Choď na obsah Choď na menu
 


Bojujte za našu literatúru!!!

Ruku na srdce – koľkokrát ste pohrdli knihou len preto, lebo sa na jej obálke vynímalo meno slovenského autora?
V súčasnej dobe sa na pultoch kníhkupectiev objavuje čím ďalej, tým viac titulov od domácich spisovateľov. Na jednej strane je vysokým pozitívom, že sa naša literatúra konečne hýbe dopredu. Druhou (paradoxnou) stranou mince je však fakt, že zatiaľ čo sa tomu kdesi v hĺbke duše tešíme, napokon v nás aj tak prevládne nedôvera. Veď ako by niekto zo Slovenska mohol mať talent??? To je predsa nemysliteľné!!! Momentálne predsa nežijú Hečko, Nižnánsky, Zelinová a ďalší, ktorí úspešne mútili literárne vody v minulom storočí.
Iste, máme tu Keleovú-Vasilkovú a ďalšie spisovateľky, ktoré sa udomácňujú v domácich knižniciach, ale stačí to? Prečo slovenské vydavateľské hrajú na istotu a vydávajú najmä diela označované ako „ženská literatúra“? Boja sa investovať do iného žánru, lebo sami nedôverujú slovenskej kultúre? Alebo je to všetko len a len o peniazoch? Romantické príbehy idú na dračku, je to trend a treba sa mu prispôsobiť...
Samozrejme, môžete tvrdiť, že oproti západnej produkcii sa má naša tvorba čo učiť, ale nie sú takéto slová len vodou na mlyn všetkým neveriacim Tomášom? Prečo by sme sa neustále mali porovnávať s inými krajinami??? Prečo nemáme v sebe vypestovanú dostatočnú hrdosť na to, aby sme si uvedomili, že sme plohodnotnou súčasťou európskej kultúry? Tárať dve na tri o nízkej úrovni našej produkcie je predsa len ľahšie ako dať jej šancu a siahnuť po nej.
Je to spôsobené tým, že nám počas minulých storočí boli odporúčané knihy určitých proveniencií (maďarskej či ruskej)? Sme v súčasnosti natoľko potešení širokým výberom, že prehliadame domácu tvorbu? Je to v nás nejako geneticky zakódované? Ťažko povedať... 
Postupne sa na priečkach bestsellerov objavujú permanentne aj mená našincov, čo je rozhodne veľké plus. Myslíte si, že sú to všetko len braky?
V tom prípade vám poviem len jedno – Tak vám treba! Svojou zaslepenosťou len potvrdzujete to, čo som spomenul vyššie.

Nech je, ako chce, som hrdý na to, že mám možnosť spoznať skvelých slovenských autorov a rozhodne im dám prednosť pred tými zahraničnými. Prečo? Lebo si to zaslúžia nielen oni, ale aj ja ako čitateľ.

 

Marek Z.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pre Evku ;o))

(Marek Z., 26. 9. 2009 21:56)

Samozrejme, Tvoj komentár som si prečítal už dávnejšie, lenže mne vždy trvá dlhší čas, kým odpoviem (však je tak, Janka? :DD).Takže sa týmto zároveň aj ospravedlňujem :o)
ďakujem Ti za príjemné slová, potešila si ma. S tým talentom Ti nebudem protirečiť :DD no čo sa týka odvahy povedať svoj názor, nuž... skôr je to nedostatok úcty a neschopnosť premýšľam nad tým, čo hovorím skôr, ako to poviem :DD ale za svojimi názormi si každopádne stojím :D a keby som bol viac sebakritický, možno by som ani ja ešte nemal nič vydané dlhú dobu :DD
Som rád, že sa postupne objavujú ďalšie a ďalšie talenty, no ešte radšej by som bol, keby sa rozvíjali aj žánre :o(
Myslím, že je úplne skvelé, že sa dej Tvojej knihy odohráva na vidieku, pretože (vopred sa ospravedlňujem, ak sa zas niekoho neoprávnene dotknem) mám pocit, že aj ten sa viac-menej u nás podceňuje. Akoby ľudia tam žijúci boli menej vzdelaní, bez úrovne... A pritom takisto ako mešťania majú svoje pocity, sny, túžby, radosti aj starosti...
Áno, vážim si každého našinca,ktorý v súčasnosti vyjde s kožou na literárny trh, pretože to nie je až také ružové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať... Preto verím, že aj Ty sa udržíš čo možno najdlhšie, Evka!!! :o))))

ešte raz vďaka za koment a ak by si mala chuť, tak sa pokojne ozvi aj na môj mail (a vlastne aj iní, ktorí budú mať chuť): marek281@post. Prípadne si ma pridaj na Facebooku, ak si zaregistrovaná ;o)

