Choď na obsah Choď na menu
 


Dublin Street

samantha-young_dublin-street.jpg

DUBLIN STREET

Samantha Youngová

 

 

Anotácia knihy:


Jocelyn Butlerová sa roky skrývala pred vlastnou minulosťou. Teraz nastal čas odhaliť pred svetom trpké tajomstvá.

Joss, ako ju všetci familiárne volajú, sa rozhodne ujsť pred spomienkami na tragické udalosti a presťahuje sa zo Spojených štátov do Škótska. Keďže sa tvrdohlavo vyhýba blízkym vzťahom, nikto netuší, aký veľký žiaľ v sebe dusí a ako musí dennodenne bojovať so svojimi démonmi. Samotársky život jej dokonale vyhovuje – kým sa nenasťahuje do nového bytu na Dublin Street a nespozná Bradena, ktorý otrasie jej zdanlivo nedobytným svetom.

Braden Carmichael vždy dostane, čo chce. Je úspešný, bohatý, neskutočne príťažlivý – a odhodlaný dostať Joss do postele. Keď zistí, že ju predstava vzťahu desí, navrhne jej, aby uzavreli dohodu, ktorá uspokojí ich spaľujúcu sexuálnu príťažlivosť. No tvrdohlavému Škótovi ich posteľné hry nestačia a Joss spanikári. Predstava, že niekto prenikne do útrob jej duše, je pre ňu neprípustná.


    
Za posledný (zhruba) rok sa s nimi akoby roztrhlo vrece, vychádzajú v hojnom počte a nachádzajú si stále viac a viac priaznivcov najmä u ženských čitateliek. O čom to hovorím? O knihách, ktoré sa zaradzujú do žánru New Adult.
Spravíme si také malé výkladové okienko:
Čo je teda New Adult? Podľa portálu Goodreads ide o žáner, ktorý spadá vekovo medzi 18 až 26 rokov, teda akýsi preklenovací žáner medzi klasickou young adult literatúrou a adult literatúrou. Pre tento žáner je typické, že hrdinky príbehov bývajú vysokoškoláčky a hrdinovia sú na tom vekovo buď rovnako, alebo sa už pohybujú výrazne nad dvadsať rokov, niekedy dokonca k tridsiatke (ale to býva výnimočne).  Typovo ide skôr o dievčenské romány, ktoré otvorene hovoria o životných problémoch a samozrejme sexe. Neoddeliteľnou súčasťou bývajú detailné sexuálne scény a korenený slovník. Do určitej miery sú aj erotické, hoci ani klasická erotická literatúra to nie je. Dalo by sa povedať, že 80% new adult kníh vsádza na klasické poňatie: ona je čistá ako padlý sneh - on je bad boy... náhodou sa stretnú a okamžite sa priťahujú... ona si ho ale zakazuje, pretože vie, že ich vzťah nemôže dopadnúť dobre... on ju chce, on bez nej nedokáže žiť a len vďaka nej sa akoby mávnutím prútika dokáže zmeniť v milujúceho chlapa ... a  po rade ťažkostí, keď jeden preklína druhého, ale neustále sa k sebe vracajú, konečne nájdu svoje šťastie 
     Môžem povedať, že tohto popisu sa akoby cez kopirák drží aj príbeh Jocelyn a Bradena v knihe Dublin Street.  Doniesol mi ju „Ježiško“ (pretože som poslúchala celý rok  pretože ma v prvom rade zaujala anotácia. Povedala som si: „Prečo nevyskúšať niečo iné, niečo nové?“
Tak som sa do nej so zvedavosťou pustila... a nestíhala sa čudovať... občas aj červenať, ten popis NA žánru totiž sadol dokonale...
     Príbeh je rozprávaný z pohľadu Jocelyn, ktorá je radšej, keď jej hovoria Joss. Prvé plus – príbeh sa odohráva v škótskom Edinburgu, čo ma potešilo, niežeby som mala výhrady voči deju zasadenému do amerického prostredia, ale akosi som ho začala byť už presýtená. S Bradenom sa náhodne stretáva v taxíku, keď ide na obhliadku nového bytu a už vtedy ju zaujme, ale zaradzuje ho do skupiny očarujúcich zvodcov žien. Ďalšie stretnutie nenechá na seba dlho čakať a Joss s hrôzou zisťuje, že ten chlap z taxíka, pri ktorom jej zlyháva myslenie a zrýchľuje sa pulz, je Braden, brat jej novej spolubývajúcej Ellie. Niekde tu sa to začína pekne zamotávať a komplikovať. Paráda, len v tretej kapitole 
„Skrátka som... nechápala, ako ma niekto mohol takto priťahovať. Niekto, koho som vlastne ani poriadne nepoznala.“
     
