Choď na obsah Choď na menu
 


Mandľovník

 Michelle Cohenová Corasantiová

Mandľovník.

Príbeh, ktorý vás chytí za srdce

Ikar 2014

mandlovnik.jpg

„Nie je dôležité, čo život človeku nadelí, ale ako sa s tým popasuje.“ Dobre to vie aj hrdina dojímavého príbehu Mandľovník malý Ichmad Hámid. Je to výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého...

 

Novinka Mandľovník je strhujúce, citlivé a realistické čítanie o izraelsko-palestínskom konflikte. „Dramatický príbeh s potenciálom Majstra šarkanov od Khaleda Hosseiniho. Príbeh, ktorý vás chytí od prvých stránok,“ napísal Huffington Post.

Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu.
Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý, a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Práve tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. 

Mandľovník je príbeh založený na osobnej skúsenosti autorky Michelle Cohenovej Corasantiovej, ktorá takto chcela čitateľa „obliecť do svojej kože“. Aby sme prežili všetko to, čoho bola ona počas siedmich rokoch svedkom. Vraj to nikoho nezaujímalo, snažila sa o tom hovoriť a napokon takmer rezignovala. „Až kým som si neprečítala Majstra šarkanov od Khaleda Hosseiniho a uvedomila som si, že spisovateľ sa môže dotknúť sŕdc svojich čitateľov a zmeniť ich,“ vysvetľuje Michelle.

Začítajte sa do úžasnej novinky Mandľovník.

RECENZIA:

Odvaha, uvedomil som si, nie je neprítomnosť strachu, ale neprítomnosť sebectva, schopnosť postaviť niečí záujem pred svoj vlastný.

Debutový príbeh americkej autorky Michelle Cohenovej Corasantiovej vyobrazuje príbeh palestínskeho chlapca Ichmada, ktorý má neobyčajný matematický talent. Hoci jeho život nie je prechádzka ružovou záhradou, nikdy neprestáva snívať a takisto ako jeho otec verí, v možný mier. Autorka vo svojej knihe vykreslila Ichmadovu životnú pút a boj za to, čomu verí.

Keď som si prečítala anotáciu, ihneď som si pomyslela, že toto bude príbeh presne pre mňa. Reálny, krutý, jednoducho plný emócií a pasáží, ktoré mi vyrazia dych. Avšak po prečítaní knihy som bola sklamaná, pretože príbeh ma ničím neprekvapil. Bol predvídateľný a obrovskú vinu má na tom práve anotácia, ktorá prezrádza najhlavnejšie časti príbehu. Ak vás zaujala obálka, rozhodne nečítajte anotáciu, pretože vás príbeh sklame ako mňa. Presne som vedela, čo sa bude v príbehu diať, nič ma neprekvapilo a preto som sa veľmi často nudila.

Jednu vec autorke naozaj kvitujem a to ako vierohodne dokázala opísať všetky tie kruté udalosti medzi Palestínou a Izraelom. Ako som už neraz písala, ľudská krutosť nemá hranice a v tom okamihu som si pomyslela, aká som vďačná za to, čo mám, pretože tí ľudia prišli o všetko, čo je pre nich cenné. Nikdy nevedeli, kde ich postretne smrť. A v takomto svete vyrastal aj malý Ichmad so svojou rodinou. Po istej udalosti, ktorá sa stala, keď mal dvanásť rokov, rozhodol sa počúvnuť slová otca a využiť svoj matematický talent.

Géniom sa narodíš, v škole sa ním nestaneš.

Prvých cca sto strán som bola z knihy nadšená a hltala každučké slovo. Avšak potom nastal zlom, keď som si uvedomila, že v príbehu sa opakujú tie isté situácie. Príbeh upadol do akéhosi stereotypu a mňa moje nadšenie prešlo. Autorka ma ničím nedokázala prekvapiť, hoci som Ichmadovi držala palce, aby sa mu jeho plán vydaril.

Mandľovník je naozaj pútavý príbeh, ktorý by ma isto chytil za srdce, ak by nebolo tých skutočností, ktoré som spomenula vyššie. Aj keď ma príbeh sklamal, autorkin štýl je ľahký a preto vám dej bude odsypať jedna radosť. Ale aj napriek tomuto som nemala problém knihu odložiť a vrátiť sa k nej aj o niekoľko hodín neskôr. Autorka sa pokúša vyvolať v čitateľoch veľkú škálu emócií, avšak u mňa to vôbec nefungovalo.

Mnohí veľkí ľudia pripisujú svoj úspech tomu, že v živote nemali také výhody ako ich rovesníci.

Z celej knihy plynie jediné ponaučenie: Násilie nikdy nie je odpoveďou. Niekedy mi po chrbte behali zimomriavky pri tých autentických scénach, pretože Mandľovník je kniha, ktorý autorka napísala na základe osobných skúseností a vlastných poznatkov. Dej sa odohráva na rôznych miestach, či je to Ichmadova rodná dedina, Spojené štáty alebo pásmo Gazy.

Už keď sa zdalo, že sa dej posunie ďalej, autorka to zaklincovala a utvrdila ma v tom, že túto knihu mohla skôr napísať ako svoju autobiografiu, keďže strávila niekoľko rokov v Izraeli a na vlastné oči videla tie hrôzy, ktoré sa tam dejú. Celkovo je Mandľovník veľmi realistický príbeh o tom, ako malý chlapec v tej najzúfalejšej situácii dokáže nasledovať svoje sny a tak si zabezpečiť lepší život. Je taktiež o tom, aká bezhraničná je ľudská bezcitnosť a tiež o ľudskom boji za mier a za slobodu národa.

Ak človek potrebuje oheň, udrží ho aj vo vlastnej ruke.

V konečnom dôsledku sa mi kniha Mandľovník páčila, avšak nezaujala ma natoľko, aby som z nej bola nadšená. Ale i napriek tejto skutočnosti vám všetkým príbeh odporúčam. Príbeh rozhodne stojí za prečítanie a nemal by ujsť vašej pozornosti.

Moje hodnotenie

* * *

Za poskytnutie recenznej e-knihy veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu IKAR.

Trailery

https://www.youtube.com/watch?v=cvXat3RyaA8

https://www.youtube.com/watch?v=BWGySjd88kM

 

Mohlo by vás zaujímať:

Ukážka

Rozhovor s autorkou

Príbeh na pozadí príbehu

Spracovala SUE 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.