne privíta do rodiny fanúšikov, ak sa jej rozhodnete napísať, či pozdraviť samotnú neprekonateľnú Juliette Benzoni :-)

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Juliette Benzoni

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Re: Kniha mojho zivota

(Agata, 15. 7. 2016 14:15)

Ahoj. Máš ešte stále knižky Krasna Catherine. Mám záujem. Môj mail: a.dudasova86@gmail.com. Ďakujem

Re: Re: Kniha mojho zivota

(sandra janosova, 8. 1. 2017 17:02)

Dobry den chcela by som sa spytat ci mate este na predaj knihy? Dakujem

Re: Re: Re: Kniha mojho zivota

(Jana, 24. 4. 2017 17:29)

Mate este zaujem o knihy Krásna Katarína?

Re: Re: Re: Re: Kniha mojho zivota

(Darina Ševčíková, 2. 5. 2017 17:51)

Dobrý deň.
Mám záujem o celú sériu. Napíšte mi prosím cenu.
darinka.sevcikova@gmail.com

Re: Re: Re: Re: Kniha mojho zivota

(Michaela, 14. 8. 2017 12:45)

Mate este tieto knihy?

Re: Re: Kniha mojho zivota

(Mia, 13. 6. 2017 21:36)

Rada by som kupial knihy Krásna Katarína, mate ich ešte na preda? mia.lux@azet.sk

Ponuka

(Jana, 31. 5. 2016 10:20)

Ponúkam kompletnú 7. dielnu sadu Krásnej Kataríny, v prípade záujmu píšte na email zoznam39255@zoznam.sk.

Re: Ponuka

(martina, 29. 10. 2016 11:50)

Mate este na predaj krasnu katarinu 5 6 7 ? martinakollarova16@gmail.com

Krasns Catherine 7 dielov

(Daniela, 27. 2. 2016 20:58)

Dobry den, ma niekto na predaj vsetkych 7 dielov Krasnej Catherine? Ak ano, ozvite sa prosim na moj email. Daniela.sekova@gmail.com

Kniha

(helena, 17. 11. 2015 20:46)

Ahojte,mala by som záujem o dokúpenie týchto častí 4,5,6,7. Prosím ozvite sa na adrese helama89@gmail.com
Ďakujem

Seriál!!!!!!!

(Anna Gubiková, 30. 1. 2015 15:12)

ženy!!! našla som prvých 30 dielov CELYCH!!!! ale iba vo francuzstine :))))))

Re: Seriál!!!!!!!

(Anna Gubiková, 30. 1. 2015 15:15)

http://juliettebenzoni.mybb3.ru/viewtopic.php?t=32&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Krásna Catherina

(delonko, 4. 3. 2014 22:18)

mám na predaj celý komplet KK t.j. 7 kníh, v prípade záujmu ma kontaktujte na 408@pobox.sk.

Komplet séria Krásna Catherine

(Monika, 26. 1. 2014 20:57)

Ahojte, rada by som kúpila celú sériu Krásnej Catheriny v slovenskom jazyku. Ak niekto má na predaj, ozvite sa mi prosím na mail monika.mandelikova@gmail.com. Ďakujem

krásna Catherine

(Iveta, 28. 3. 2011 14:05)

viem o čom hovorite je to krásny historický románOdporúčam všetkým,,ked som bola vo veku 15 rokov som ho celý prečitala,ale už ho nemôžem zohnať,,doma mám časti 1-2-6 a ostatne mi chýbaju,,,neviem kde zohnať ,,nik na predaj nemá a ak áno za riadne vysokú cenu pomaly za 7 dielov pýtaju 60 € :-(-

Re: krásna Catherine

(Lucia, 19. 2. 2013 15:27)

Dobrý deň, ak máte ešte záujem o knihy Krásna Katarína, prosím, kontaktujte ma mailom na lucka.lecka@gmail.com.

Re: Re: krásna Catherine

(linhartová, 19. 3. 2013 20:54)

dobrý den,
mám doma 1,2,3 bohužel další v čr nevyšly :-( velice ráda bych koupila 4,5,6,7díl.Jsem z Prahy.Děkuji s pozdravem Linhartová

Re: Re: Re: krásna Catherine

(Lucka, 7. 5. 2013 20:48)

Zdravím, mám celou sérii ve slovenštině...nabízím za 400 Kč + poštovné

Re: Re: Re: Re: krásna Catherine

(Myjavská, 16. 10. 2013 11:53)

Dobrý deň,

máte tú sériu Krásnej Kataríny?

helena.myjavska@gmail.com

Re: Re: krásna Catherine

(Anka, 28. 3. 2013 13:38)

Dobry den, mala by som zaujem o knihy krasna Catherine - diely c. 5, 6 a 7.
Moj mail: anna.spacekova@gmail.com.