Choď na obsah Choď na menu
 


Na ostrove

Tracey Garvisová Gravesová

Na ostrove

Ikar 2013

na-ostrove.jpgPodľahne učiteľka svojmu žiakovi?

 Učí angličtinu, je šarmantná a je to čerstvá tridsiatnička. On je jej žiak, má 16 rokov a mala by ho doučovať. Po havárii lietadla sa však ocitnú sami na opustenom ostrove niekde v Indickom oceáne. Spočiatku mysleli na jediné – ako prežiť? Po týždňoch a mesiacoch prekonávania prekážok si však začali uvedomovať, že majú svoje potreby, túžia po objatí a čosi k sebe cítia. Učiteľka a jej žiak. Tridsiatnička a tínedžer; chalan, z ktorého sa stáva príťažlivý muž... Odolajú jeden druhému? A prežijú na neobývanom ostrove?

Novinka Na ostrove sa zaradila medzi bestsellery New York Times a čitatelia ju vychvaľujú ako ideálne letné čítanie. Tridsaťročná Anne dostane ponuku doučovať TíDžeja v prenajatom domčeku na Maldivách, kde ho už čakajú rodičia. Bez váhania súhlasí, pretože si bude užívať more a zároveň pracovať.

Tínedžerovi TíDžejovi sa však z Chicaga nechce, no nikto sa ho na to nepýta. Práve zvíťazil nad onkologickým ochorením a rád by strávil prázdniny s kamarátmi, no namiesto toho musí dobiehať zameškané učivo. A tak odlietajú na Maldivy, no pri poslednom úseku cesty, ktorým je dvojhodinový let hydroplánom ponad Indický oceán, sa všetko zvrtne.
Pilot náhle dostane infarkt a lietadlo sa zrúti do vody. Dvom cestujúcim zachránia život záchranné vesty a do rána doplávajú na neobývaný ostrov. Anna s Tídžejom sú odhodlaní stoj čo stoj prežiť, no dennodenne čelia mnohým ťažkostiam. Hoci veľa užitočných vecí sa ako zázrakom zachránilo z trosiek lietadla, nemajú pitnú vodu, jedlo, oheň, obydlie. Čaká ich prírodná katastrofa, tropické búrky, nebezpečenstvo na nich striehne aj z mora.

Dni sa menia na týždne, z týždňov sa stávajú mesiace a dokonca hrozí, že TíDžejovi sa vráti rakovina. Počas oslavy narodenín na ostrove si Anna uvedomí, že sa vynára ďalší problém: dokáže na ostrove žiť s chlapcom, ktorý sa postupne mení na muža?

RECENZIA:

Rukopis Tracey Garvisovej - Gravesovej tvrdo odmietli viaceré vydavateľstvá a tak sa autorka rozhodla vydať si knihu sama. Po neuveriteľnom úspechu sa medzi vydavateľstvami začala bitka o získanie práv na vydanie. Doteraz vyšiel román Na ostrove v preklade v mnohých  jazykoch a obsadil prvé priečky v rebríčkoch bestsellerov. A dostal sa aj do našich končín, čomu sa veľmi tešíme. Pri tejto knihe ľutujem len jednu vec – že som ju neprečítala už oveľa skôr! Kniha Na ostrove totiž patrí k tým, ktoré keď začnete čítať už nemôžete odložiť.

on-the-island.jpg     Na začiatku som nevedela, čo mám od knihy očakávať. Po prečítaní anotácie som dúfala, že to nebude jedna z tých „presladených“ kníh (skoro ako z červenej knižnice), kde bude z každej stránky kvapkať romantický medík. Našťastie to tak vôbec nebolo, toto bola úplne iná káva a som rada, že som si túto knihu mohla prečítať.
     S hlavnými hrdinami Annou a TíDžejom (v pôvodnej verzii sa jeho meno píše T. J., čo mohli kľudne ponechať aj v našom sk vydaní) stretávame pri osudnej havárii hydroplánu, ktorý sa zrúti do mora blízko neobývaných ostrovov v Indickom oceáne, a vďaka ktorej sa z nich stanú na dlhých 3,5 roka stroskotanci. Začína sa pre nich doslova boj o holý život, obaja sú odhodlaní stoj čo stoj prežiť, no dennodenne čelia mnohým ťažkostiam. Hoci veľa užitočných vecí sa našťastie zachránilo z trosiek lietadla a more ich postupne vyplavuje na pláž, nemajú pitnú vodu, jedlo, oheň, obydlie... čaká ich prírodná katastrofa, tropické búrky, nebezpečenstvo na nich striehne aj z mora. Dni sa menia na týždne, z týždňov sa stávajú mesiace...

     Príbeh je striedavo rozprávaný z pohľadu Anny a TíDžeja, čo bolo veľmi príjemnou zmenou a mohli sme tak príbeh vnímať z dvoch rozličných uhlov, čo príbehu pridalo na čitateľnosti. Sledujeme ich snahu prežiť v prvých dňoch na opustenom ostrove... zmierenie sa so skutočnosťou, že ich prestali hľadať... prežívanie každého dňa a drobné víťazstvá, keď sa im podarí rozložiť oheň, vytvoriť si vlastnými rukami potrebné náradie či objavenie nových zdrojov jedla, no aj zvládnutie nástrah ostrova, keď im ide doslova o život... postupné zbližovanie sa, vedomie, že majú len jeden druhého a musia prežiť. Prežijú? Zachránia sa?
     Môžem prezradiť, že kniha v nečakanom okamihu dostáva nový spád, Anna a TíDžej opäť musia bojovať o holé životy, ale tentokrát sa z ostrova dostanú a čakajú ich ďalšie, nové skúšky... priznám, že pri tých stránkach, kde bola opísaná ich záchrana a návrat domov, mi aj slzičky vypadli... keď som si to predstavila, že by som to mala prežiť... ufff

     Autorka napísala čitateľný, silný príbeh o sile ľudského ducha, spolupatričnosti a pomoci, keď sa v najťažších okamihoch musí spoľahnúť len na jedinú osobu, bez ktorej by to všetko neprežila. Páčilo sa mi, ako boli Anna s TíDžejom jeden druhému oporou, ako si uvedomovali, že keby sa tomu druhému niečo stalo, na ostrove by sami nevydržali...
Cit, ktorý sa medzi nimi zrodil, musel prestáť skúšky nepochopenia, odsudzovania, ale pretrval... nešlo len o príťažlivosť, láska ktorá vznikne v takých ťažkých podmienkach je iná - silná, odolná, veď je absolútne závislá len na tej jedinej osobe, ktorú má... a to je úplne o iných hodnotách, než "bežné" vzťahy dnešnej doby.
Mne sa kniha veľmi páčila, ak túžite po zmene a občas sa aj zamyslieť nad samozrejmosťou niektorých vecí, rozhodne si ju prečítajte :)

 


Z anglického originálu On the Island (A Plume Book, Penguin Group, New York 2011) preložila Miriam Ganiová.
V júli 2013 vydal Ikar, a. s.
Počet strán:
312, pevná väzba


©
spracovala: Barborka

 

Začítajte sa do letného hitu Na ostrove už teraz na Bux.sk.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.