Choď na obsah Choď na menu
 


Iba jeden rok

 Gayle Formanová – Iba jeden rok

(Iba jeden deň #2)

 

iba-jeden-rok.jpg

Keď sa Willem preberie z bezvedomia, netuší, kde je – v Prahe, v Dubrovníku alebo doma v Amsterdame? Francúzsky lekár mu ošetril ranu na hlave, ale Willem utŕžil aj inú, ktorú navonok nevidieť, napriek tomu bolí. Mladý Holanďan je zase sám a naliehavo potrebuje nájsť dievča, peknú Američanku, ktorú pomenoval Lulu, lebo jej pravé meno nepozná. Strávili spolu čarovný deň v Paríži a niečo na tom dni – alebo dievčati – núti Willema položiť si otázku, či im nie je súdené zostať navždy spolu. 

Opäť sa vydáva na cesty, blúdi od Mexika až po Indiu a dúfa, že to dievča ako zázrakom znovu stretne. Ale keď mesiace plynú a Lulu mu stále uniká, Willem začína pochybovať, či ruka osudu je naozaj taká silná, ako si myslel... A čo na to geniálny dramatik Shakespeare, ktorý mladú dvojicu najprv spojil, potom rozdelil a napokon v rozhodujúcej chvíli opäť zasiahol do ich života? 

Romantické, emotívne pokračovanie románu Iba jeden deň je príbehom voľby a náhody či „nehody“, ale aj šťastia, ktoré môžeme nájsť, keď sa voľba skríži s náhodou.

xxx

RECENZIA

Ak ste nečítali knihu Iba jeden deň, recenzia môže obsahovať mierne spoilery. 

Netajím sa tým, že Gayle Formanová je jedna z mojich obľúbených autoriek a preto som siahla aj po jej knihe Iba jeden rok. Je to pokračovanie knihy Iba jeden deň. Mala som vysoké očakávania, pretože autorkin štýl sa mi veľmi páči. V niečom som jej tlieskala, niekedy sa nudila, ale koniec koncov, kniha bola naozaj dobrá. Ale všetko postupne.

Kniha rozpráva príbeh Willema, ktorý opisuje udalosti, ktoré sa stali počas jedného roka. Willem sa prebudí v nemocnici bez spomienky na Allyson. Iba hmlisto si vybavuje dievča, s ktorým strávil deň v Paríži. Rozhodne sa ju nájsť.

V Iba jeden deň sme sledovali príbeh Allyson - Lulu, kde opisovala, čo sa stalo po tom, ako sa jej a Willemove cesty rozdelili. V Iba jeden rok Willem vyrozpráva svoj príbeh, čo sa s ním stalo. Veci, ktoré sa vám v prvej knihe zdali nepodstatné, vám po prečítaní tejto knihu dajú zmysel. Formanová príbeh tak skvelo premyslela, že som sa nestíhala čudovať, čo vykúzlila z maličkostí.

Príbeh som si vychutnala plnými dúškami, aj keď mal malé chybičky krásy, ktoré sa dajú s prižmúrením oka prehliadnuť. Už v prvej kniha ma zaujímal vzťah Willema a jeho rodičov a v tejto knihe som na túto otázku dostala odpoveď. Aj keď som  jeho matku nemohla vystáť. Snažila som sa ju pochopiť, prečo sa správa, tak ako sa správa, ale ani za nič som si ju nevedela obľúbiť. Veď, ktorá matka by opustila svoje dieťa a len tak ho nechala napospas osudu. Síce si neskôr snažila nájsť k Willemovi cestu, osobne som jej to nedokázala uveriť.

Willema som si obľúbila už v prvej knihe a tu som si ho zamilovala ešte viac. Sú to tie drobnosti, ktoré vás na človeku upútajú a vám zostane v mysli. Dozvedáme sa o ňom mnoho vecí, ktoré ste si v prvej časti série mohli iba domyslieť. Willem sa zaradil na popredné miesto v mojom osobnom rebríčku obľúbených mužských postáv.

Kniha sa odohráva na rôznych miestach. Či je to už Willemovo rodné Holandsko alebo Mexiko či India. Autorka všetky miesta vykreslila tak vierohodne, že mám chuť ich všetky navštíviť. To sa mi po prečítaní kníh stáva pomerne často. Tak ako po prečítaní knihy Iba jeden deň som túžila ísť na taký výlet, na ktorom sa ocitli Allyson a Willem. Zmena prostredia dodala knihe na dynamickosti a ja som len čakala kam Willema jeho cesty zavedú.

Ostatné postavy mi až tak neulahodili, ale krásne dopĺňali celkový dojem z knihy a bez nich by príbeh bol len nudné Willemove rozprávanie, ktoré by nemalo konca kraja. Céline mi dvíhala adrenalín vždy, keď sa objavila na scéne a ja som len dúfala, že čím skôr z príbehu zmizne. Ja vždy hovorím, že v dobrej knihe sú postavy, ktoré si zamilujete, postavy, ktoré sú vám ľahostajné a taktiež postavy, ktorým by ste najradšej vykrútili krky. Céline patrí do tej poslednej skupiny.

Keď som sa dostala na poslednú stranu, zostala som hľadieť na papier s otvorenými ústami mysliac si "TOTO JE KONIEC?". Nechápte ma zle, vedela som, kam táto kniha speje a veľmi som sa na to už na začiatku tešila, ale keď som si to prečítala, bolo mi smutno, že sa Willemov a Allysonin príbeh skončil. Autorka vám nechá dostatočný priestor, aby ste si niektoré veci domysleli, čo je skvelé, pretože každý si predstaví niečo iné.

Gayle Formanová vytvorila krásny príbeh dvoch ľudí, ktorých cesty sa rozídu a taktiež o tom, ako sa počas toho, ako sa snažia znova jeden druhého nájsť zmenia. Osobne by som prijala aj tretiu knihu, ale tá by bola len navyše. Ak sa vám páčila séria Ak zostanem z pera autorky, séria Iba jeden deň sa vám bude zaručene páčiť. Je to príjemná oddychovka, ktorú zhltnete na jedno posedenie.

Kniha vychádza 18. marca a zakúpiť si ju môžete na stránke bux.sk. Veľmi pekne sa chcem poďakovať vydavateľstvu IKAR za poskytnutie recenzného výtlačku.

Na záver si pozrite rozhovor s Gayle Formanovou o jej knihe Iba jeden rok. Hovorí tam, ako jej napadlo napísať práve tento príbeh a či bude mať séria aj tretiu knihu.

http://www.youtube.com/watch?v=GWjfqdatjL4

Moje hodnotenie:

spracovala Sue

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.