Choď na obsah Choď na menu
 


Románova séria Krásna Catherine

Juliette Benzoni

 

Krásna Catherine

 

Obrázok

 

 

Obrázok Jediná láska

 

V prvom dieli rozsiahleho sedemzväzkového cyklu známej francúzskej autorky historických románov Juliette Benzoniovej sa zoznamujeme s ústrednou postavou, krásnou Catherine Legoixovou, ktorej osudy na pozadí historických skutočností z dejín Francúzska upútali už milióny čitateľov v mnohých krajinách sveta.

 

Catherinne už ako trinásťročná stala sa svedkom vyčíňania vzbúrencov a smrti mldého Michela de Montsalvy. Vo výre občianskej vojny sa stretáva neskôr s rytierom Arnaudom de Montsalvy a zaľúbi sa doňho hlbokou, osudovou láskou.

 

Nezabudnuteľné sú opisy vzbúreného Paríža na začiatku 15.storočia a rovnako i zápas hrdinky o naplnenie jej nesmiernej vášne.

 

Krajina krváca, hlavná hrdinka spozná biedu i utrpenie, ale i nádheru a veľkosť citov. Navyše sa okolohrdinky roja záhadné postavy.

 

Získa si dievčina od Seiny lásku najmocnejšieho človeka, kráľa?

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Zlaté rúno

 

Catherine, hrdinka 7 sväzkového cyklu románov Juliette Benzoniovej sa v druhom zväzku ocitne vo zvláštnom položení.

 

Vydala sa za svoju veľkú lásku, no manžel sa k nej správa odmerane, okolnosti ju priam vháňajú do náručia vojvodu Filipa a stáva sa jeho milenkou.

 

Manžel ju podozrieva zo spolučasti na smrti brata a odcudzenie vrcholí rozchodom. Pred svojou popravou sa jej zverí a hrdinka znenávidí Filipa, vydáva sa na dlhú cestu za svojou veľkou láskou, dostáva sa do obliehaného Orleánu, stretáva sa z Johankou z Arcu.

 

Vojna proti Anglicku je kulisou pre dramatický dej s ľúbostným podfarbením, no zároveň v próze rezonuje i vlastenecký pátos a boj za slobodu prostých Francúzov.

 

Kalvária sympatickej Catherine sa však nekončí.

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Obrázok 3/4

 

Prekrásny slnečný deň, ticho plynie rieka, pomaly sa po nej kĺže čln.  Catherine je konečne s Arnaudom, so svojou láskou, s možom, pre ktorého už toľko obetovala, a ešte koľko bude musieť obetovať!

 

Po noci plnej vášne sa Catherine zobúdza v loďke sama. Znepokojená začne svojho Arnauda hľadať a to, čo nájde na blízkom majeri, ju rukolapne presvedčí, žekrajina sa ešte vždy zmieta v dlhoročnej vojne  a kým celý národ bojuje s Angličanmi, nemôže prekvitať prostá a čistá láska medzi mužom a ženou.

 

Pri hľadaní Arnauda Catherine požiada o pomoc Xaintrailla, jeho verného druha, no získa si ešte mocnejšieho ochráncu - Gauthiera Hrôzostrašného, ktorému zachráni život. Bez Gauthierovej pomoci by ťažko prežila v meste nakazeného morom, ťažko by sama so Sárou putovala krajinou, kde číha tisícoraké nebezpečenstvo. Nie útrapy však nivočia Catherine, ale to, že ju oddelili od Arnauda, že mocný LaTremoille, ktorý si uzurpoval moc v krajine a chce o všetkom rozhodovať namiesto kráľa, uvrhol jej milovaného do odporného, páchnuceho podzemného žalára.

 

Napriek odlúčenosti však Catherine očakáva radostnú udalosť, veď pod srdcom nosí Arnaudovo dieťa a vie, že to bude syn. Natrvalo jej v pamäti ostane deň, keď si s Arnaudom povedali svoje áno.

 

Catherinne, Arnaud, verná Sára i Gauthier, ktorý Catherine chráni nielen z oddanosti, ale aj z lásky, prekonávajú množstvo nástrah na ceste do Montsalvy, kde dúfajú, že nájde pokoj a útočisko, no namiesto toho prochádzajú na spálenisko...

