Choď na obsah Choď na menu
 


Manželovo tajomstvo

Liane Moriartyová

Manželovo tajomstvo

 Desivé manželovo tajomstvo

Niekedy je lepšie nevedieť

Ikar 2014

manzelovo-tajomstvo3d.jpg

Predstavte si, že váš partner či manžel napíše list a na obálku pripíše – otvoriť iba v prípade mojej smrti. Tiež si predstavte, že tento list ukrýva hrozivé temné tajomstvo, ktoré môže zničiť váš život od základov. A teraz zavrite oči a predstavte si, že takýto list nájdete v tejto chvíli, keď váš partner žije... Otvoríte ho?

 

Manželovo tajomstvo je také dobré, že si ho nebudete chcieť nechať len pre seba,“ napísal USA Today a svetové médiá i kritici sa predbiehajú v pochvalách.

„Jedna z najlepších kníh roku.“
Entertainment Weekly

„Jedna z desiatich najlepších kníh roku.“
časopis People

Cecilia Fitzpatricková, matka troch detí, objaví v podkroví starú obálku. Je sivá, zaprášená a rukopis na nej pozná ako vlastný. Patrí manželovi. Modrým perom tam stojí:

Otvoriť iba v prípade mojej smrti.

Je to vari žart? Jej muž nezomrel, Cecilia preto dlho váha, no napokon obálku otvorí. A čas akoby zastal.

John-Paul sa v liste priznáva k osudovej chybe, ktorá by mohla viesť k rozpadu rodiny. List napísal tesne po narodení ich dcérky, kým boli obe v pôrodnici. Cecilia chce urobiť, čo je správne, ale pre koho by to bolo správne?
Ak bude mlčať a chrániť svoju rodinu, pravda jej rozožerie srdce ako červ.
Ale ak odhalí manželovo tajomstvo, ublíži tým, ktorých má najradšej...

RECENZIA

Niekedy je lepšie nevedieť.

Cecilia Fitzpatricková nájde záhadnú obálku so svojím menom od manžela John-Paula. Keďže na nej stojí “otvoriť až po mojej smrti” váha s jeho otvorením. Na istý čas obálku odloží a takmer na ňu zabudne, ale keď sa John-Paul začne správať zvláštne neváha a otvorí ju. To, čo sa dozvie otrasie jej celým svetom a už nevidí svojho manžela v tom istom svetle ako predtým. Rozhodne sa skrývať jeho tajomstvo a tak ju zožierajú výčitky svedomia. Ale karma dobehne každého a skôr či neskôr sa tajomstvo dostáva na povrch.

Keď som sa do knihy púšťala, nevedela som, čo od nej čakať. Anotácia znela pútavo, avšak predtým som o knihe a ani autorke nepočula, tak som ju začala čítať s malou dušičkou, či sa mi vôbec bude páčiť. Nakoniec sa páčila a veľmi.

Manželovo tajomstvo je ôsmou vydanou knihou austrálskej autorky Liane Moriartyovej. Na začiatku som bola z príbehu zmätená, keďže sa menili pohľady postáv a ja som poriadne nevedela, o čo ide. Ale postupne, ako som sa s príbehom a postavami zoznamovala, mala som v tom jasno a autorka mi neraz vyrazila dych. Doposiaľ som o knihe nič nevedela, tak keď som ju dostala, bála som sa, čo sa mi to dostalo do rúk. Po zdĺhavejšom začiatku som sa poriadne začítala a už knihu neodložila, dokiaľ som sa nedostala na koniec.

V knihe sa prelínajú príbehy troch žien, Cecilie, Tess a Rachel, ktorých osudy sa v jednom okamihu preklenú a zamotajú. Cecilia sa snaží vyrovnať s krutým tajomstvom svojho manžela, Tess sa snaží pochopiť, čo spravila zle, aby vohnala svoju sesternicu do náručia svojho manžela a Rachel sa po rokoch stále snaží nájsť vraha svojej dcéry, cez ktorej smrť sa stále nepreniesla. Všetky príbehy sa ku koncu vyriešia a čitateľ dostáva komplexný pohľad na osudy týchto žien a aj ich rodinných príslušníkov. Niekedy som nevychádzala z údivu, ako autorka zamotala osudy postáv a pripravila im krušné chvíle.

