Choď na obsah Choď na menu
 


Milovala som manipulátora

Caroline Bréhatová

Milovala som manipulátora

Ikar, 2011

Všetko sa začalo ako pekný príbeh lásky. Netrvalo však dlho a Julian začal svoju partnerku ponižovať. Caroline nechápala, prečo ňou ustavične manipuluje. Pretože ho milovala, cítila sa vinná, keď bol s ňou nespokojný, a napokon ostala celkom zmätená. Kolotoč psychického násilia, ktoré prerástlo až do fyzického, sa krútil čoraz rýchlejšie. Jej zlý sen trval štyri roky. Jedného dňa sa jej otvorili oči. Rozhodla sa, že si nedá zničiť život. Zistila, že to, čo v partnerstve musela prežívať, má svoje pomenovanie. Psychické násilie je realita, ktorá je o to krutejšia, že ju nevidieť, lebo sa väčšinou odohráva za zavretými dverami. Caroline Bréhatová vyrozprávala svoj životný príbeh, lebo chce pomôcť všetkým, ktorí sú v partnerskom vzťahu obeťami násilia. Mnohým ženám prináša nádej a ponúka riešenie. Cez vlastné svedectvo, hotový psychologický výskum, nás Caroline Bréhatová zavedie priamo doprostred manipulácie v rámci manželského páru. Opisuje každú jej etapu: zvádzanie, privlastnenie, deštrukciu. Ukazuje, ako jej zmanipulované myslenie vôbec nevnímalo celú sériu detailov, ktoré nadobudli zmysel až po „šťuknutí vypínača“ – vo chvíli, keď pochopila. Vysvetľuje, prečo bolo pre ňu také ťažké zapochybovať o svojom partnerovi, ktorý navonok ponúkal obrovské ľudské kvality, ktorého okolie považovalo za bezúhonného, priateľského. Až natoľko a tak dobre, že ona sama dôsledne vymazávala zo svojej pamäti odporné urážky, ktorými ju zasýpal. Až do dňa, keď sa „objavilo svetlo“, do chvíle, keď ho odhalila. To, čo prežila, súzvučí s tým, čo prežili čitateľky a čitatelia, ktorí sa v jej príbehu nájdu a potvrdia si svoje vlastné pocity. Lebo obete psychologického násilia mávajú veľmi často sklon pochybovať o sebe. Svedčiť znamená informovať, ale aj pomôcť tým, že sa pomenúva skúsenosť všetkých, ktorí znášajú psychické násilie v partnerskom živote.

Priznám sa, že túto knihu som chytal do rúk s istým skepticizmom. Som si vedomý toho, že podobné príbehy sú potrebné ako soľ, pretože človek nikdy nevie, či aj on nevstúpi do rovnakej rieky. A tí, čo v nej už bezradne plávajú, možno nájdu odvahu vystúpiť na breh... Lenže mňa osobne tento žáner neláka, ale keďže kniha má len cca 160 strán, povedal som si, že ju budem mať aspoň rýchlo za sebou. A tak aj bolo. No nielen pre nízky počet strán...  

Caroline žije v New Yorku a pracuje ako novinárka. Narodila sa síce vo Francúzsku, ale aj so sestrou sa presťahovali za životom do USA. Na akcii venovanej právam Iračanov spoznáva speváka so špecifickým pohľadom na svet.  Zdalo by sa, že driečny Julian je konečne "ten pravý" a spočiatku aj jeho chyby vďaka zamilovanosti vníma ako roztomilé povahové zvláštnosti.  

Netrvá dlho, kým povestná iskra prerastie do vážneho vzťahu a nasleduje svadba, spoločné bývanie a napokon aj vytúžené tehotenstvo. Práve počas neho sa začína u Juliana prejavovať jeho chorobná dominancia a neschopnosť dávať lásku. Nečudo, vyrastal v rozvrátenej rodine, jeho matka navyše trpí hraničnou poruchou osobnosti a jej vzťah so synom je priam chorý... 

Julian sa rozčuľuje aj pre najmenšie hlúposti a Caroline len nechápavo prijíma jeho náladovosť a zúrivé útoky. Tie psychické napokon prerastú až do fyzického násilia a človeku až rozum zastáva, keď číta dané riadky. Kam sa podel zdravý rozum? Ako je možné, že takíto ľudia behajú po svete a ich blízki až prineskoro zistia, ako na tom v skutočnosti sú? 

Hm... Kniha sa číta ľahko, aj keď... Spočiatku to bolo pomerne nudné (iste, nešlo tam o dej, ale o psychologickú stránku, ale napriek tomu mi tam čosi chýbalo). Okrem toho, nepochopil som, čo Caroline na Julianovi ohromovalo okrem jeho názorov na svetový mier. Pôsobil na mňa ako vyslovený kretén a vyšinutý debil (pardon za výraz). A Caroline? Chápem, že manžela milovala a ťažko si zvykala na jeho búrlivú premenu, ale niekedy som mal chuť ňou zatriasť, aby sa spamätala a odišla. Napriek tomu, že sa ho bála a uvedomovala si hroziace nebezpečenstvo, ostávala s ním... Mal v rukách síce silné zbrane (malú dcérku a sklon pôsobiť na ľudí, takže Caroline vyzerala ako tá zlá), ale keď mohol vyskakovať on, nemala to len trpiteľsky prijímať. 

Úvod knihy tvorí psychologický popis manipulátora. Pri jeho čítaní som mal dojem, akoby som sa vrátil do čias vysokoškolských skrípt a preskočil som to. Avšak po prečítaní knihy som sa k tomu vrátil. Po získaní obrazu som ľahšie pochopil, o čom je reč. 

Uf, veru nikomu neprajem podobnú skúsenosť a táto kniha môže slúžiť ako potrebný odstrašujúci príklad. A tiež verím, že ak k tomu dôjde, nebudete čakať a budete rýchlo konať. Aby nebolo príliš neskoro...

Spracoval Marek
 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.