Choď na obsah Choď na menu
 


Láska a jej kat

 Čo zabíja lásku?

Irvin D.Yalom

Láska a jej kat
Ikar 2014

laska3d.jpg

Chcem tvoju lásku.
Chcem vedieť, že si na mňa pyšný.
Vráť sa mi – som taký osamelý.
Chcem byť zdravý – chcem späť svoju mladosť.
Toto je zopár „výkrikov“ ľudí počas experimentu psychoterapeuta D.I Yaloma, ktorý zhromaždil v hale tristo až štyristo ľudí. Vôbec sa nepoznali a dostali pokyn, aby vytvorili dvojice a kládli jeden druhému tú istú obyčajnú otázku: „Čo chceš?“ Môže byť niečo jednoduchšie? Jedna obyčajná otázka a na ňu odpoveď...

A predsa vyplávali na povrch neuveriteľné pocity, silne emočné, hlboko ľudské... Svetoznámy doktor Yalom robí podobné pokusy rád. Chce zistiť, ako ľudia reagujú...chce z ich najhlbších zákutí vytiahnuť ich starosti a trápenia.

Doktor Yalom sa preslávil úplne originálnym vzťahom s pacientmi a svojimi experimentmi. Jeho román Keď Nietzsche plakal dokonca sfilmovali a vo svete sa z neho predalo vyše 2 milióny výtlačkov. V novej knihe Láska a jej kat ponúka desať príbehov o ľuďoch, ktorí postupne odhaľujú svoje vnútro a spovedajú sa zo svojich trápení. Yalom dokáže nahliadnuť do ich duševného sveta, ktorý je ukrytý hlboko pod ich zvyčajným správaním.

V knihe Láska a jej kat nájdete týchto 10 príbehov:

1          Láska a jej kat

2          Keby znásilnenie nebol zločin…

3          Zomrelo, čo nemalo

4          Tučná dáma

5          Myslela som si, že mne sa to nemôže stať

6          Mňa nezlomíte

7          Dva úsmevy

8          Tri neotvorené listy

9          Monogamný vzťah

10        Spriadač snov

 

V knihe Láska a jej kat Yalom rozpráva príbehy desiatich klientov, ktorí sa podrobili terapii, a počas nej zažívali existenčnú bolesť. Zažívali každodenné problémy ako osamelosť, sebapohŕdanie, impotenciu, migrénu, obezitu, vysoký krvný tlak, žiaľ, zmeny nálad, depresiu, či spaľujúcu milostnú posadnutosť.

Zbierka príbehov Láska a jej kat je napísaná tak majstrovsky, až chvíľami nadobúdate pocit, že ste priamo v miestnosti a sledujete dôverný rozhovor medzi pacientom a terapeutom. Sú to príbehy, v ktorých môžete precítiť pocity napätia, očakávania či radosti.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.