Choď na obsah Choď na menu
 


Románova séria Krásna Catherine

Juliette Benzoni

 

Krásna Catherine

 

Obrázok

 

 

Obrázok Jediná láska

 

V prvom dieli rozsiahleho sedemzväzkového cyklu známej francúzskej autorky historických románov Juliette Benzoniovej sa zoznamujeme s ústrednou postavou, krásnou Catherine Legoixovou, ktorej osudy na pozadí historických skutočností z dejín Francúzska upútali už milióny čitateľov v mnohých krajinách sveta.

 

Catherinne už ako trinásťročná stala sa svedkom vyčíňania vzbúrencov a smrti mldého Michela de Montsalvy. Vo výre občianskej vojny sa stretáva neskôr s rytierom Arnaudom de Montsalvy a zaľúbi sa doňho hlbokou, osudovou láskou.

 

Nezabudnuteľné sú opisy vzbúreného Paríža na začiatku 15.storočia a rovnako i zápas hrdinky o naplnenie jej nesmiernej vášne.

 

Krajina krváca, hlavná hrdinka spozná biedu i utrpenie, ale i nádheru a veľkosť citov. Navyše sa okolohrdinky roja záhadné postavy.

 

Získa si dievčina od Seiny lásku najmocnejšieho človeka, kráľa?

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Zlaté rúno

 

Catherine, hrdinka 7 sväzkového cyklu románov Juliette Benzoniovej sa v druhom zväzku ocitne vo zvláštnom položení.

 

Vydala sa za svoju veľkú lásku, no manžel sa k nej správa odmerane, okolnosti ju priam vháňajú do náručia vojvodu Filipa a stáva sa jeho milenkou.

 

Manžel ju podozrieva zo spolučasti na smrti brata a odcudzenie vrcholí rozchodom. Pred svojou popravou sa jej zverí a hrdinka znenávidí Filipa, vydáva sa na dlhú cestu za svojou veľkou láskou, dostáva sa do obliehaného Orleánu, stretáva sa z Johankou z Arcu.

 

Vojna proti Anglicku je kulisou pre dramatický dej s ľúbostným podfarbením, no zároveň v próze rezonuje i vlastenecký pátos a boj za slobodu prostých Francúzov.

 

Kalvária sympatickej Catherine sa však nekončí.

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Obrázok 3/4

 

Prekrásny slnečný deň, ticho plynie rieka, pomaly sa po nej kĺže čln.  Catherine je konečne s Arnaudom, so svojou láskou, s možom, pre ktorého už toľko obetovala, a ešte koľko bude musieť obetovať!

 

Po noci plnej vášne sa Catherine zobúdza v loďke sama. Znepokojená začne svojho Arnauda hľadať a to, čo nájde na blízkom majeri, ju rukolapne presvedčí, žekrajina sa ešte vždy zmieta v dlhoročnej vojne  a kým celý národ bojuje s Angličanmi, nemôže prekvitať prostá a čistá láska medzi mužom a ženou.

 

Pri hľadaní Arnauda Catherine požiada o pomoc Xaintrailla, jeho verného druha, no získa si ešte mocnejšieho ochráncu - Gauthiera Hrôzostrašného, ktorému zachráni život. Bez Gauthierovej pomoci by ťažko prežila v meste nakazeného morom, ťažko by sama so Sárou putovala krajinou, kde číha tisícoraké nebezpečenstvo. Nie útrapy však nivočia Catherine, ale to, že ju oddelili od Arnauda, že mocný LaTremoille, ktorý si uzurpoval moc v krajine a chce o všetkom rozhodovať namiesto kráľa, uvrhol jej milovaného do odporného, páchnuceho podzemného žalára.

 

Napriek odlúčenosti však Catherine očakáva radostnú udalosť, veď pod srdcom nosí Arnaudovo dieťa a vie, že to bude syn. Natrvalo jej v pamäti ostane deň, keď si s Arnaudom povedali svoje áno.