V príbehu sa stretneme s rôznou škálou postáv, čo mu dodáva na unikátnosti. V niektorých knihách sa stretnete s plytkými a povrchnými postavami, ale to nie je prípad tejto knihy. Autorka všetko veľmi dobre premyslela a tým vytvorila unikátny príbeh, ktorý je pútavý a núti vás premýšľať.

V tejto knihe platí, že niektoré tajomstvá majú radšej zostať nevypovedané. Každý má svoje temné tajomstvo a niekedy si ho nevie poriadne ustrážiť. Keď sa prevalí to John-Paulove, myslela som si, že spraví správnu vec, avšak nestalo sa tak a preto ho považujem za zbabelca. On zničil niekomu život a nenesie za to následky. V tomto prípade nepomôžu ani výčitky svedomia. Darmo sa snažil trestať sám seba, pre mňa to nebol adekvátny trest a čakala som, že mu to osud zráta aj s úrokmi, bohužiaľ na to doplatili jeho najbližší. Vôbec som ho ani v najmenšom neľutovala. On svoj čin oľutoval, ale pykajú za neho iní.

Ak zvládnete zdĺhavejší začiatok a vydržíte, dostane sa vám do rúk naozaj veľmi pútavý a originálny príbeh, ktorý vás chytí za srdce, miestami budete postavy preklínať, inokedy sa budete modliť, aby im osud do cesty podstrčil niečo dobré.

Manželovo tajomstvo je veľmi zaujímavá kniha. Bude vás nútiť zamyslieť sa na tým, čo je správne a čo nie, a či odhalenie tajomstva nie je niekedy to lepšie riešenie.

Veľmi sa mi páčili záblesky minulosti, čo dodalo knihe na ucelenosti a komplexnosti. Takto vám autorka poskytla tie chýbajúce dieliky do skladačky a vy sa presne dozviete, čo sa stalo a niekedy vás to môže aj nemilo prekvapiť.

Suma sumárum, Manželovo tajomstvo je dobrá kniha, veľmi dobrá kniha, ktorá by naozaj nemala ujsť vašej pozornosti. Ak máte radi napínavé príbehy s dávkou tajomna, pri ktorých si musíte  trošku aj namáhať mozgové závity, tak táto kniha je určená práve vám.

Za poskytnutie recenzného e-booku knihy sa chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu IKAR. Knihu si môžete objednať aj na stránke bux.sk.

Moje hodnotenie:

 

Recenzovala: SUE

 

Začítajte sa do úryvku z nového hitu Manželovo tajomstvo:

„John-Paul?“ zamrmlala a oprela sa o lakte. Zo susednej kúpeľne nepočula nijaké zvuky. Normálne po dlhom lete spal ako zabitý.
Nad hlavou sa jej ozval nejaký šramot.
Sadla si, teraz už celkom pri vedomí, srdce sa jej rozbúšilo. Pochopila, kde je. V podkroví. Do podkrovia nikdy nevyšiel. Keď sa ho zmocnila klaustrofóbia, videla mu nad hornou perou kropaje. Musí ten list veľmi chcieť, ak bol ochotný vyjsť hore.
Nepovedal jej kedysi: „To by musela byť otázka života a smrti, aby som tam vyšiel“?
Je ten list otázkou života a smrti?
Cecilia neváhala. Vstala z postele, prešla po tmavej chodbe a vkročila do pracovne. Zažala stolnú lampu, otvorila hornú zásuvku registračky a vybrala červený fascikel označený nápisom Závety.
Usadila sa na koženú stoličku, otočila sa tak, aby bola tvárou k stolu, a otvorila fascikel v malom kruhu žltého svetla zo stolnej lampy.
Pre moju manželku Ceciliu Fitzpatrickovú.
Otvoriť iba v prípade mojej smrti.
Vytiahla zo zásuvky stola nôž na otváranie listov.
Nad hlavou počula nervózne kroky, potom buchot, zrejme čosi spadlo. Správal sa ako šialený. Uvedomila si, že ak je už teraz v Austrálii, musel sadnúť na lietadlo hneď po včerajšom telefonáte.
Preboha, John-Paul, čo sa to deje?
Rýchlym pohybom rozrezala obálku. Vybrala list napísaný rukou. Chvíľu nedokázala zaostriť pohľad. Slová jej tancovali pred očami.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.