Choď na obsah Choď na menu
 


Hľadá sa Elizabeth

Emma Healeyová

Hľadá sa Elizabeth  

Podáte pomocnú ruku?

Ikar 2014

hlada-sa-elizabeth.jpg

Čo spravíte, ak máte vyše osemdesiat rokov a vaša najlepšia priateľka Elizabeth odrazu nereaguje na volanie ani neotvára dvere, keď naliehavo klopete. Spozorujete nákladné auto naložené jej majetkom a nepríjemného syna vašej priateľky, ktorého váš záujem otravuje a hnevá. Nejasne tušíte, že starej priateľke sa stalo niečo zlé...

 

Toto sa stalo Maud, hlavnej hrdinke knihy Hľadá sa Elizabeth. Čo by ste urobili na jej mieste?

Možno upozorníte na to svoju chápavú dcéru, políciu, hocikoho, kto je ochotný vás vypočuť, ale to je všetko. Nikto vám neverí, zaregistrujete blahosklonné pohľady, ľútosť, poučovanie, dobre mienené rady aj výčitky. Nachádzate sa totiž v etape svojho života, keď vás vek oberá o fyzickú silu, pamäť, nie však o odvahu a zmysel pre dobro.

A tak vám neostáva nič iné, len sa pustiť do pátrania na vlastnú päsť... ale ako, keď už sama presne neviete, čo je realita a čo ilúzia, a musíte si pomáhať lístočkami a poznámkami?

Maud sa napriek tomu nedá odradiť. Ide predsa o záchranu človeka, odhalenie starých tajomstiev a nájdenie pravdy. Zároveň však aj o hľadanie pochopenia, o zachovanie toho, čo všetci potrebujeme práve vtedy, keď sme najslabší – ľudskej dôstojnosti a lásky.

Hľadá sa Elizabeth je temný strhujúci príbeh plný záhad a napätia, ktorý sa zamýšľa nad ľudskou pamäťou, identitou a starnutím. Autorka Emma Healeyová sa téme demencie a starnutia začala venovať pred pár rokmi, keď jej najskôr zomrela jedna stará mama a potom začala demenciou trpieť aj druhá babička. Naštudovala si všetko o mentálnom starnutí a svoje poznatky vložila do pútavého príbehu.

„Znepokojujúci román, ktorý prečítate na jeden dúšok.“
Deborah Moggach , anglická autorka bestsellerov

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.