Choď na obsah Choď na menu
 


Jana

April Lindnerová 

Jana

jana.jpgModerná Jana Eyrová
 
Ikar 2012
Po náhlej smrti oboch rodičov musí Jana odísť z vychytenej vysokej školy a prijme prácu pestúnky päťročného dieťaťa svetoznámej rockovej hviezdy Nica Rathburna. Nico práve plánuje triumfálny návrat na pódiá a vydanie nového albumu. Praktická, nezávislá Jana sa neubráni citom k príťažlivému, zádumčivému zamestnávateľovi – a nájde sa uprostred zakázaného vzťahu...
 
Novinka Jana je moderným prerozprávaním mimoriadne obľúbeného klasického románu Jana Eyrová, ktorý inšpiroval množstvo umelcov a patrí ku klenotom svetovej literatúry (svedčia o tom desiatky filmových, televíznych i muzikálových adaptácií). Nová Jana Moorová sľubuje neodolateľný romantický príbeh s temným tajomstvom, ktoré očarí aj novú generáciu čitateľov.
 
Janin vzťah s Nicom, ktorý jej všetci závidia, však čoskoro naruší príšerné odhalenie z jeho minulosti. Áno, je to čosi záhadné a prekvapivé. Jana sa zmieta medzi vlastnými citmi a osudovým tajomstvom, napokon sa musí rozhodnúť: ak sa bude správať podľa vlastných zásad, znamená to, že sa bude musieť vzdať pravej lásky?

„Svieža a vysoko návyková adaptácia,“ napísal o knihe rešpektovaný Publishers Weekly.
 
Začítajte sa na BUX.sk do nového príbehu Jana.

oddeľovač-dúhový-abstr.gif

Jana ma oslovila v momente,keď som ju zbadala medzi pripravovanými novinkami, potom sa priam pýtala aby som ju kúpila a keď som ju už mala doma, tak som jednoducho neoodolala.

Jana Eyrová, hrdinka,ktorú poznajú tisíce čitateľov, román, ktorý patrí medzi tie, čo s láskou vezmete do ruky aj po stý raz a znova sa zahĺbite do príbehu odvahy, lásky, cti, doby, v ktorej bola napísaná so skvelým rozprávačským talentom. Možno presne to autorka očakávala, osloviť masy, predstaviť nesmrteľný román generácii, ktorá po tejto knihe nikdy nesiahne. To chválim.

Pre čitateľky však, ktoré na Jane Eyrovej vyrástli, bude priveľmi pripomínať to, čo tam nie je. Pýtam sa, ako môže niekto nahradiť dušu knihy?

Plagiát je možno prisilné slovo, ak vezmem do úvahy posolstvo autorky, no bolo to cítiť za každým slovom, keď sa autorka snažila verne skopírovať jednotlivé dejové sekvencie. Nemôžem Lindnerovej uprieť, že je to veľmi skúsená rozprávačka, no tej knihe chýbala šťava a rozhodne sa jej nepodarilo vierohodne zasadiť dej do súčasnosti, minimálne druhá polovica knihy. Ale s týmto musí každý autor púšťajúci sa do prepisu klasiky asi počítať.

Možno keby som mala 15 - 17 rokov a v živote prečítala len pár desiatok kníh, tak poviem WOW! Som ohúrená. Ako zrelá čitateľka poviem... Lindnerová, neverím ti ani polovicu knihy! Minimálne tú druhú polovicu.

Milionár, rocková hviezda si hľadá opatrovateľku pre svoju dcéru Mandy, potrebuje niekoho, kto neodpadáva už len pri slove SUPERSTAR, niekoho,kto je spoľahlivý a presne taká Jana je. Po smrti rodičov musí odísť zo školy a nájsť si prácu, pretože jej sestra je povrchná, sebecká mrcha, ktorá sa stará len o svoj image a brat alkoholik a tyran. Prácu nájde práve u Nicka. Najprv ho považuje za hriešnika, hrôzostrašne vykresleného v médiách, no postupne zisťuje, že je iný. Príprava na turné, dom plný návštev, a zlovestné tajomsto, ktoré v sídle cítiť na každom kroku. Krehké puto medzi dieťaťom a jej vychovávateľkou je azda najkrajšia časť knihy, zbytok je prepis. 

Prevalenie tajomstva sa v knihe vykreslilo dosť umelo, neuveriteľne, dokonca si dovolím tvrdiť, že až nezmyselne. Bohatý muž ako Nick, s kontaktami a majetkom, žeby skrýval v takomto prostredí svoju minulosť? ee...    Čas po Janinom úteku v dobe médií... ee...

Až ten záver moju mienku ako tak napravil.

Záver... kniha je čítavá, ale ako som už povedala... fanúšik Jany Eyrovej môže byť, povedzme, trochu šokovaný. Pre tých, ktorí originál nečítali, môže osloviť a predstaviť klasiku. 

Tak to berme ako výukovú literatúru... Nehodnotím, lebo som zaujatá.   

Jana P.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Jana

(Marcela, 30. 3. 2012 12:07)

Ja som ju práve dočítala, a napriek tomu, že som kedysi dávno čítala aj originál Jany, videla filmy, tak sa mi táto moderná verzia páčila. Možno pre niekoho je to pritiahnuté za vlasy, ale povedzme si, Pretty woman je tiež najpozeranejší romantický film, no nie?!

:)))

(nika, 21. 3. 2012 20:55)

neviem preco ale chybau mi tu srdieckove hodnotenie.....inak sa na tuto knihu tesim :D

Ja

(Knihovnica, 19. 3. 2012 12:34)

Jarka, prepáč, nejako som si to neuvedomovala, že tam chýba podpis. Všetky recenzie kde nie, sú moje... Aspoň by to tak malo byť... Jana Pronská, knihovnica ( adminka) :))

Re: Ja

(Jara, 19. 3. 2012 13:45)

Janka, adminka naša, myslela som si to :) len som chcela rýpnuť :)

Autor

(Jara, 19. 3. 2012 12:06)

Kto je autorom tejto recenzie? Nie žeby na tom záležalo, ale mám rada, keď sa autor podpíše :D
K téme, je jasné, že sa človek porovnaniu nevyhne a klasika vždy zvíťazí. Tak to nechám na mladých, ktorí po Jane Eyrovej nesiahnu, čo je veľká škoda. Na druhej strane, aspoň čítajú :)

Jej

(Jožka, 17. 2. 2012 13:31)

Janu Eyrovú som už aj videla a mylsim si že aj čitala:), no modernejšia verzia by mohla byť tiež celkom zaujímava, páči sa mi recenzia ale aj obálka:), tak možno mi raz padne do ruk:)