Choď na obsah Choď na menu
 


Ja a pán Darcy

JÁ A PAN DARCY (Alexandra POTTER)

Poznámka: recenzia sa týka českého vydania knihy Já a pan Darcy (SK vydanie vychádza vo vydavateľstve Noxi v marci 2013)

454476.jpgAnotácia z obálky:
    
Po sérii katastrofálních vztahů se Emily rozhodla odpočinout si od všech „dnešních“ mužů. Věnovat se chvíli sama sobě, dát si skleničku vína a strávit zas nějaký čas četbou milovaného románu Pýcha a předsudek. Vrátit se do časů pana Darcyho, kdy muži byli oddaní, čestní a elegantní. Když ji nejlepší kamarádka pozve na týdenní dovolenou do Mexika, přetékající margaritou a exotickými milenci, Emily dá přednost výletu do míst, kde žila Jane Austenová. V autobuse plném penzistů je jasné, že tady muže svých snů nepotká. Slibně nevypadá ani mizerně naladěný novinář, nedobrovolně vyslaný napsat článek, proč byl pan Darcy zvolen „NEJ“ mužem všech dob. Když Emily vstoupí do pokoje tváří v tvář samotnému panu Darcymu, všechny holčičí sny se náhle začnou plnit..

Poznámka: recenzia sa týka českého vydania knihy Já a pan Darcy (SK vydanie vychádza vo vydavateľstve Noxi v marci 2013)

     Asi ako každá čitateľka románov Jane Austenovej, aj ja som si obľúbila jej pána Darcyho. Presnejšie knižného hrdinu z Pýchy a predsudku, ktorý sa volá pán Darcy. Preto ma hneď zaujala kniha Alexandry Potterovej, najprv samozrejme podľa názvu, ktorý mi ako prvý udrel do očí, pretože v ňom bolo uvedené jeho meno. Po prečítaní anotácie som si povedala, prečo by som si ju nemala prečítať? Vyzerá, že to bude zaujímavá kniha! (a takou teda bola)

Moje hodnotenie:    
     Alexandra Potter vystavala príbeh knihy na deji Pýchy a predsudku, do ktorého vsunula zopár ďalších vedľajších príbehov a postáv, ale vplyv Pýchy a predsudku si všimne určite každý čitateľ. Rozpoznateľné sú paralely ako napr. zoznámenie Emily a Spikea (prvé stetnutie Elizabeth Bennetovej a pána Darcyho na plese), príbeh vyrozprávaný z Ernieho pohľadu (pán Wickham a jeho vzťah k Darcyho sestre), Spikove vyznanie lásky a Emilino odmietnutie (vyznanie Darcyho lásky k Elizabeth) a v neposlednom rade Spikeov list s objasnením skutočných udalostí (Darcyho list Elizabeth o pánu Wickhamovi). Nemyslím si však, že by to príbehu uškodilo, trošku mu to skôr pomohlo na autentičnosti. Akoby ste čítali Pýchu a predsudok zo súčasnosti. A čo skutočný, zhmotnený knižný pán Darcy? Ten bol príjemným spestrením deja, aby to hlavná hrdinka nemala jednoduché, predsa len, neboli by ste aj vy v siedmom nebi, keby ožil váš obľúbený knižný hrdina a mohli ste s ním prežiť krásne okamihy?
     Pán Darcy mi bol sympatický, ale postupne som prišla k názoru, ku ktorému dospela aj Emily – že sú príliš rozdielni, aby mohli byť spolu... Aj ostatným postavám niečo chýbalo, nemohla som im prísť veľmi na chuť. Spike bol opísaný síce ako celkom sympatický mladík, ale chodil v starých, ošúchaných veciach, nedbal na svoj výzor... ako sa tak mohol niekomu zapáčiť? Emily mi časom prišla trošku zvláštna, nemastná-neslaná... Celkom dobre som si však naopak vedela predstaviť tichú Maeve a jej premenu, či hlučnú Rose a jej dobrosrdečnú povahu. V knihe boli aj pasáže, ktoré tam boli nadbytočné napr. scéna v miestnej krčme alebo zistenie, kto bola vlastne sprievodkyňa, slečna Steanová, to akoby autorka len prilepila k príbehu, aby získala zopár stránok k dobru... Napriek tomu celkom dobre padlo sledovať príbeh Emilinej priateľky Stelly, ktorý sa odvíjal zároveň s jej príbehom a ako to vlastne s ňou tiež dopadne. A autorke sa tiež podaril záver knihy – epilóg, keď sa Emily vrátila do New Yorku a kde si vlastne ozrejmuje všetko, čo sa v Anglicku stalo, ako to bolo s pánom Darcym a ich stretnutiami, ktoré jej teraz pripadajú priam neskutočné... ten sa mi páčil.
     Kniha je písaná v prítomnom čase, čo bolo pre  mňa trošku nezvyklým prekvapením a musela som si na to zvyknúť, ale po čase som to už nevnímala. Na štýle písania cítiť, že autorka začínala ako novinárka, príbeh je písaný skôr  takým časopisovým štýlom, kapitoly sú krátke, slová občas hovorové, ale zase trefne použité. Nejdem spomínať, že niektoré české slovíčka mi narobili problémy (čo je to „tetelit se“?)

     Celkovo bola kniha príjemným čítaním, ktoré neurazí avšak ani nejako neoslní, nedoznieva vo vás ešte zopár ďalších dní... povedala by som taká príjemná oddychovka na letnú dovolenku : ) Nechala som sa síce uniesť názvom knihy, čakala som trošku iný príbeh (nie vystavaný na Austenovej Pýche a predsudku), ale pravdupovediac nebola ani sklamaním, taká zlatá stredná cesta. Určite stojí za zmienku aj spomínaný Spikeov článok o pánovi Darcym, ktorý je v závere knihy, pobavila som sa na ňom, proste mužský pohľad!

A jedna pekná myšlienka na záver:
„Jedna věc je totiž jistá: pan  Darcy existuje. Žije v představách milionů žen na celém světě. Vzpomínate na imigrační úřednici Meryl? I pro ni byl opravdový. A co Rupinda, Rose, Maeve, Hilary... Ten seznam je nekonečný. Právě teď na světě někdo sní o panu Darcym. Takže co na tom, jestli je jen přelud? Přeludy jsou skutečnější, než realita...“

Moje hodnotenie:
           7/10


Originálny názov:            Me and Mr. Darcy, Hodder and Stoughton (2010)
Vydalo:                 Vydavateľstvo Kristián, 2012
Počet strán:       290

SK vydanie:
        Vydavateľstvo NOXI, marec 2013
Počet strán:       352

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Kristián a stránke Bookfan.eu

Barborka

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.