 

Catherinne, Arnaud, verná Sára i Gauthier, ktorý Catherine chráni nielen z oddanosti, ale aj z lásky, prekonávajú množstvo nástrah na ceste do Montsalvy, kde dúfajú, že nájde pokoj a útočisko, no namiesto toho prochádzajú na spálenisko...

 

Stretnutie so svokrou, s urodzenou paňou de Montsalvy, sa teda odohrá za celkom iných okolností a Catherine bude musieť i naďalej bojovať o svojho muža. A nielen so svokrov či so sesternicou, ktorá sa náhle zajví a robí si na Arnauda nároky, ale aj so zákernou chorobou.

 

Vydrží Catherine? Bude mať dosť síl? ALbo jej Arnaud zase unikne a nechá ju samú? Je láska mocnejšia než zlo?

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Obrázok Iste mnohí čitatelia s napätím sledovali opis života Catherine de Montsalvy a túžia poznať jeho pokračovanie.

 

V predchádzajúcich dieloch tohto historického románu sme spoznali Catherine ako mladé parížske dievča v čase vojny medzi Armagnacovcami a vojvodom Filipom Burgunským, sledovali sme ju na dvore burgunského vojvodu, kde sa vydala za jeho hlavného pokladníka Garina de Brazey a stala sa vojvodovou milenkou i matkou jeho syna. Po Garinovej smrti a mnohých peripetiách sa zosobáši s grófom de Montsalvy, svojou životnou láskou.

 

Osud im však veľmi nežičí. Dočítali sme sa o mnohých komplikáciách a nešťastiach, čo hojne navštevovali mladý pár, i o dráme, ktorá manželov nakoniec rozdelila.

 

V tomto diele opúšťame Auvergne, kde naša hrdinka prežila možno najhoršie hodiny svojho života. Z Compostelly sa práve vybrala dlhá šnúra pútnikov do Španielska za svätým Jakubom, patrónom chorých. Medzi nimi je aj Catherine, nikým nepoznaná, celkom spývajúca s jednoduchými ľuďmi. Na túto dlhú púť sa vybrala s jediným cieľom - vyprosiť od Boha a svätého Jakuba zdravie pre svojho malomocného manžela. Cesta je plná nástrah, nebezpečia a má prekvapujúce vyústenie.

 

Dovedie Catherine z aubrackých samôt, kde zavýjajú vlky a líšky dávajú dobrú noc, až do kvitnúcich záhrad Granady a Alhambry. Spozná krásny, ale zradný sultánov palác.

 

Nájde na konci svoje šťastie, alebo sa zrútia všetky jej sny a nádeje? 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Je koniec zimy a Auvergne čaká na nádhernú jar s rozkvitnutými kručinkami a šedivníkmi...

 

Ale rok 1436 sa nezačína sľubne ani pre kráľovstvo, ani pre Catherine. Vyčerpávajúci bratovražedný boj sa skončil Arraským mierom. Richemontovo vojsko vytlačilo Angličanov postupne až k moru, hoci vojna ešte celkom neutíchla, i naďalej rozsieva žiaľ, slzy, krv, smrť...

 

Treba získať späť Paríž,Normandiu, Guyenne...

 

Arnaud de Montsalvy odišiel so svojimi mužmi do Paríža, Catherine zostáva sama, zodpovedná za svojich ľudí. v nebezpečenstve, ktorému musí čeliť vzápätí po manželovom odchode - hrad oblieha gévaudanský vlk, plieniaci veľmož Bérault d´Apchier.

 

Napriek obetavej obrane obyvateľov je Montsalvy jednostaj ohrozené aCatherine sa musí brániť nielen strachu, zrade, vražde a hrôze, ale aj vyhnúť sa lstivej pasci, ktorú pripravili jej manželovi a ktorá má  zničiť ich lásku akrehké, trpezlivo budované šťastie...

