Choď na obsah Choď na menu
 


Čo ma chytilo za srdce :o)

Milí Romantici! Momentálne mám rozčítanú knihu Trinásty príbeh, debut angličanky Diane Setterfieldovej. Musím povedať, že už po pár stranách ma chytila za srdce. Z každého riadku dýcha láska ku knihám a príbehom, a aj preto som sa rozhodol hodiť sem krátky úryvok, aby ste aj Vy mali niečo z toho čara 

 

 

Samozrejme, môžete sa tešiť aj na kompletný názor na túto knihu, ale ako preddavok tu máte spomenutý úryvok (a možno nie posledný):

   "Keď ľudia zomrú, stratia sa. Stratí sa ich hlas, smiech, teplo ich dychu. Ich mäso. A po čase aj ich kosti. Ľudia vymiznú z pamäti. Je to desivé a zároveň prirodzené. No niektorí dostanú výnimku, ktorá ich zachráni pred úplným zánikom. Žijú ďalej v knihách, ktoré napísali. Môžeme ich znova objaviť. Ich humor, ich intonáciu, ich nálady. Slovami, ktoré napísali, vás môžu rozhnevať alebo oblažiť. Môžu vám poskytnúť útechu. Môžu vám vyraziť dych. Môžu vás zmeniť. To všetko je možné, aj keď sú mŕtvi. Podľa zákonov prírody sa všetko raz rozplynie v ničote, no oni vďaka zázraku atramentu a papiera zostanú zachovaní ako mušky v jantári, ako telá zamrznuté v ľade. Je to istý druh mágie.
     Cítia tí mŕtvi spisovatelia, že ich knihy niekto číta? Ukáže sa im v tme nejaké svetielko? A čo ich duša? Zachvie sa, keď pocíti dotyk inej mysle, čítajúcej ich myšlienky? Dúfam, že áno. Mŕtvi musia byť veľmi osamelí."Spracoval Marek Z.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Hlboká myšlienka

(André, 6. 7. 2011 20:42)

No ja ako 13- ročná to obdivujem :) Asi ju vezmem aj ja, také do duše milujem :)

Krásna kniha...

(Holie, 27. 12. 2010 16:52)

...na spôsob Búrlivých výšin od Emily Bronteovej.
Temná,tajomná,plná nečakaných odhalení a samozrejme,plná kníh :)
Verím,že ak mi je súdené nejakú knihu si prečítať,tak sa t dozviem v pravý čas a vtedy si ju kúpim. Tak to bolo s Trinástym príbehom.V jeden deň som na ňu narazila na viacerých stránkach a všade o nej písali výborné recenzie,tak som si povedala,že ju musím mať.A nesklamala. :)

dobrý vkus :)

(Barca, 27. 4. 2010 14:16)

Marek, trefa do čierneho... ja som nad ňou váhala, ale predsa som neodolala a kúpila... čo k nej povedať, keď som ju čítala v každučkej voľnej chvíli a nemohla som sa odtrhnúť? Proste skvelááá!!! Napätie, láska, stupňovanie deja úplne dokonalé každou stránkou :) ja som bola veeeľmi spokojná s touto knihou!

odkaz

(lunike, 15. 3. 2010 19:52)

soráč....budem..:-)

odkaz

(Lunike, 15. 3. 2010 19:51)

bedem čítať aj niečo nové od iných spisovateľov....teraz som čítala Janku Pronskú....

odkaz

(Clair, 14. 3. 2010 21:52)

ahoj, no tak teda siahnem po tejto knihe aj ja :)