 

Stretnutie so svokrou, s urodzenou paňou de Montsalvy, sa teda odohrá za celkom iných okolností a Catherine bude musieť i naďalej bojovať o svojho muža. A nielen so svokrov či so sesternicou, ktorá sa náhle zajví a robí si na Arnauda nároky, ale aj so zákernou chorobou.

 

Vydrží Catherine? Bude mať dosť síl? ALbo jej Arnaud zase unikne a nechá ju samú? Je láska mocnejšia než zlo?

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Obrázok Iste mnohí čitatelia s napätím sledovali opis života Catherine de Montsalvy a túžia poznať jeho pokračovanie.

 

V predchádzajúcich dieloch tohto historického románu sme spoznali Catherine ako mladé parížske dievča v čase vojny medzi Armagnacovcami a vojvodom Filipom Burgunským, sledovali sme ju na dvore burgunského vojvodu, kde sa vydala za jeho hlavného pokladníka Garina de Brazey a stala sa vojvodovou milenkou i matkou jeho syna. Po Garinovej smrti a mnohých peripetiách sa zosobáši s grófom de Montsalvy, svojou životnou láskou.

 

Osud im však veľmi nežičí. Dočítali sme sa o mnohých komplikáciách a nešťastiach, čo hojne navštevovali mladý pár, i o dráme, ktorá manželov nakoniec rozdelila.

 

V tomto diele opúšťame Auvergne, kde naša hrdinka prežila možno najhoršie hodiny svojho života. Z Compostelly sa práve vybrala dlhá šnúra pútnikov do Španielska za svätým Jakubom, patrónom chorých. Medzi nimi je aj Catherine, nikým nepoznaná, celkom spývajúca s jednoduchými ľuďmi. Na túto dlhú púť sa vybrala s jediným cieľom - vyprosiť od Boha a svätého Jakuba zdravie pre svojho malomocného manžela. Cesta je plná nástrah, nebezpečia a má prekvapujúce vyústenie.

 

Dovedie Catherine z aubrackých samôt, kde zavýjajú vlky a líšky dávajú dobrú noc, až do kvitnúcich záhrad Granady a Alhambry. Spozná krásny, ale zradný sultánov palác.

 

Nájde na konci svoje šťastie, alebo sa zrútia všetky jej sny a nádeje? 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Je koniec zimy a Auvergne čaká na nádhernú jar s rozkvitnutými kručinkami a šedivníkmi...

 

Ale rok 1436 sa nezačína sľubne ani pre kráľovstvo, ani pre Catherine. Vyčerpávajúci bratovražedný boj sa skončil Arraským mierom. Richemontovo vojsko vytlačilo Angličanov postupne až k moru, hoci vojna ešte celkom neutíchla, i naďalej rozsieva žiaľ, slzy, krv, smrť...

 

Treba získať späť Paríž,Normandiu, Guyenne...

 

Arnaud de Montsalvy odišiel so svojimi mužmi do Paríža, Catherine zostáva sama, zodpovedná za svojich ľudí. v nebezpečenstve, ktorému musí čeliť vzápätí po manželovom odchode - hrad oblieha gévaudanský vlk, plieniaci veľmož Bérault d´Apchier.

 

Napriek obetavej obrane obyvateľov je Montsalvy jednostaj ohrozené aCatherine sa musí brániť nielen strachu, zrade, vražde a hrôze, ale aj vyhnúť sa lstivej pasci, ktorú pripravili jej manželovi a ktorá má  zničiť ich lásku akrehké, trpezlivo budované šťastie...

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Obrázok Pani z Montsalvy

 

Arnaud! Arnaud! CAtherine zostali len zúfalé výkriky, ktorými privoláva milovaného muža. Ich odluka je pre ňu dvojnásobne bolestná tým, že ju nespravodlivo zavrhol. Kde ho však nájsť? Posledný raz sa videli už dávno v Chateauvillain, kde ho ťažko zranili. Odvtedy márne po ňom pátra.

 

Má o ňom nejasné znepokojujúce správy, že sa spojil s Johankou z Arcu. Ale je to naozaj ona?...