Joss hlboko v sebe skrýva spomienky na detstvo, na udalosti, pri ktorých stratila rodičov, malú sestru a najlepšiu priateľku. Najhoršie bývajú jej panické záchvaty, ktoré sa jej spúšťajú pri hocakej spomienke z minulosti, kvôli ktorým chodí aj k psychologičke.  Keď ju jeden z nich prekvapí na obede u Bradenovej a Ellieninej rodiny, Braden je pri nej aj keď ona o to nestojí a nechce, aby ju videl v takom rozpoložení.
„Myslela som, že som z toho vonku. Osem rokov som bola v pohode. Už sa mi to nemalo stávať.“
Fajn, tu ma Braden dostal na plnej čiare, povedala som si, že nebude taký kretén, akým sa javil na začiatku. Asi v tejto časti som im dvom začala držať palce, no čo narobím, keď boli obaja takí tvrdohlaví?    
Naberá to všetko zrazu na obrátkach, nielen že sa Joss môže z Bradena zblázniť a len s ťažkosťami ovláda príťažlivosť a svoje vlastné telo, ale aj jeho sestra Ellie sa jej dostáva pod kožu. Samotárka Joss, ktorá si poradila so všetkým vždy sama, sa zamotáva do siete nových vzťahov a priateľstiev, čo ju začína desiť, bráni sa tomu.
A stačí jediný večer, jediné pustenie si ho k telu aby pochopila, že Bradenovi nevie a nedokáže odolať, že aj napriek všetkej snahe o ignoráciu vlastných túžob a pocitov, s ním napokon skončí v posteli.
„To nemôže byť pravda. Ako som to mohla dopustiť? „Braden, neprajem si, aby medzi nami k niečomu došlo.“
Nadvihol obočie, očividne ho moje slová nepresvedčili. „Povedz to svojim premočeným nohavičkám, pusa.“
Prižmúrila som oči. „Ty si taký debil.“
Uškrnul sa a nahol hlavu, aby mi pretrel pery jemným bozkom. „Dovidenia zajtra.“
     Čo môže z tohto asi vzniknúť? Najprv dohoda, že „ide len o sex.“
Áno, užívali si to riadne, až som občas mala pocit, že mi zahoria od tej vášne stránky  A keď sa do toho užívania si zamotajú aj city, ktoré si ani jeden nechce priznať? Keď jeden druhému odhaľujú svoje pocity, tajomstvá, svoju minulosť? Nestačíte obracať strany, aby ste to rozlúskli. Autorka do toho všetkého zamiešala aj pár slzičiek, aspoň mne vyhŕkli pri tom, čo sa stalo Ellie... nechcem prezrádzať veľa, aby som nepokazila celkový dojem z príbehu.
     Až na ten, nazvala by som to „urýchlený záver“, v ktorom sa Joss popasuje s duchmi minulosti a konečne sa pohne vpred, bola kniha prekvapivo dobrým čítaním. Joss aj Bradena si obľúbite, postupne ich spoznávate a držíte im palce. Páčilo sa mi to ich večné naťahovanie a dohadovanie, Jossine „ty hovädo“ a Bradenove „pusa“. Oni boli takí zlatí, keď sa tak častovali... Aj ďalšie postavy autorka vystavala uveriteľne, najmä Ellie, ktorú som si obľúbila na plnej čiare, Bradenovho priateľa Adama, ktorý sa bojí vyznať svoje city Ellie, aby ho Braden za to neprerazil 
     Aj keď išlo možno o obohratú pesničku, ktorá bola v knihách opísaná už tisíc krát, myslím, že kniha stojí za prečítanie. Zaradila by som ju k takému lepšiemu priemeru, dokonalosť sama to nebola. Na odpútanie od starostí všedných dní je však ako stvorená...Myšlienka z knihy, ktorá sa mi páčila:
„Odmietala som sa zapájať do životov ostatných, vyhľadávala som len povrchné známosti. Ellie a Braden to všetko zmenili. Najmä Braden. On je...“ pokrútila som hlavou, stále neschopná uveriť pravde. „Je môj najlepší kamarát. Pred troma mesiacmi som bola rozhodnutá užívať si iba sex a potom celú túto záležitosť skončiť. Lenže teraz je mojou súčasťou. Prenikol mi pod kožu hlbšie ako ktokoľvek  predtým a nemám najmenšej potuchy, čo očakávať od budúcnosti. V skutočnosti nad tým radšej nepremýšľam. Tak či onak viem, že nie som pripravená opäť stratiť najlepšieho kamaráta.“

