Choď na obsah Choď na menu
 


LONDON ROAD

Samantha Young

LONDON ROAD

Ikar 2014

london.jpg

Johanna Walkerová nikdy nemyslela na seba. Nastal čas dopriať si kúsok šťastia.

Johannu vníma okolie ako vypočítavú zlatokopku, ktorá sa ochotne vrhá do postele majetným chlapom a necháva sa vydržiavať. Vlastná matka ju považuje za neschopnú a žalostné je, že Jo, ako ju kamaráti oslovujú, postupne podľahne predsudkom a uverí im. Skrátka, nestojí za nič. 
Iba skutoční priatelia poznajú pravdu o jej nezávideniahodnom osude. Na Joiných pleciach vždy ležalo bremeno starostlivosti o rodinu, zvlášť mladšieho brata Cola. Jo pri rozhodovaní neustále prihliada na bratovu budúcnosť, dokonca aj pri výbere partnera. Nedopustí, aby jej braček dopadol v živote ako ona. Rozum však dostane košom, keď spozná Camerona MacCaba, sexi neviazaného barmana a kolegu. Príťažlivý Cam si však Jo zjavne zaškatuľkoval ako vypočítavú mrchu, a keď sa prisťahuje na London Road do bytu o poschodie nižšie, vyzerá to na poriadnu katastrofu. Ako sa jej teraz podarí ututlať zahanbujúcu pravdu o matke a potlačiť hriešne myšlienky na drzého, no atraktívneho Cama? Veď je zadaná!

Z anglického originálu Down London Road (New American LibraryNew York, 2013) preložila Andrea Vargovčíková

xxx

RECENZIA

 Nie všetci máme na ružiach ustlané. O tom vie svoje aj Johanna Walkerová, hrdinka knihy London Road. Pomery v jej rodine nie sú vôbec ideálne, ale aj napriek tomu sa snaží byť tou najlepšou sestrou, akú si Cole mohol priať. Jej okolie ju vníma ako zlatokopku, avšak nikto netuší, čo je zatým a prečo sa správa tak, ako sa správa.

 

London Road je druhým pokračovaním série Dublin Street od anglickej autorky Samanthy Youngovej. V prvej knihe sme sa mali možnosť stretnúť s príbehom Jocelyn, teraz nám svoje srdce položí na tanier Johanna.

 

Jo pracuje v bare a snaží sa, aby sa jej nikto nedostal pod kožu, pretože to nikdy k ničomu dobrému nevedie. Aspoň tak ju učili. Zážitky z minulosti ju prenasledujú až doteraz, a nikto okrem jej priateľov nevie aká v skutočnosti je. Práve toto ju priviedlo do nemála situácií, kedy sa na ňu ľudia pozerali z vrchu a ona sa cítila menejcenná. Veď uznajte, keď vám vlastná matka sústavne opakuje, aká ste nula a že ste v živote nič nedokázali a ani nedokážete, na človeku to zanechá nemalé stopy.

 

Kniha sa číta jedna báseň, pretože autorka ju napísala veľmi sviežim a ľahkým štýlom. Nechýba humor ani romantika. Avšak je tu jedno drobnučké ale. Autorka do príbehu zakomponovala aj erotiku, čo vôbec nie je na škodu a príbeh to len oživilo. Ale mám pocit, akoby autorka chcela v druhej polke knihy dohnať erotické scény, ktoré v prvej polovici neboli. Vtedy som len krútila očami, že hádam by už aj stačilo.

 

Hlavná postava, Jo, je na dlhú dobu moja hrdinka. Už dávno som sa nestretla s postavou, ktorá bola taká skvelá ako Johanna. Aj keď si prežila peklo, ktoré jej ovplyvňuje život, má silnú osobnosť a je skutočne skvelá. Najskôr som nad ňou krútila hlavou, ale ako príbeh napredoval a autorka nám odhaľovala zákutia jej povahy a minulosti, chápala som jej činy a postoj k istým veciam. Jej charakter sa vyvíjal. Zo šedej myšky sa stala silná a obetavá žena.

 

Cameron to je kapitola sama o sebe. Najskôr som si myslela o ňom, že je to nafúkaný somár, ktorý súdi Jo na základe prvého dojmu, avšak zmýlila som sa. Ako sa hovorí za všetkým treba hľadať dôvod a presne to isté platí aj pre Cama. Postupne kúsok po kúsku odhaľoval svoju pravú povahu a osobnosť a ja som sa stala jeho fanynkou. Zo začiatku bol tajomný, ale potom ste v ňom mohli čítať ako v otvorenej knihe.

 

Úplne najviac zbožňujem, keď sa vzťah hlavných hrdinov vyvíja pomaly a postupne. Keď postavy sa na seba nevrhnú pri prvom pohľade a nezačnú si vyznávať nehynúcu lásku. Cam a Jo taký nie sú. Jo je v sebe neistá, pretože Cam predstavuje pravý opak muža akého hľadala. Avšak keď sa nasťahuje do bytu pod ňou, pomaly, veľmi pomaličky ho Jo vpúšťa do svojho sveta. Ich vzťah sa vyvíja pozvoľna a ja som im držala veľmi palce, aby im to vydržalo. Niekedy som síce mala chuť Jo prefackať, pretože sa niekedy, ak išlo o Cama, správala hlúpo.

 

Ďalšia postava, ktorá mi maximálne prirástla k srdcu je Johannin brat Cole. Je to typický tínedžer, ktorý musel príliš rýchlo dospieť. Niekedy mi ho bolo ľúto, ale aj on sa prejavil ako charakter a nenechal Jo bojovať so zlou situáciou v rodine samú.V knihe mi jedna postava skutočne pílila nervy a to bola Johannina matka. V okamihu ako sa objavila na scéne som ju mala z celej knihu chuť vymazať. Ona nemôže niesť ani titul matka, je obyčajná hyena. Jej prítomnosť v knihe ma doslova vytáčala a chcela som ju prefackať, aby sa konečne spamätala, pretože má deti, ktoré ju potrebujú.

 

London Road je príbeh o priateľstve, prekonávaní samého seba a aj o tom, že nie všetko, čo vám vštepujú je aj správne.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku sa chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu IKAR. Kniha vychádza 8. apríla a skutočne sa máte na čo tešiť. objednať si ju môžete na stránke bux.sk

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=977PXJyRNIg

 

Moje hodnotenie:

Spracovala SUE

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.