Choď na obsah Choď na menu
 


Kleopatra

 

Stacy Schiffová

 Kleopatra  

 Ikar 2011
Obrázok Patrí medzi najznámejšie ženy histórie. Mala sexuálne avantúry s Iuliom Ceasarom a Marcom Antoniom. Písal o nej Shakespeare i Shaw. Tvár jej prepožičala Elizabeth Taylorová, a vo svojich dielach oveľa skôr aj Michelangelo. Vychádza jedinečná biografia Kleopatra o žene, ktorá nebola ani tak femme fatale, osudovou ženou. Skôr bola šikovnou hráčkou, ktorá dokázala geniálne využívať rozmanité dary, bohatstvo, moc a inteligenciu.
 
Kniha Kleopatra vystupuje z radu bežných životopisov, ktoré podávajú suchopárne fakty a údaje neraz založené na domnienkach. Autorka Stacy Schiffová – držiteľka Pulitzerovej ceny - majstrovsky zvládla návrat ku klasickým prameňom a smelo oddelila fakty od výmyslov. Neodolateľnú kráľovnú, ktorej smrť znamenala začiatok novej epochy, postavila do nového svetla. Výpravné dielo bohaté na detaily ponúka sugestívny, originálny pohľad na očarujúci životný príbeh, ktorý stvárni v novom filme podľa tejto knihy Angelina Jolie.
 
Obrázok Tento portrét Kleopatry je založený na dôkladne preskúmaných historických údajoch. Nie, nebola to žena, ktorá sa spoliehala iba na svoj sexepíl. Bol to skutočný priekopnícky ženský vodca, ktorý sa spoliehal na svoju inteligenciu, odhodlanie a politickú prezieravosť. Staroveký Egypt nikdy nevyjde z módy, neustále priťahuje čitateľov a novinka Kleopatra sa díva na jednu z najpozoruhodnejších žien inými očami.
 
Obrázok Časom sa meno Kleopatry stalo otrepaným, vytratil sa duch tejto výnimočnej ženy a jej osobnosť, i dramatické okolnosti života ustúpili do úzadia. Táto kniha podáva jej životopis ako pútavý román, ktorý aj znalcom života Kleopatry odhalí netušené skutočnosti. „Hviezdna biografia egyptskej kráľovnej,“ oceňuje knihu Schiffovej prestížny Publisher´s Weekly.
Prečítajte si úryvok z knihy Kleopatra.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

ako prvý...

(Barca, 15. 9. 2011 15:05)

ma zaujal obal... konečne Ikar vydal niečo, na čo sa dá aj pozerať :)
a ako druhý môže byť príbeh o Kleopatre určite zaujímavý, keď je tak prepracovaný i z historického hľadiska... možno nám Kleopatru ukáže v celkom inom svetle, než ako sme boli zvyknutí...