Choď na obsah Choď na menu
 


Bridget Jonesová: Zbláznená do chlapa

 Helen Fieldingová

Bridget Jonesová

Zbláznená do chlapa

Ikar 2014

Prešlo pätnásť rokov, odkedy sme sa zoznámili s očarujúco nevyspytateľnou Bridget Jonesovou a sledovali jej dobrodružstvá aj v druhom pokračovaní príbehu. Dnes už má Bridget päťdesiatjeden rokov, sama vychováva dve deti, píše scenár a (zasa raz) sa všemožne pokúša nájsť si partnera. V hlave jej víria napríklad aj tieto zásadné otázky:

Čo urobíte, keď vaša priateľka oslavuje šesťdesiate narodeniny v ten istý deň, keď váš frajer slávi  tridsiatku?

Je nesprávne klamať o svojom veku v online zoznamke?

Je nemorálne ísť ku kaderníčke, keď jedno z vašich detí má  vši?

Tweetuje dalajláma osobne, alebo to zaňho robí nejaký asistent?

Keď sa s niekým vyspíte po dvoch stretnutiach a šiestich týždňoch strávených esemeskovaním, je to to isté, ako keď sa v časoch Jane Austenovej zosobášite po dvoch stretnutiach a šiestich mesiacoch strávených písaním listov?

Neodolateľná Bridget uvažuje nielen o týchto otázkach, ale aj o iných dilemách modernej doby, popritom tweetuje, esemeskuje a znovuobjavuje svoju sexualitu v životnej fáze, ktorú niektorí drzo nazývajú „stredným vekom“.

bridget.jpg

Bridget Jonesová je určite mnohým známa. Nielen vďaka knihám anglickej autorky Helen Fieldingovej, ale aj vďaka filmovým spracovaniam prvých dvoch kníh serie, v ktorých hlavnú úlohu hrá Renée Zellweger. V tretom pokračovaní serie Bridget Jonesová má Bridget 51 rokov, trpí nadváhou a slová "stredný vek" sú jej nočnou morou.

Od knihy som nič neočakávala a vyplatilo sa. Zbláznená do chlapa je príjemný príbeh, v ktorom nájdete svojský humor hlavnej hrdinky, miestami budete nad jej činmi krútiť hlavou a potom jej držať palce, aby v spleti neúspechov zažila aj nejaké to víťazstvo. Bridget som si sprvu nevedela obľúbiť, pretože jej činy a názory mi prišli trápne, ale ako príbeh napredoval zistila som, že to k nej patrí a hocijakú zmenu nemám očakávať. Približne v polovici knihy som si ju obľúbila, pretože je svojská a na nič sa nehrá, aj keď sa snaží veľa vecí napraviť väčšinou to vypáli opačne, ako si to predstavuje.

Najviac ma bavili časti, kde Bridget trávila čas so svojimi deťmi. Billy aj Mabel boli podarení, hoci Billy mi viac prirástol k srdcu. A naopak, najmenej som si užívala čítanie scén s Roxsterom. Ja viem, že sa to deje aj v reálnom svete, ale mne dvadsať ročný vekový rozdiel príde naozaj príliš. Síce proti gustu žiaden dišputát, ale keď si nemôžem pomôcť a jednoducho sa mi takýto vzťah nepáči.

Niekedy som mala pocit, že príbeh je ako na hojdačke. Raz som sa dobre bavila, od smiechu mi tiekli slzy a knihu som hltala plnými dúškami. Na druhej strane v niektorých častiach príbehu nastal útlm a ja som sa túžobne chcela dostať k záživnejším častiam. Avšak celkový príjemný dojem z knihy mi zlepšil záver, ktorý som síce predvídala, ale potešilo ma, že sa to skutočne udialo a Bridget dostala svoj zaslúžený happy-end.

Autorka do príbehu zakomponovala aj moderné technológie, sociálne siete a podobne, s ktorými sa Bridget len veľmi ťažko stotožňovala. Tieto okamihy sú naozaj úsmevné a ja som sa pri nich neubránila a vždy som sa smiala.

V konečnom dôsledku som si čítanie užívala aj keď som občas s príbehom bojovala, ale ako celok je kniha veľmi príjemná oddychovka, pri ktorej sa zbavíte a budete Bridget držať palce, aby sa jej aspoň niečo podarilo podľa jej predstáv.

Zbláznená do chlapa je príbeh zrelej ženy, ktorá snaží znova nájsť zmysel života a taktiež nájsť partnera, ktorý by bol po jej boku. Kniha vám ponúka oddychový príbeh, ktorý si zamilujete, pretože Bridget je osobnosť. Na nič sa nehrá a je jednoducho sama sebou.

Moje hodnotenie:

****

Za poskytnutie recenzného výtlačku sa chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu IKAR. Kniha vychádza práve dnes a objednať si ju môžete aj na tejto adrese.

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=09M6YN1KH5

 

viac: http://www.bux.sk/knihy/210580-bridget-jonesova-zblaznena-do-chlapa.html

 

Spracovala Sue

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.