Choď na obsah Choď na menu
 


Slovo majú autori: KRISTÍNA JEŽOVIČOVÁ


Ďalší kúsok do mozaiky minirozhovorov so slovenskými spisovateľmi.
Všetky nájdete v rubrike 
SLOVO MAJÚ AUTORI.

 

Pre Kristínu je písanie návykovou činnosťou a keď debutovala historickou romancou Uväznená v čase, prekvapila. Nechýbala jej romantika, vtip, napätie, aj troška erotiky. Veľký potenciál. V Podvodníčke sa už ukázala ako vypísanejšia. Šikovná autorka, ktorá si dokáže získať čitateľa a udržať ho v napätí. Nasledovala Soňa a v týchto dňoch vychádza novinka Červená jej pristane. Už prvá veta v anotácii hovorí za veľa: Svet sa potkol na povrchnosti a zlomil si pritom členok už dávno.

 

jezovicova.jpgSpisovateľka
KRISTÍNA JEŽOVIČOVÁ
1.Čo nové chystáte v najbližšej dobe pre svojich čitateľov? Prípadne máte niečo rozpísané? 
Kristína Ježovičová: 
Momentálne píšem historickú fikciu inšpirovanú  udalosťou zo života jednej anglickej spisovateľky,  súčasníčky Jane Austenovej.  Neľahkú situáciu  a z toho vyplývajúce rozhodnutie,  s  ktorým bola autorka mravoučných románov  konfrontovaná, som prisúdila mojej hlavnej hrdinke.  Touto knihou mám v pláne šokovať a nebude to typická historická romanca, i keď nepopieram, že má k nej v určitom smere veľmi blízko.  

 

2.Prezraďte, či niektorá z Vašich kníh má pre Vás zvláštny význam, prípadne, ktorá je Vášmu srdcu najmilšia a prečo? 
Kristína Ježovičová: 
Každá má svoj význam...
Uväznená v čase  je moja srdcovka, lebo som sa do nej snažila vtesnať všetko, čo mám v knihách rada. A hlavne, hrdinka Alexandra je presne taká, aká by som chcela byť :-) 

Podvodníčka je moja rukopisná prvotina.  Prepísala som ju niekoľkokrát, takže som sa s ňou najväčšmi potrápila. Získala som vďaka nej priateľov, ktorých som spoznala na istom literárnom portáli. Ich podpora, pomoc a  láskavosť majú pre mňa nezabudnuteľný význam.

A napokon je tu moja posledná kniha, ktorej námet sa zrodil na koncerte Hurts vo Viedni. Absolvovala som ho  s mojou sesternicou Soňou :-)  a  zhoda mien nie je náhodná :D 
Bez ich hudby by som túto knihu nikdy nenapísala. Piesne od Hurts totiž sprevádzali hlavnú hrdinku v pohnutej životnej dekáde. Vo chvíľach keď bola najšťastnejšia, ale i najsmutnejšia. 
Táto kniha je zaujímavá tým, že si v nej „zahrá“ hlavná postava z iného, na vydaj pripravovaného, diela mojej autorskej kolegyne Majky Blšákovej  s názvom Skrátka mi preplo, ktoré malo na mňa tiež inšpiratívne účinky. 

S každým príbehom idem s kožou na trh. No v tomto prípade ponúkam tuším i kosti:-)
 

3.Predpokladám, že ako spisovateľka ste aj čitateľka. Existuje kniha, ktorú by ste mohli odporučiť, ktorá Vás nejako profesijne, alebo ľudsky ovplyvnila? Ktorá je Vašou osobnou NAJ?
Kristína Ježovičová: Je ich viacero, preto ťažko hovoriť o jednej NAJ, ale skúsim.
Asi Duch lásky od Daphne du Maurier, pretože je to úchvatná prvotina, zachytávajúca osud viacerých generácií jednej rodiny. Šokovala ma svojou úprimnosťou, zaujala nádhernými opismi, psychológiou postáv a pohladila  rozuzlením. A spisovateľka na tento román vraj zbalila svojho manžela, samotného generála jeho veličenstva. Hotová ROMANTIKA :-). A týmto je, myslím, zodpovedaná i posledná otázka.  

 

4. No ale predsa len - čo Vám ako prvé napadne pri slove ROMANTIKA?   
Kristína Ježovičová: Takže teda : Zbaliť chlapa (generála) na román s názvom Duch lásky :D :D Ale inak si predstavím pri slove romantika aj : Jana Eyrová a Fantóm opery.

 

TVORBA 
Uväznená v čase /2014/
Podvodníčka /2014/
Soňa /2015/
Červená jej pristane /2015/