Choď na obsah Choď na menu
 


Noci v Rodanthe

Nicholas Sparks:
Noci v Rodanthe

Ikar, 2008

 

Pravú lásku možno zažiť v hocijakom veku, na akomkoľvek mieste a často vo chvíli, keď to najmenej čakáme. Adrienne Willisovej na toto poznanie stačil jediný víkend. Keď ju priateľka požiada, aby sa v čase jej neprítomnosti postarala o chod penziónu, Adrienne neváha a odchádza do malého pobrežného mestečka Rodanthe v Severnej Karolíne. Verí, že práve tu nájde pokoj, ktorý tak nevyhnutne potrebuje na to, aby prehodnotila svoj doterajší život. K pobrežiu sa však blíži nebezpečná búrka a v penzióne sa práve v tom čase ubytuje doktor Paul Flanner. Ten vo svojich päťdesiatich štyroch rokoch práve predal lekársku prax a sám sa pokúša ujsť pred vlastnou pohnutou minulosťou. Jediný spoločný víkend v nich spustí lavínu citov, ktoré v nich zostanú po zvyšok života.


Sledujete krimiseriál Castle? Je šmrncnutý aj humornou stránkou a hlavný hrdina je navyše spisovateľ, preto ho pozerám rád  V jednej časti vystretlili na muža, ale keďže mal v kabáte hrubú Dostojevského knihu, guľka v nej uviazla. Reakcia jedného policajta znela: "Keby čítal Sparksa, už by bol mŕtvy."  

Nuž, áno, Sparks sa, čo sa rozsahu týka, nepretrhne, jeho knihy sú útle, navyše s pomerne veľkými písmenami, takže sú to také jednohubky.To sa týka aj Nocí v Rodanthe. Ale na druhej strane - pre príbeh takéhoto typu je to akurát.

Noci v Rodanthe možno poznáte z filmového spracovania, hlavné úlohy si zahrali Richard Gere a Diane Lane. Hoci film som nevidel, podľa ich vizáže sa na postavy celkom hodili.

A o čom to vlastne je? Adrienne rozpráva príbeh svojej krátkej lásky dcére, ktorá pred niekoľkými mesiacmi prišla o milovaného manžela a stále sa nevie cez to preniesť, zanedbávajúc tak dokonca aj svoje deti. Matka sa teda rozhodne zdôveriť sa jej a odhaliť svoje tajomstvo v nádeji, že pochopí, že čas všetko vylieči a hoci na muža nikdy nezabudne, dá sa žiť aj naďalej.

O 14 rokov mladšia Adrienne na priateľkino požiadanie cestuje na východné americké pobrežie, aby sa počas jej neprítomnosti postarala o jej penzión. K pevnine sa blíži prudká búrka a je potrebné ho zabezpečiť. Na predĺžený víkend je ohlásený len jeden hosť - akýsi Paul Flanner. Hneď ako sa stretnú, vedia, že sú "stratení"...

Paul je známy lekár, ktorý zasvätil život práci a prišiel tak aj o manželku a syna. Po nevydarenom medicínskom zákroku a súdnej žalobe zanechá svoj zhýčkaný život a rozhodne sa vycestovať za synom do Ekvádora... Ale predtým sa ešte musí pozhovárať s niekým v mestečku Rodanthe, aby mal dušu na mieste...

Paul a Adrienne sa vzájomne otvoria, spoznávajú jeden druhého a liečia si rany na duši. Čas vyplňajú jedením, rozprávaním, prechádzkami, starostlivosťou o penzión a sexom. Dej nie je nijako zvlášť strhujúci, ide skôr o psychickú stránku a lásku, ktorá prýšti z každého slova.
Niekomu sa možno Sparksov štýl javí ako strohý a nezaujímavý, ale možno práve preto tak láka scenáristov - na malej ploche povie všetko podstatné a ešte dokáže aj to, aby čitateľ kde-tu vyronil slzičku.

Na tieto studené dni je Sparks ako stvorený, tak ak neviete, čím si spríjemniť večery, tot je jedna z možností... 

PS: Veľkým plusom je, že spočiatku netušíme, ako je možné, že Paul a Adrienne nie sú pár aj v "súčasnosti" a rozuzlenie je až v závere... Možno trochu smutné, ale inak by to nebolo ono 

Spracoval Marek

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Buďte prvý a napíšte komentár.