Z anglického originálu On Dublin Street (Penguin Books, 2013) preložil Jozef Klinga. V decembri 2013 vydal Ikar, a. s. v edícii „Svetový bestseller“.
Počet strán: 336

pevná väzba

© spracovala: Barborka

 

 apríli 2014 vyjde vo vydavateľstve Ikar, a. s.
v edícii „Svetový bestseller“ pokračovanie
s názvom London road
a tu je malá upútavka :)


LONDON ROADlondon-road_samantha-young.jpg

 Samantha Youngová

Žije v zajatí predsudkov,
kým nestretne jeho...

 


Anotácia knihy:

 

Johanna Walkerová nikdy nemyslela na seba. Nastal čas dopriať si kúsok šťastia.
Johannu vníma okolie ako vypočítavú zlatokopku, ktorá sa ochotne vrhá do postele majetným chlapom a necháva sa vydržiavať. Vlastná matka ju považuje za neschopnú a žalostné je, že Jo, ako ju kamaráti oslovujú, postupne podľahne predsudkom a uverí im.
Skrátka, nestojí za nič. Iba skutoční priatelia poznajú pravdu o jej nezávideniahodnom osude. Na Joiných pleciach vždy ležalo bremeno starostlivosti o rodinu, zvlášť mladšieho brata Cola. Jo pri rozhodovaní neustále prihliada na bratovu budúcnosť, dokonca aj pri výbere partnera. Nedopustí, aby jej braček dopadol v živote ako ona.

Rozum však dostane košom, keď spozná Camerona MacCaba, sexi neviazaného barmana a kolegu. Príťažlivý Cam si však Jo zjavne zaškatuľkoval ako vypočítavú mrchu, a keď sa prisťahuje na London Road do bytu o poschodie nižšie, vyzerá to na poriadnu katastrofu.
Ako sa jej teraz podarí ututlať zahanbujúcu pravdu o matke a potlačiť hriešne myšlienky na drzého, no atraktívneho Cama? Veď je zadaná!

 

Z anglického originálu Down London Road (New American Library, 2013) preložila Andrea Vargovčíková. 
Počet strán: 440, pevná väzbaon-dublin-street-series.jpg


 Séria On Dublin Street:

  1. Dublin Street (On Dublin Street), vydal Ikar, a.s. 2013

 ► 2. London Road (Down London Road), vydal Ikar, a. s. 2014

 ► 3. Until Fountain Bridge

 ► 4. Before Jamaica Lane – chystá Ikar, a. s. na september 2014


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.