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Pani z Montsalvy

 

Arnaud! Arnaud! CAtherine zostali len zúfalé výkriky, ktorými privoláva milovaného muža. Ich odluka je pre ňu dvojnásobne bolestná tým, že ju nespravodlivo zavrhol. Kde ho však nájsť? Posledný raz sa videli už dávno v Chateauvillain, kde ho ťažko zranili. Odvtedy márne po ňom pátra.

 

Má o ňom nejasné znepokojujúce správy, že sa spojil s Johankou z Arcu. Ale je to naozaj ona?...

 

Kým to zistí, musí prejsť cestou plnou nástrah, útrap, úkladov a vrážd, a presvedčí sa o oddanosti svojich dvoch mladých spoločníkov, o nevyhasnutom plameni Filipovej lásky, stretne starých priateľov i nepriateľov, ktorí ju takmer znesú zo sveta svojim ohavným činom...

 

Jej neľahká púť za láskou a rodinou sa má však skončiť až v Montsalvy. Až tam môže znovu nadobudnúť stratený pokoj. Nájde ešte v sebe toľko síl?

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Po niekoľkých rokoch som sa konečne znova dostala ku kompletnej sérii Krásnej Catherine, ktorú mám uloženú v hlave ako vzácnu spomienku.Neviem, ako na mňa bude pôsobiť, keď sa do nej znova po rokoch začítam, ale dúfam, že tak isto ako pred rokmi.

 

Jediné negatívum, ktoré môžem k tejto sérii povedať je katastrofálny obal. Vydavateľstvo nahodilo na prezentáciu knihy absolutny umelecký blud, ktorý čitateľa skôr odstraší než zaujme.  

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Poznámka : komentár Kristína:

 

 

Juliette Benzoni napísala „Catherine“ na objednávku, malo to byť niečo ako „Angelika“ od manželov Golonovcov. Ja milujem obe knihy, ale „Catherine“ ostáva mojou najlepšou knihou vôbec. A prečo? Nuž, Catherine som čítala pred Angelikou, to po prvé. Po druhé: Catherine je síce silná žena a žije obdobne dobrodružný život ako Angelika, ale je len človek. Angelika je dokonalá, až nemôže byť skutočná. Catherine nikdy nevedie svoj vlastný podnik, nikdy nie je veľká liečiteľka. Nie je skvelá strelkyňa a zároveň kuchárka a nehovorí štyrmi cudzími jazykmi. A Arnaud je síce krásny, ale zároveň hrdý, pyšný, arogantný, no pritom čestný a veľmi dobrý vojak, typický šľachtic 15. storočia. Na rozdiel od dokonalého Joffreya de Peyrac nie je žiadny vedec, poet, pirát, dobrodruh či milovník.

 

     Catherinin a Arnaudov príbeh lásky je plný sĺz, utrpenia, bolesti, pýchy, ale aj nádhery, obetovania a odovzdania. Láska je v „Krásnej Catherine“ síce hlavným nosníkom deja, avšak zďaleka nie jediným. Táto kniha naučí dejepis ako žiadna učebnica, historické postavy ožívajú na stranách, až máte dojem, že sú to vaši priatelia a žijete ich veľkolepé či smutné životy s nimi. Tiež sa dozviete mnoho z geografie Francúzska, Belgicka či Španielska, a ak ste fanúšik dávnej minulosti, inšpiruje vás to k návšteve všetkých miest, o ktorých sa v Catherine dočítate. Všetko je podané veľmi zaujímavo a sviežo, nie sú to žiadne nudné suché historické fakty či hodina zemepisu. Pre mňa zostáva táto kniha tým najlepším propagačným materiálom na návštevu Francúzska, a zároveň najkrajším ľúbostným historickým príbehom. Aj keď kvalita jednotlivých dielov kolíše, päť hviezdičiek a pusinka je spravodlivé ohodnotenie.

