Choď na obsah Choď na menu
 


Slovo majú autori: JANA PRONSKÁ

Ďalší kúsok do mozaiky minirozhovorov so slovenskými spisovateľmi.
Všetky nájdete v rubrike 
SLOVO MAJÚ AUTORI.

 

jana-pronska.jpg„Ak svojimi knihami prispejem k tomu, aby si čitatelia pri nich oddýchli, dozvedeli sa čo to o našej histórii, o hradoch a rodoch, prežili pohnuté osudy hrdinov a s potešením zatvorili poslednú stránku, budem ako autorka spokojná," tvrdí prvá dáma slovenskej historickej romance Jana Pronská.
 

Spisovateľka
JANA PRONSKÁ

1.Čo nové chystáte v najbližšej dobe pre svojich čitateľov? Prípadne máte niečo rozpísané? 

verenica.jpgJana Pronská: Najbližšie vychádza novinka Verenica, ktorá by mala byť na pultoch kníhkupectiev už v júni. Kniha, na akú sú moje čitateľky a čitatelia zvyknutí,  opäť mapuje časť našich pohnutých slovenských dejín, keď krajinu pustošil mor – čierna smrť, obohatená už tradične o romantický príbeh.
Odohráva sa v kráľovskom meste  Budín, v pevnosti Hamborek a hrade Kamenica. 
Zároveň dokončujem nový román, ktorý zatiaľ ešte nemá definitívny názov a bude o žene a jej právach v období stredoveku, keď otcovia využívali svoje dcéry (netere, vnučky) a zaväzovali ich kvôli majetkom sobášmi aj niekoľkokrát za život. 

2.Prezraďte, či niektorá z Vašich kníh má pre Vás zvláštny význam, prípadne, ktorá je Vášmu srdcu najmilšia a prečo? 
Jana Pronská: Áno, môžem prezradiť a ani sa tým netajím. Hoci som pyšná na všetky svoje knihy, každý príbeh, ktorý som stvorila, predsa len zvláštny význam majú pre mňa dve.  
Zlatníkova chovanica, lebo bola prvá. Myslím si, že sa nenájde ani jeden autor, ktorý by sa na tú svoju prvotinu predsa len nedíval trochu inak. Už len kvôli tým emóciám, ktoré vyvolá prvý pohľad, dotyk, slová zhmotnené v knihe, sny, túžby, skúsenosti, kúsok z vás, z vašich pocitov, fantázie.
Ďalšia kniha, ktorá je pre mňa tak trochu výnimočná, je Kliatba. Patrí jej v mojom ponímaní druhé prvenstvo a to preto, lebo som sa pustila do trochu neprebádaných vôd fantasy a mystery. Vydarila sa a ja som s týmto popustením uzdy fantázii spokojná, dokonca mám v budúcnosti v pláne dopísať k nej sériu. Dúfam, že sa mi to podarí.     

3.Predpokladám, že ako spisovateľka ste aj čitateľka. Existuje kniha, ktorú by ste mohli odporučiť, ktorá Vás nejako profesijne, alebo ľudsky ovplyvnila? Ktorá je Vašou osobnou NAJ?
Jana Pronská: Už od detstva som vášnivá čitateľka a rukami mi prešlo nespočetné množstvo románov od známych i menej známych autorov. Mojimi osobnými TOP knihami sú už niekoľko rokov Plamene inkvizície od Marije Jurič Zagorky a tým je vlastne zodpovedaná aj druhá časť otázky. Ovplyvnila ma nielen ako čitateľku, ale aj ako autorku. Je, a myslím, že ešte dlho zostane mojim vzorom, pretože Zagorkino umenie písať (či už spomínané Plamene inkvizície, Gričskú čarodejnicu či Gordanu) považujem stále za dokonalé a nadčasové.
Ak zostanem pri historických románoch, nemôžem opomenúť ani takú klasiku ako Angelika, Traja mušketieri, Krásna Katherine, Jana Eyrová. Zo súčasných autoriek si ma získala Mary Balogh, Johanna Lindsey, Jude Deveraux, Megan McKinney, Tracy Warrenová.
V poslednej dobe ma fascinuje romantické fantasy ako Bratstvo čiernej dýky od Wardovej, alebo upírska sága od Alexandry Ivyovej.
Skrátka tých kníh je veľmi veľmi veľa, ktoré by som vedela odporučiť. Koniec koncov viacero z nich je na stránkach Romantiky:-)    

4. Čo Vám ako prvé napadne pri slove ROMANTIKA?   
Jana Pronská: Nádherný súzvuk sŕdc, pocit bezpečia v náručí toho, kto vás pozná lepšie než vy sama, nežný pohľad, pri ktorom netreba slov, nežné pohladenie, západ slnka nad hladinou, rozkvitnutý čerešňový sad, strieborný mesiac a noc plná žiarivých hviezd:-) 

 

TVORBA 
Zlatníkova chovanica /2008/
Bosorkina dcéra /2008/
Láska a česť /2009/
Hriech prvej noci /2010/
Zradená ľúbosť /2011/
Prekliata láska /2012/
Kliatba /2013/
Krvavý erb /2014/
Rytierova česť /2014/

Pozrite si oficiálnu stránku Jany Pronskej.

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Jana Pronská

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zradená lubosť

(zuzana dávidiková, 10. 5. 2015 20:01)

Musim sa priznať,tvorba Jany Pronskej nie je moj šialok kávy.Prečítala som iba jednu-Zradená lubosť a celkom ma zaujala.Máme ju v knižnici tak som skusila niečo nové-ja totiž čítam Vasilkovej tvorbu.Ale prijemne ma prekvapila. zuzulienka.davi @gmail.com