Choď na obsah Choď na menu
 


Slovo majú autori: LENA RIEČANSKÁ


Ďalší kúsok do mozaiky minirozhovorov so slovenskými spisovateľmi.
Všetky nájdete v rubrike 
SLOVO MAJÚ AUTORI.

 

"Inšpirácia lieta vo vzduchu, len ju treba lapiť!" tvrdí Lena Riečanská. "Ale teraz vážne. Okolo nás sa odohráva množstvo zaujímavých príbehov. Keď človek číta, počúva, pozorne sleduje okolité dianie, je empatický a vnímavý, nemôže mať núdzu o zaujímavé príbehy. Preto často hovorím, že nepíšem sama, mám pomocníka a tým je život."

 

riecanska.jpgSpisovateľka
LENA RIEČANSKÁ
1.Čo nové chystáte v najbližšej dobe pre svojich čitateľov? Prípadne máte niečo rozpísané? 
Lena Riečanská: 
Nerada predbieham udalosti. Žeby som bola poverčivá? Tvrdím o sebe, že nie som a predsa...
Naposledy mi vyšla mnou vytúžená knižka pre mladučké čitateľky. Názov knihy je „Navždy kamošky“ s podnadpisom „Ach, tá Joja!“ Je to príbeh o troch trinásťročných kamarátkach, upriamený najmä na jednu z nich. Joja je veselá, úprimná, ochotná zachrániť svet.
Príbeh vykresľuje vzťahy v rodine, sesterské zápolenie, ale najmä potrebu priateľstva, možno aj začínajúcej lásky... Je určená pre čitateľky od 9, či 10 rokov vyššie. Ak zaujme, dievčatá sa dočkajú druhej časti s rovnakým hlavným názvom a príbehom ďalšej kamarátky. A séria kníh sa môže rozbehnúť. Uvidíme. Brzdííí, Lena! Takto krotím svoje rozlety:-).
Samozrejme, že nezabúdam na moje dospelé čitateľky. Rozpísaný mám román, v ktorom hlavné hrdinky sú ženy jednej rodiny. Dve sestry a ich matka. Vynasnažím sa slovne vykresliť rôzne pohľady na život, taký zložitý, aký v skutočnosti je. V opisovaných príbehoch sa život s osudmi žien zahrá, prinesie neočakávané zvraty a nepríjemné prekvapenie. Našťastie rodinné puto je o odpúšťaní a roztopení aj ľadových vzťahov.

 

2.Prezraďte, či niektorá z Vašich kníh má pre Vás zvláštny význam, prípadne, ktorá je Vášmu srdcu najmilšia a prečo? 
Lena Riečanská: Zatiaľ mi vyšlo päť románov určených najmä ženským čitateľkám. 
Nech sa akokoľvek nad danou otázkou zamýšľam, jednoznačné označenie niektorej mojej knihy za najmilšiu veru nenachádzam. Prečo? Každú jednu som najskôr nosila v duši a pripravovala sa na jej zrodenie. Pri písaní som s každou hrdinkou, či hrdinom prežila ich príbeh. Odsmiala som ho, aj odplakala. Pekne postupne som formovala ich charaktery, hrala som sa s ich citmi a nechávala v nich kus nie len seba. Zaslúžia si moju rovnakú lásku:-) 

 

3.Predpokladám, že ako spisovateľka ste aj čitateľka. Existuje kniha, ktorú by ste mohli odporučiť, ktorá Vás nejako profesijne, alebo ľudsky ovplyvnila? Ktorá je Vašou osobnou NAJ?
Lena Riečanská: Ovplyvňuje nás všetko, čo prečítame. Zvyčajne si to ani neuvedomíme, len sa k deju v myšlienkach podvedome vraciame. Je fajn, že čitateľ má možnosť vybrať si obľúbený žáner, formu, aj kvalitu literatúry s ktorou strávi čas.
Ja mám rada reálne príbehy, literárne spracované životopisy, ale aj dobrú poéziu. Úžasne napísaná kniha Davida Weissa, životopis francúzskeho sochára Augusta Rodina s názvom  „Nahý som prišiel na svet“ vo mne vyvolala túžbu znova osobne obdivovať sochárove majstrovské diela, stáť pred obrazmi impresionistov, či túlať sa Parížom. Stojí za prečítanie.

 

4. No ale predsa len - čo Vám ako prvé napadne pri slove ROMANTIKA?   
Lena Riečanská: Príbeh plný citu, porozumenia, odpustenia, stretnutí po rokoch,  úprimných objatí... 
Báseň, čo poteší srdce. 
Malá kytička podaná z lásky. 
Prechádzka po nábreží...

 

TVORBA 
Trojlístok z internátnej izby /2010/
Karolína, neblázni! /2011/
Nebo, peklo, raj /2011/
Čerešňa na šľahačku /2013/
Nikdy mi nebolo lepšie /2013 /