 www.catherinedemontsalvy.ch - krásna webstránka v angličtine a francúzštine, komplet info ku knihám aj seriálu, videá, fotky a aj oveľa viac. A administrátorka Mistral - sama vášnivá čitateľka Benzoniovej - vás veľmi rada a srdečne privíta do rodiny fanúšikov, ak sa jej rozhodnete napísať, či pozdraviť samotnú neprekonateľnú Juliette Benzoni :-)

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Juliette Benzoni

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Krásna Katarína

(Anka, 16. 10. 2012 11:54)

Ahoj všetkým,chcela by som sa spítat či by náhodou niekto nemal tuto seriu na predaj celu?Čítala som to ked mi bolo niekde náct a hrozne sa mi to páčilo.Bohužial v Čechách asi tu seriu nezoženiem ale snad sa niekdo najde a napíše.moj email je anna.suskova@seznam.cz

Krásna Katarína

(Jana, 2. 10. 2012 21:55)

Osobne som toto dielo neprečítala, ale počula som od tých čo prečítali len samé pozitíva, Jedným z dôvodov neprečítania je že je velmi ťažké zohnať všetkých 7 kníh. Prosím preto, kto by chcel predať komletné dielo odkúpim 0949270048

Krásna Katarína

(Ĺubica, 21. 6. 2012 17:06)

Román Krásna Katarína je určite jeden z najlepšich historických románov. Ja mám celú sériu a čítala som ju možno štyri krát. Z tohoto dôvodu by som ju chcela ponúknut na predaj . Ak by mal niekto záujem , kontaktujte ma na lubicakulhova@centrum.sk . Knihy sú v dobrom stave , určite sa dohodneme , ale najradšej by som ich predala spolu .

Re: Krásna Katarína

(Blanka, 6. 8. 2012 17:09)

Pokud máte na prodej všechny díly ,mám zajem,napište prosím cenu,děkuji.

Re: Re: Krásna Katarína

(Renáta, 10. 8. 2012 14:48)

Ja Vám predám všetky zväzky za 20 Eur plus poštovné. Ak máte záujem, tak sa ozvite.

môj e-mail rendl@centrum.sk

Re: Krásna Katarína

(Agika Škovierova, 20. 8. 2012 20:53)

Nič krajšie som v živote nečítala a to mám odčítane už veľa .Je to nádherny historicky zážitok a ak raz budem mať peniaze, tak sa určite vyberiem po stopách krásnej Kataríny.Prosím, kto máte tieto knihy predajte mi ich. Čítala som ju z knižnice už 10x a preto sa hambím isť si ju vypožičiať a nemôžem ju nikde kúpiť ,lebo ked sa niekomu ozvem na inzerát tak už ju maju predanú. Moje t.č. 0904 753 734 Ďakujem

Re: Krásna Katarína

(milos, 2. 9. 2012 23:29)

mam zaujem o kupu vsetkych 7 dielov, moj mail je kamilcinka@gmail.com

casti 6-7

(zuzka24, 2. 6. 2012 23:17)

tonto roman citavam uz asi od 12tich,znova a znova :) je krasny!
len lutujem ze casti 6 a 7 nemam doma :( poziciavam si ich z kniznice
ak ma niekto na predaj rada odkupim
vietoriszova.zuzana@gmail.com

Pokračovanie Krásnej Catherine

(Misel, 29. 5. 2012 19:29)

Dočítala som sa na jednej stránke,že vraj Juliette Benzoni napísala ešte pre TV sériu pokračovanie.Neviem celkom presne o čom je,lebo bolo charakterizované len velmi stručne.A to ako prichádza Xantrailles do Montsalvy,aby odovzdal Michelovi meč,Arnaud už Catherine neopúšťa aby sa vrátil so Xantraillom bojovať,podla všetkého ho asi volal so sebou.Ale Arnaud ostáva a X.odchádza. Bola by som naozaj rada,ak by bola k tomu aj kniha,alebo keby celú TV sériu vysielali aj u nás,lenže toho sa asi nedočkáme.