 

Kým to zistí, musí prejsť cestou plnou nástrah, útrap, úkladov a vrážd, a presvedčí sa o oddanosti svojich dvoch mladých spoločníkov, o nevyhasnutom plameni Filipovej lásky, stretne starých priateľov i nepriateľov, ktorí ju takmer znesú zo sveta svojim ohavným činom...

 

Jej neľahká púť za láskou a rodinou sa má však skončiť až v Montsalvy. Až tam môže znovu nadobudnúť stratený pokoj. Nájde ešte v sebe toľko síl?

 

 

 

Obrázok 

 

 

 

Po niekoľkých rokoch som sa konečne znova dostala ku kompletnej sérii Krásnej Catherine, ktorú mám uloženú v hlave ako vzácnu spomienku.Neviem, ako na mňa bude pôsobiť, keď sa do nej znova po rokoch začítam, ale dúfam, že tak isto ako pred rokmi.

 

Jediné negatívum, ktoré môžem k tejto sérii povedať je katastrofálny obal. Vydavateľstvo nahodilo na prezentáciu knihy absolutny umelecký blud, ktorý čitateľa skôr odstraší než zaujme.  

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Poznámka : komentár Kristína:

 

 

Juliette Benzoni napísala „Catherine“ na objednávku, malo to byť niečo ako „Angelika“ od manželov Golonovcov. Ja milujem obe knihy, ale „Catherine“ ostáva mojou najlepšou knihou vôbec. A prečo? Nuž, Catherine som čítala pred Angelikou, to po prvé. Po druhé: Catherine je síce silná žena a žije obdobne dobrodružný život ako Angelika, ale je len človek. Angelika je dokonalá, až nemôže byť skutočná. Catherine nikdy nevedie svoj vlastný podnik, nikdy nie je veľká liečiteľka. Nie je skvelá strelkyňa a zároveň kuchárka a nehovorí štyrmi cudzími jazykmi. A Arnaud je síce krásny, ale zároveň hrdý, pyšný, arogantný, no pritom čestný a veľmi dobrý vojak, typický šľachtic 15. storočia. Na rozdiel od dokonalého Joffreya de Peyrac nie je žiadny vedec, poet, pirát, dobrodruh či milovník.

 

     Catherinin a Arnaudov príbeh lásky je plný sĺz, utrpenia, bolesti, pýchy, ale aj nádhery, obetovania a odovzdania. Láska je v „Krásnej Catherine“ síce hlavným nosníkom deja, avšak zďaleka nie jediným. Táto kniha naučí dejepis ako žiadna učebnica, historické postavy ožívajú na stranách, až máte dojem, že sú to vaši priatelia a žijete ich veľkolepé či smutné životy s nimi. Tiež sa dozviete mnoho z geografie Francúzska, Belgicka či Španielska, a ak ste fanúšik dávnej minulosti, inšpiruje vás to k návšteve všetkých miest, o ktorých sa v Catherine dočítate. Všetko je podané veľmi zaujímavo a sviežo, nie sú to žiadne nudné suché historické fakty či hodina zemepisu. Pre mňa zostáva táto kniha tým najlepším propagačným materiálom na návštevu Francúzska, a zároveň najkrajším ľúbostným historickým príbehom. Aj keď kvalita jednotlivých dielov kolíše, päť hviezdičiek a pusinka je spravodlivé ohodnotenie.

 www.catherinedemontsalvy.ch - krásna webstránka v angličtine a francúzštine, komplet info ku knihám aj seriálu, videá, fotky a aj oveľa viac. A administrátorka Mistral - sama vášnivá čitateľka Benzoniovej - vás veľmi rada a srdečne privíta do rodiny fanúšikov, ak sa jej rozhodnete napísať, či pozdraviť samotnú neprekonateľnú Juliette Benzoni :-)

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Juliette Benzoni

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

krásna catherine

(stana.a, 12. 11. 2010 11:56)

Knihy o krásnej Catherine zaraďujem medzi najkrajšie aké som kedy čítala. Dej sa odohráva v mojom obľúbenom hist. období, príbeh je zaujímavý a napínavý od začiatku až do konca. Ja som tieto knihy začala čítať tiež ako násť-ročná a odvtedy som sa ku nim nespočetne krát vrátila. Bavia ma zakaždým, ked ich začnem čítať, ich hrúbka mi max. vyhovuje, pretože nie je nič lepšie ako skvelá kniha , ktorá je poriadne hrubá -takže čítania je dosť...Ked tam nad tým uvažujem, čítala som ich naposledy pred dvomi rokmi, takže za krátky čas môžem opäť po nich siahnuť..

nurielke!

