Choď na obsah Choď na menu
 


Benátska babica

Roberta Richová

Benátska babica

Ikar 2014

 Vykúpi manžela z otroctva?

 

benatska-babica.jpg

Prenesme sa do talianskych Benátok v roku 1575.
Hannah Leviová je známa po celých Benátkach pre svoju schopnosť presvedčiť zdráhavých novorodencov vyjsť z lona matky na svet. Pomáha si pri tom zakázaným tajným nástrojom, „pôrodnými lyžicami“. Keď ju známy benátsky gróf požiada, aby pomohla pri pôrode jeho zomierajúcej manželky a zachránila ich nenarodeného syna, Hannah váha.  Prečo?

 

Pápežské nariadenie totiž zakazuje židom poskytovať lekársku starostlivosť kresťanom. Suma, o ktorú Hannah požiada grófa, však stačí na vykúpenie jej manžela Isaaca, ktorého zajali maltézski rytieri počas plavby na mori. A môže napokon odmietnuť pomoc trpiacej žene?
Svojím rozhodnutím sa však Hannah zapletie do zradnej siete rodinného súperenia. To ohrozí nielen nedávno narodené dieťa, ale aj Hannahinu cestu na Maltu, kde Isaac čaká na vykúpenie z otroctva.

Benátska babica je prvá kniha Roberty Richovej, no od prvých strán sa číta ako napínavý historický príbeh, ktorý vás okamžite vtiahne. „Výborne napísaný a fascinujúci príbeh, v ktorom boli popisy Benátok 16.storočia také živé, že boli takmer hmatateľné,“ zložila autorke poklonu autorka svetových bestsellerov Joy Fieldingová.

R.Richová dokázala poskladať zaujímavé historické fakty do strhujúceho príbehu, z ktorého naozaj cítite atmosféru Benátok 16.storočia. Podľa kanadského Globe and Mail autorka vo svojom historicko-dobrodružnom románe výborne vystihla silu žien a vrtkavosť osudu. Mnohí považujú Benátsku babicu za jednu z najlepších kníh, aké boli za posledné roky napísané v žánri historickej fikcie.

RECENZIA

Kniha Benátska babica je charakterizovaná ako historický román, hoci ja by som ju skôr zaradil medzi romance. Čo na tom, že hlavní hrdinovia sú spolu dokopy len na pár stranách? Hnacím motorom celého príbehu je však láska, a to na pozadí trpko-krásnych reálií rodiaceho sa nového veku. Okrem postáv sú dôležitou súčasťou deja i samotné Benátky, a to so všetkým, čo k nim patrí - krásnou atmosférou, pachmi, náboženskými rozpormi, bojmi o moc, gondolami a rozmanitými vzťahmi. Roberte Richovej sa verne podarilo vystihnúť nádych doby, pri čítaní máte pocit, akoby ste sa razom preniesli v čase a stávate sa svedkami snahy židovky Hannah o získanie peňazí na manželovo vyslobodenie zo zajatia, ale i jej boja o to najcennejšie - o svoj život. 

Hannah je vyhlásená pôrodná babica, ktorá sa však s mužom Isaacom márne snažia splodiť vlastné dieťa. Rabín ich komunity ho dokonca nabáda, aby sa s ňou rozviedol a spojil život s plodnou ženou. Isaaca a Hannah ale spája silné puto a Isaac ju rozhodne nemieni za nikoho vymeniť. Pomyslenie na ňu mu poskytuje útechu i v tých najťažších chvíľach, keď je cestou do Levanty jeho loď prepadnutá a on končí v zajatí rytierskeho rádu na Malte. Kým sa nazbiera suma na jeho vykúpenie, je na trhu s otrokmi predaný mníške z rádu uršulínok. Avšak jej podmienku, aby konvertoval na kresťanstvo, nie je ochotný prijať, a tak končí v rukách neotesaného a krutého obchodníka. Isaacovou jedinou nádejou ako gramotného človeka je využitie vzdelania... a zároveň snová plán, ako z ostrova utiecť a dostať sa naspäť k milovanej manželke...

Hannah sa medzitým potýka s priam existenčnými problémami. Ako židovka podlieha prísnemu pápežskému nariadeniu, že nemôže pomáhať kresťanským ženám, inak môže hrdelný trest posithnúť nielen ju, ale aj celé geto. Lenže raz v noci ju navštívi zúfalý gróf a požiada ju o pomoc pri pôrode manželky. Mladá Lucia už prekonala niekoľko potratov a gróf di Padovani navyše musí dostáť rodinnej podmienke, že musí do päťdesiatky splodiť syna, inak majetok pripadne jeho márnivým bratom. Hannah sa spočiatku nazdáva, že vplyvnému mužovi ide len o zachovanie moci, no veľmi rýchlo si uvedomí, že Luciu úprimne ľúbi. To a sľúbená odmena vo výške Isaacovho výkupného ju presvedčia, aby trpiacej kresťanke podala pomocnú ruku. Tajomstvo Hannahinho úspechu spočíva v jej nástroji - pôrodných lyžiciach, ktoré použije aj v tomto prípade. Vzápätí jej za pomoc v núdzi hrozí od zvyšku grófovej rodiny udanie inkvizícii a vydieranie, ktoré sa skončí smrťou... Koho, ako a aké to bude mať dôsledky pre všetkých zúčastnených či židovské geto, si už musíte prečítať sami :-)

Benátska babica je naozaj výborný román s množstvom zaujímavých postáv i zápletiek - spomenuté línie sú len hlavným ťahúňom, okrem nich treba spomenúť aj skvelo vykreslenú rodinu di Padovaniovcov a ich vzťahy, Hannahinu sestru Jessicu, zobrazenie rôznych vrstiev i prostredí Benátok a Malty. Verím, že kniha si nájde svojich priaznivcov, pretože inak aj tento titul skončí ako mnohé iné - bez vydaného pokračovania. A bola by to škoda, pretože voľne nadväzujúci diel sa odohráva v sultánskom háreme v Konštantinopole. A už to samo o sebe znie zaujímavo... 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar

Marek Zákopčan


Prečítajte si krátky úryvok z novinky Benátska babica:

Pri spoločnej práci sa Giovanna na ňu podchvíľou čudne zadívala a otvorila ústa, akoby chcela niečo povedať. Napokon vyhlásila: „Vďakabohu, pani grófka bude žiť, ale dieťa prišlo na svet za pomoci diablovho nástroja.“
„Prečo by babica nemohla používať nástroje? Aj sklári predsa používajú borsellu, nožnice na strihanie skla. Moje lyžice nie sú o nič väčší diabolský nástroj, než majú iní remeselníci.“
„Pôrod je Božia práca. My sme tu len na to, aby sme prestrihli pupočnú šnúru a povzbudili rodičku, nie odstrkovali Boha a preberali jeho povinnosti.“ Giovanna skrútila krvavé obliečky a hodila ich do prúteného koša.
„Tie lyžice mi daroval Boh a vo svojej veľkosti teraz vedie moju ruku pri ich použití,“ odvetila Hannah.
Giovanna sa chystala niečo odvrknúť, keď sa odrazu z kolísky ozval prenikavý plač novorodenca, a bol čoraz nástojčivý.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.