Zlaté rúno

(Maja, 5. 2. 2012 17:38)

V mojej knižnici má Krásna Catherine čestné miesto. Aj po rokoch sa k nej rada vraciam. Je to naozajstný skvost. Škoda, že nemá ešte pokračovanie.

Krásna Catherine

(Liducha, 30. 12. 2011 14:22)

Dobrý den, nevíte, prosím, o někom, kdo bych chtěl prodat díly 3-7 nebo nemáte informaci, kde by se daly sehnat?
liducha13@centrum.cz

KRÁSNA CATHERINE

(Katarína Česlová, 3. 11. 2011 0:51)

Milujem tento príbeh lásky, plný bolesti a samoty a cestovania , ale o to krásnejší ...
Privítala by som film,,,,viem, že je seriál z roku 1986 ... Arnauda pozmenili na blond ...čo je veľká škoda ...ale film by mal podľa mňa úspech ;o)))
Odporúčam každému si tú knihu prečítať a ponoriť sa do historického obdobia, ktoré je tak skvelo nám priblížené .... ;o)))

Krásna Catherine

(Misel, 28. 8. 2011 19:08)

Je to už staršia diskusia ale ak by sa sem niekto dostal a čítal to,tak sa pripájam aj ja.Je to najkrajšia kniha,resp.najkrajší príbeh lásky aký som kedy čítala.A rovnako tak aj,ako bolo vyššie spomínané učí dejepis ako nijaká učebnica.Určite odporúčam aj tým najnáročnejším čitateľom!:)

Krasna Katarina7

(ANNA GUBOVA, 10. 8. 2011 20:14)

RADA BY SOM KUPILA KRASNA KATARINA 7 VYDANIE
Email--bubkascorpio1026@live.com
Alebo volajte prosim--55 309 8847
Skype -anicka540

Krasna Katarina7

(Anna Gubova, 10. 8. 2011 20:05)

Rada by7 som kupila Krasna Katarina 7 vydanie

carherine film

(Romana, 24. 6. 2011 14:36)

Dobrý deň prosím Vás neviete kde sa dá stiahnuť film Krásna Catherine najlepšie s dabingom ale keď nie tak prosím vás aspoň s titulkami či už českými alebo slovenskými :) vopred ďakujem tomu kto mi odpíše:)

roman krasna catherina

(nada , 19. 3. 2011 17:20)

mam velmi rada historicko-romanticke romany a tento je velmi krasny ked som to čítala tak som to aj prežívala a musím dodat že je to lepšie ako angelika

Krásna Catharine

(Tomáš, 10. 3. 2011 20:03)

Po dlhom čase som začal čítať knihu, ktorá ma zaujala dejom.Hrdinovia príbehu sú odvážny a čestný to sa mi na tom veľmi páči.Treba si tie knihy prečítať, stojí to zato.Je to zaujímavé čítanie a na chvíľu sa prenesiete do storočia kde boli iné pravidlá a iné zákony.Prajem všetkým čo si tieto knihy prečítajú pekný čitateľský zážitok.

krásna catherine

(ingrid, 28. 1. 2011 20:09)

na sfilmovaných verziách mi vadí to, keď sa postavy vzhľadom veľmi líšia od románovej predlohy.ak má Arnaud byť mužný čierny a Xantrailles ryšavý tak nech sú, román som čítala viac krát a je úžasný, Angelika naňho nemá. Chcelo by to nové sfilmovanie,niečo na úrovni Tudorovcov.

Očarujuce:)

(Jožka, 22. 11. 2010 20:42)

Dostalo sa mi to teraz do rúk, no ja sa nemôžem od toho odtrhnúť:).....zatiaľ som len na 3/4 , ale už sa teším ako sa to skončí:).....vlastne nechcem , aby sa to skončilo......taka krásna kniha:):.....ja nemôžem z nej:)......a navyše som si na konci 1/2 knihy tak fajne poplakala , že som sa až sama sebe čudovala :) Odporučam všetkým:) No idem ju čitať dalej ,lebo som zvedava čo tam bude:)