Marek

od koho nevadí hlavne že je dobrá

(kačenka, 10. 9. 2009 18:52)

je pravda že veľa mladých ľudí nečíta lebo im vadili knihy z povinného čítania. ja som možno výnimka pretože mi sme mali profesora na strednej ktorý ignoroval všetky nudné povinné knihy a dal nám tam tie ktoré bavili jeho a podľa našej povahy ešte vyberal aj konkrétne knihy pre jednotlivých žiakov, a tak ja som mala napríklad v povinnej literatúre Zagorku, Nižňanského, Tolkiena, Maya a podobných autorov.
preto knihu ani teraz nepustím z ruky a celkovo knihy nevyberám podľa žánru ale podľa obsahu ako ma zaujme a to vďaka škole, takže nie každému povinné čítanie uškodí. ale na niečo sa neviem stále nahovoriť a to na knihy z lekárskeho prostredia, tie jednoducho nemusím. ale v poslednom čase mi učaril dominik dán.

Ďakujem Marek

(Eva B. B, 19. 8. 2009 13:12)

Marek,"slovami do vetra" si pohladil moju dušičku. Talent ti nechýba, včera som si prečítala tvoj román na pokračovanie a ani odvaha povedať svoj názor na našu literatúru a vydavateľov. Mať tvoju odvahu, možno by som nečakala a nestratila priveľa rokov odhodlávaním sa vytvoriť niečo sama. Kompenzovala som to hltaním stoviek kníh,ktoré napísali iní. Aj tých našich, aj tú povinnú literatúru. Ešte si spomínate? Bola v nej kopa zahraničných, nielen našich diel. A ruku na srdce, tých socialistických bolo pramálo na to, aby nám čítanie zhnusila. Mne osobne sa to nestalo. Skôr zastávam tvoj názor Marek, že je to o našom podceňovaní sa. Že náš národ slovenský, akosi nemôže mať dosť talentu, dosť schopností, vytvoriť niečo, čo zaujme svet. Že ak kniha nebude šmrncnutá troškou západu, nebude in. Urobila som, priznám sa, s malou dušičkou pokus a dej tej mojej, prvej a dúfam, že nie jedinej, ktorá vyšla len pred pár mesiacmi zasadila do rýdzo slovenského, dedinského prostredia. Aj tam totiž žijú ľudia, ktorý snívajú, milujú, nenávidia, skrývajú tajomstvá. A ČÍTAJÚ. Chcú čítať. Romantiku, ktorú ja osobne tiež milujem, súčastnosť, ktorá občas aj bez psychológa pomôže vyriešiť problém, napätie, ktoré nás odpúta od starostí... ďakujem Marek, že uprednostňuješ to slovenské. Že si vážiš ľudí, ktorí za pár korún prostredníctvom slov, ponúkajú ľuďom zábavu, snívanie a občas aj dobrú radu.

nedá mi nevyjadriť sa

(Kristína, 16. 8. 2009 12:17)

mám podobný problém, tiež je to vo mne akosi zablokované s tou našou slovenskou literatúrou. Ale viete, komu sa to darí lámať? Nie, "ženskej" literatúre určite nie. Nepáči sa mi Vasilková, ani Urbaníková, ani Matkinov cynizmus nemusím. Páčia sa mi Jankine knižky (aké to prekvapenie :-)))), a ešte Dominik Dán. Janka ma prenáša do iného, krásneho romantického sveta, Dán mi zasa pripomína zosnulého, skvelého Eda McBaina a jeho staré dobré detektívky z 87. obvodu. Kvôli týmto dvom spisovateľom som ochotná zabudnúť na predsudky :-) A dúfam, že sa čoskoro dostanem aj k Marekovi Z. :-))))
Ale ešte k téme: veľa podľa mňa urobí aj marketing. A prečo "frčia" ženské knižky"? Neviem prečo, ale zdá sa mi, že ženy čítajú viac ako muži.

komentár

(Marek Z., 13. 8. 2009 15:28)