(judita, 15. 10. 2010 13:43)

ak si si to prečítala môžeš sa mi ozvať na j.alabanova@post.sk

nurielke!

(judita, 15. 10. 2010 13:41)

Tak asi dúfaš zbytočne, pretože túto historickú sériu už sfilmovali. Dokonca 2 krát. V roku 1968 a v roku 1986. Keby si pozornejšie čítala príspevky tak to už viacerí písali. A ukážky nájdeš aj na Youtube.

ANO!!!

(nurielka, 17. 8. 2010 22:03)

Uz ked som mala trinasť rokov začítala som sa do Krásnej Catherine, ktorej prvé dva diely som objavila v našej starodávnej knižnici u nas doma. A potom som behala do knižnice lebo po druhom diely som sa čudovala čo také by oboch zalubencov mohlo postihnut, bože tento zväzok kníh som opäť dostala do rúk teraz ako 22 ročna a uplne ma pohltil a vtiahol do deja, pretože ja som zamilovana, láska ma pohlcuje a viac vecí chápem, viem sa ovela viac polozit do deja a vycitit ako sa Catherine cíti ked ju Arnaud raní ked ju odvrhuje.. proste najnádhernejší historický román čias a dúfam že ho nikdy nesfilmujú, a nepokazia mi moje hlboké dojmy z neho. Veľkolepé, možno najkrajšia sága akú so čítala. (sedmičku bežne dostat v knižnici, neviem kde byvate - ale u nas jej majú na sklade tri vytlačky ešte) KE

Zaujem o knihu

(Ada, 14. 3. 2010 12:48)

Dobry den,

mala by som zaujem o knihu Krasna Katarina 7, hladam ju uz vyse 2 rokov, kde by som ju mohla dostat (v antikvariatoch nie je),poradi mi niekto, alebo ju niekto nechce predat?

email: ejka13@centrum.sk

krásna Catherine

(martinka, 7. 2. 2010 19:58)

jednoducho prefektná kniha už ju mám 100x prečítanú vyzerá otrasne ale stále je moja naj

ahojte

(Broňa, 28. 10. 2009 19:01)

Neviete náhodou či sa to nedá stiahnuť (myslím kniha)
z internetu ? Rada by som to všetko dočítala:-)

zas a znova

(denisa, 16. 10. 2009 23:41)

V mladosti , vlastne v puberte som si to prečítala celé a čítavala som tajne pod paplonom do druhej tretej hodiny v noci, teraz po rokoch som začala znova no čas sa nezmenil, znova je to druha tretia hodna v noci, je to pre mňa lepšie ako Angelika a to som prečítala všetky diely Angeliky nie len tie sfilmované myslím ,ža ich bolo 14 . No Krásna Katarína je pre mňa osobne najlepší historický román,a to som prečítala všetko aj od Nižňanského

catherine

(misa, 25. 8. 2009 11:44)

Je to moja najoblubenejsia kniha.najpr som si myslela,ze to bude jeden z tych suchych tucnych romanov.No ked som zacala citat tak som si uvedomila ako velmi som sa mylila.nedavno som docitala siestu cast ale nikde nemozem zohnat siedmy diel.Prosim vas nemohli by ste nekto napisat ako to skoncilo??:D

Môj názor

(Zolino, 19. 8. 2009 9:18)

Knihu som čítal síce pred asi 8 rokmi, ale bola výborná. Pekné stvárnenie lásky v napínavom príbehu, ktorý je vynikajúco dotváraný opisom prostredia. Knihu odporúčam všetkým romantickým čitateľom. Aj po dlhšej dobe knihu si rád prečítam.