Súhlasím, že nechuť môže byť daná aj povinnou literatúrou. Pravdupovediac, ani sa nečudujem, ja sám by som jej bol prepadol, nebyť faktu, že literatúra je môj svet :DDD V súčasnosti sa však už od tohto modelu pomaly odstupuje a žiaci majú slobodnejší výber, čo sa povinného čítania týka (našťastie a načase).
Či je vydávanie kníh na Slovensku, alebo nie, je na veľmi dlhú diskusiu. Lepšie by bolo opýtať sa - čo dnes nie je o peniazoch? :D Samozrejme, že vydavateľstvá sa nepohrnú do vydávania kníh, o ktorých nie sú presvedčené, že budú mať úspech. Predsa len, je to v prvom rade obchod. A možno aj to je dôvod, prečo sa vydávajú najmä "zaľúbené" príbehy. Majú svojich skalných fanúšikov a tým aj zaručený úspech. A čo ostatné žánre? Boja sa naši vydavatelia púšťať do iných vôd alebo sú takíto autori u nás nedostatkový tovar? Skôr si myslím,že tí, čo písať vedia, sa tomu nevenujú len preto,že z toho dokopy nebudú nič mať. Očakávať, že sa u nás dá živiť písaním, je trochu smiešne :DDD Tým som snáď odpovedal aj na otázku Elis, či je to len o peniazoch... Z pohľadu vydavateľstiev zrejme áno, z uhla autorov sotva...
A ako sa mne podarilo vydať knihu? Napísal som ju, vytlačil, poslal do Ikaru a bolo :DD

...?

(knihovnica, 13. 8. 2009 12:25)

nedá mi, aby som sa nezapojila do tejto diskusie: na tému vydávania kníh slovenských autorov.
Je veľmi ťažké preraziť na trhu medzi stovkami zahraničných autorov. Dnes vydajú knihu naozaj každému, ak si za to zaplatí pár stoviek tisíc, to je pravda, posúďte sami, kto na to ale dnes má?
Ak však vydavateľstvo posúdi, že autor je dostatočne dobrý, aby sa na trhu presadil, knihu mu vydajú sami a ja si myslím, že to má aj svoje pozitíva. A pokiaľ Markovi Zákopčanovi, mne, alebo ktorémukoľvek slovenskému spisovateľovi vydavateľstvo knihu vydalo, musí byť dobrý v tom, čo robí a ako píše, a jeho príbeh osloví čitateľa. Nikdy nikto netvrdí, že kniha zaujme každého rovnako, čo sa nepáči jednému, môže sa páčiť niekomu inému, o tom je žánrová rôznorodosť aj štýl písania.
A čo sa týka čítania slovenskej tvorby? Skutočne je pravdou, že nielen socialistická generácia je pokazená "povinným čítaním", o tom ma už nikto nepresvedčí, že to tak nie je. Aj keď tí mladší už maju rozhodne volnejší výber siahnu aj po slovenskom autorovi, pokiaľ ich niečim osloví. Mám za sebou prečítaných stovky a stovky kníh, ale dodnes mám husiu kožu keď príde téma "o hrdinke proletárke z dolnej oravy, ktorá nepoznala city lebo bola hlboko oddaná budovaniu socializmu" Trvalo mi dvadsať rokov, kým som sa odvážila znova siahnuť po slovenskej knihe... A bola som nadšená... a verte, že i prekvapená...

Čo je slovenské nemusí byť zlé!

(Elen, 12. 8. 2009 21:33)

... Možno nechuť mnohých Slovákov k našim autorom tkvie v tom, že mnohé knihy patrili k povinnému čítaniu. Ak už je niečo raz označené nálepkou "MUSÍŠ TO ČÍTAŤ", hrozí silná averzia k danému titulu a mnohých to skôr odradí než navnadí. To je realita! Môže ísť o akékoľvek výborné čítanie, mnohí sa k nemu nikdy nedostanú. Nuž, ak chceme chytiť skvelý úlovok , musíme vedieť zvoliť správnu návnadu, lebo ryba nám naň na príkaz určite sama neskočí!

Tiež som dospievala živená príbehmi Jožka Nižnanského ... a Karla Maya :-)
Obaja boli skvelými rozprávačmi a ako čitateľ som si každé dobrodružstvo s ich príbehmi vždy vedela vychutnať.

Nie je pravdou, že by slovenský spisovateľ nevedel zaujať... Chyba je skôr niekde inde - pre mnohých mladých ľudí už neplatí známe "kniha je najlepší priateľ človeka". Škoda! Ich nie naša! Priaznivci kníh a verní čitatelia si svoj obľúbený titul vždy nájdu. A verte či nie, ale i medzi slovenskými autormi...

este jeden komentar

(elis, 12. 8. 2009 20:53)

je to urcite o peniazoch Marek, ak nie, tak ma vyved z omylu a napis ako sa tebe podarilo vydat knihu. Dakujem.

wow...

(knihovnica, 11. 8. 2009 10:38)