7 díl románu Krásna Catherine

(Lada , 23. 6. 2009 23:08)

Zdravím Vás,
chodím občas na tyto stránky a také patřím k těm, kterí hledají a shání knížky této série. Nemohu však nikde dostat 7. díl. Alespoň by mne zajímal konec, obsah děje této knihy. Mohla by jedna z Vás, co to četla, ještě dopodrobna vypsat, jak to v 7. díle skončí? Mockrát díky. Lada

Catherine a Arnaud

(eva, 23. 6. 2009 21:52)

Vynikajúci príbeh, dá sa to znova a znova čítať... Jediné, čo mi ,,vadí,, je Catherinina priveľká oddanosť a pokornosť voči Arnaudovi. Aj keby ju mláti je pred ním na kolenách, plazí sa a ponižuje sa, obetuje sa kvôli nemu. Potrebovalo by to aspoň jeden moment, keď sa musí on obetovať kvôli nej, keď on prosí a on ju ide zachraňovať aj naprieč celým kráľovstvom. Ibaže... ona mu vždy uteká zachraňovať zadok a on je typicky mužsky ješitný. Je krutý a na konci scéna, ako ju prosí o odpostenie pred dedinou, po tom, čo ho zachránila od moru, sa mi nezdá dostatočná satisfakcia. Ale tak... možno v tom tiež spočíva jedinečnosť tohto románu. Všetka česť

Hodnocení románu

(Lada, 5. 5. 2009 0:30)

Také se připojuji a hodnotím tuto románovou sérii velmi kladně. četla jsem první dva díly ve slovenštině, když mi bylo 17 let a snila jsem spolu s knihou ten nádherný příběh.Dnes se ke knize vracím, snad ani nevyšla v češtině a po antikvariátech se mi podařilo sehnat 1 a 2 díl první vydání s nádherným obalem. Po internetu jsem ještě získala 5.a 6.díl. Musím říci, že 1 a 2 jsou asi nejlepší. Nevěděla jsem že tento román byl zfilmována tak jsem dle odkazů našla útržky televizního seriálu. Je to pěkné, ale ne zas tak výpravné. Zajímalo by mne filmové zpracování, ale z něj jsem našla jen pár fotek.
Chtěla bych, aby sei tento román našel nové čtenáře i dnes, však stojí za to. Moz zdravím všechny fanoušky krásné Catherine. Lada

catherine.

(misa, 21. 4. 2009 8:48)

super kniha.moja najoblubenejsia.zaujala ma a ma nieco do seba.vystihuje pocity a vzrusujuce pribehy tomu davaju stavu.FAKT SUPER:

Seriál Catherine

(Kristína, 15. 4. 2009 13:48)

zabudla som dodať, že táto skvelá kniha bola aj zfilmovaná. Prvýkrát v 60. rokoch, ale bol to prepadák, potom ako seriál v 80. rokoch a to už bol úspech. Pre tých, čo nemajú problém s angličtinou, odporúčam krásnu web stránku www.catherinedemontsalvy.ch (tam nájdete aj kopu videí z tohto seriálu) alebo http://en.wikipedia.org/wiki/Catherine_(1986_TV_series). Myslím, že herečka, ktorú vybrali na Catherine, sa skvelo hodí, Arnauda by som chcela radšej čiernovlasého :-)

Catherine de Montsalvy

(Mistral, 29. 3. 2009 21:47)

Hello
I am Mistral the webmistress of the www.catherinedemontsalvy.ch fansite in Switzerland.
Can you help me? I am doing the international book cover site again and I need the Slovakia titles. Will you be so kind and send me the names and do you have per chance some more book covers I do not have? I know the ones you already have.

Very fondly
Mistral.webmistress
mistral@catherinedemontsalvy.ch

Krasna Catherine

(Meili Paula, 19. 1. 2009 18:05)

Hallo
Znovu som zacala citat tieto perfektne knihy.A mozem povedat ze ma nesklamali ani po rokoch.Perfektne spracovane historicke romany. Ale nemozem dostat diel cislo 7.Skoda. Nemozem dokoncit moje citanie. Prehladala som vsetko ale akosi nic. Nikde!!! Zijem v zahranici a preto je to asi komplikovane.Majte sa a citajte a nachystajte si aj kapesnicky........

krásna Catherine

(judita, 22. 12. 2008 22:37)

je to jedna z najkrajších historických románových sérií. Vrelo odporúčam každému kto má rád historicko - romantické romány. Nebudete ľutovať.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5